Matnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Matnia
Cul-de-Sac
Gatunek dramat
komedia
Data premiery 7 listopada 1966
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 111 min
Reżyseria Roman Polański
Scenariusz Gérard Brach
Roman Polański
Główne role Donald Pleasence
Françoise Dorléac
Lionel Stander
Muzyka Krzysztof Komeda
Zdjęcia Gilbert Taylor
Montaż Alastair McIntyre
Wytwórnia Compton Films
Tekli British Productions

Matnia (fr. Cul-de-Sac) – film fabularny zrealizowany w 1966 roku. Jest gangsterską groteską, wyreżyserowaną przez Romana Polańskiego.

Matnia to drugi, po Wstręcie, brytyjski film Polańskiego. Francuskie idiomatyczne wyrażenie „cul-de-sac” („ślepy zaułek”) odnosi się do sytuacji bez wyjścia. W wersji roboczej film nosił tytuł Czekając na Katelbacha (pod takim tytułem – Wenn Katelbach kommt – film był wyświetlany w Niemczech). „Katelbach” to postać której nazwisko wymieniane jest w filmie wielokrotnie, jednak nie pojawia się na ekranie. Jeden z przyjaciół Polańskiego, który wystąpił w jego filmie Gruby i chudy, to Andrzej Katelbach.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Dwaj ranni gangsterzy w podeszłym wieku, Dickie i Albie uciekający przed policją po nieudanym rabunku, znajdują schronienie w zamku znajdującym się na odległej wysepce Lindisfarne. Gospodarz zamku, zniewieściały i neurotyczny George oraz jego młoda atrakcyjna żona Teresa, początkowo poddają się rozkazom Dickiego, który czeka na posiłki od swojego szefa, tajemniczego Katelbacha.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]