Matthias von Krockow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Matthias von Krockow (ur. 11 lipca 1600 w Krokowej – zm. 16 marca 1675 w Kołobrzegu) był polskim i brandenburskim politykiem, dyplomatą i prawnikiem.

Urodzony w Prusach Królewskich jako polski poddany, pierwsze nauki pobierał w Gdańsku, tam też pogłębiał swą znajomość języka polskiego. Następnie studiował prawo na uniwersytetach w Wittenberdze, Jenie, Tybindze, Strasburgu i Frankfurcie nad Odrą. Chcąc pogłębić swą wiedzę podróżował po Niderlandach, Francji, Anglii i Szkocji. Po powrocie na Pomorze został radcą dworu księcia Bogusława XIV. Niezadowolony ze stawianych przed nim zadań, porzucił w roku 1636 dwór i wyjechał z Pomorza, by trafić na służbę króla Władysława IV.

Reprezentując polskie interesy brał udział, jako przedstawiciel dyplomatyczny Rzeczypospolitej, w rokowaniach pokojowych w Münster i Osnabrück. W Osnabrück zorientował się, że reprezentant Szwecji stara się podważyć prawa elektora Brandenburgii do Pomorza Zachodniego. Zapoznał więc przedstawicieli Brandenburgii Matthiasa Wesenbecka II i Johana Fromholda z tajnymi informacjami z ambasady francuskiej, które okazały się bardzo użyteczne i Brandenburgia umocniła swoją pozycję wobec Szwecji. Po powrocie do Polski został bogato wynagrodzony, jednak zgodnie z sumieniem odpowiedział na wezwanie Fryderyka Wilhelma I i osiadł w Brandenburgii jako tajny radca w Berlinie. Elektor brandenburski, z powodu jego znajomości faktów, postanowił wykorzystać go jako dyplomatę. W kwietniu 1651 znalazł się na dworze cesarza Ferdynanda III. Po zakończeniu misji dyplomatycznej poświęcił się głównie organizowaniu Sądu Najwyższego Brandenburgii w Kołobrzegu. W roku 1672 otrzymał od elektora tytuł Przewodniczącego Sądu Dworskiego i dożywotnio posiadłość ziemską w Dobrzanach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Franz Schultz: Geschichte der gräflich Krockow’schen Familie, 1911
  • Hans Saring: Matthias von Krockow, Baltische Studien NF 42, 1940