Mattia Pellegrin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mattia Pellegrin
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1989
Cavalese, Włochy
Klub G.S. Fiamme Oro Moena
Wzrost 180 cm
Debiut w PŚ 13 grudnia 2012, Canmore
(15 km – 19. miejsce)
Pierwsze punkty w PŚ 13 grudnia 2012, Canmore
(15 km – 19. miejsce)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Włochy
Olimpijski festiwal młodzieży Europy
Srebro Jaca 2007 7,5 km stylem klasycznym
Zakończenie kariery: 2016 r.

Mattia Pellegrin (ur. 8 czerwca 1989 w Cavalese) – włoski biegacz narciarski, zawodnik klubu G.S. Fiamme Oro Moena.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się w 26 stycznia 2006 roku, podczas zawodów juniorskich ww włoskiej miejscowości Tarvisio, gdzie zajął 27. miejsce na dystansie 5 km stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutował 13 grudnia 2012 roku w Canmore, na dystansie 15 km stylem klasycznym zajął 19. miejsce. Podczas debiutu zdobył pierwsze pucharowe punkty.

Jego brat Sebastiano również uprawiał biegi narciarskie.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
36. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 min +2:50,4 min Szwajcaria Dario Cologna

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
38. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 h +8:52,1 min Szwecja Johan Olsson
23. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 h +2:23,6 min Norwegia Petter Northug

Uniwersjada[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
9. 12 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme bieg łączony 38:42,1 min +10,2 s Rosja Raul Szakirzianow
6. 19 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme sztafeta 4 x 10 km[1] 1:43:03,6 h +1:55,1 min  Kazachstan
4. 21 grudnia 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem klasycznym 1:23:14,2 h +7,8 s Rosja Władisław Skobielew

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
15. 28 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 15 km stylem klasycznym 37:50,0 min +1:37,4 min Rosja Władisław Skobielew
10. 30 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten bieg łączony 1:24:45,6 h +59,7 s Rumunia Paul Constantin Pepene
21. 29 stycznia 2011 Estonia Otepää sprint stylem klasycznym - - Rosja Aleksandr Panżynski
8. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää bieg łączony 1:13:47,9 h +57,4 s Kanada Alex Harvey
17. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +1:50,8 min Rosja Jewgienij Biełow
14. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum bieg łączony 1:16:30,9 h +42,9 s Rosja Raul Szakirzianow

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
36. 25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem klasycznym 28:50,3 min +2:45,0 min Norwegia Hans Christer Holund
30. 27 lutego 2008 Włochy Malles Venosta bieg łączony 48:29,6 min +2:45,9 min Niemcy Philipp Marschall
18. 29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta sztafeta 4 x 5 km[2] 59:06,1 min +5:32,7 min  Rosja
10. 1 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand sprint stylem klasycznym - - Rosja Aleksandr Panżynski
8. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand bieg łączony 52:54,1 min +1:28,3 min Rosja Piotr Siedow
4. 6 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand sztafeta 4 x 5 km[3] 54:05,1 min +1:19,7 min  Rosja

Olimpijski festiwal młodzieży Europy[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
2.Silver medal with cup.svg 20 lutego 2007 Hiszpania Jaca 7,5 km stylem klasycznym 21:14,4 min +21,7 s Niemcy Sebastian Eisenlauer
22. 22 lutego 2007 Hiszpania Jaca 10 km stylem dowolnym 24:21,6 min +1:26,3 min Niemcy Tim Tscharnke

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2012/2013 104.
2013/2014 118.
2014/2015 143.
2015/2016 118.

Miejsca na podium w zawodach chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Jak dotąd Pellegrin nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2015/2016

Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) Falun 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - 19 - 22 81 48 63 59 37 44 54 54 - - - - - - - - - - - - - - - 31
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
- - - - 29 - - - 83 98 98 20 50 24 dns - - - - 35 - - - - 26 - - - 25
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- - - - - - 26 - - - 59 50 82 32 49 42 - - - - - - - - - - - - 5
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - - - - - 20 97 44 52 54 40 59 29 50 45 - - - - - - - - - - - - - - - - - - 13
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Mauro Brigadoi, Mattia Pellegrin, Mario Roncador, Simone Urbani
  2. Skład drużyny: Janmatie Kostner, Mattia Pellegrin, Fabrizio Clementi, Dietmar Nöckler
  3. Skład drużyny: Stefano Gardener, Mattia Pellegrin, Enrico Nizzi, Federico Pellegrino