Maurycy Lilien

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maurycy Lilien

Maurycy (Ephraim Moses) Lilien (ur. 23 maja 1874 w Drohobyczu, Galicja, zm. 18 lipca 1925 w Badenweiler, Niemcy) – polsko-żydowski grafik, malarz, fotograf, ilustrator książkowy[1]. Urodzony w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Od wczesnej młodości interesował się rysunkiem.

Z powodu złej sytuacji finansowej rodziny nie mógł ukończyć gimnazjum, ojca (tokarz drewna) nie było stać na kształcenie syna, był jednym z czworga rodzeństwa. W gimnazjum pierwszy raz rysunku uczył go nauczyciel Stefanowicz. By pomóc rodzinie podjął pracę u lwowskiego malarza szyldów Schapiry[2]. Dzięki pomocy rodziny ukończył szkołę realną i podjął studia artystyczne (1889-1893) w Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie, na czele której stał Jan Matejko. Uczył się rysunku w pracowniach Floriana Cynka i Izydora Jabłońskiego. W czasie studiów poznał Tadeusza Okonia, Stanisława Sęka, Karola Maszkowskiego.

Znów z powodu braku pieniędzy przerwał studia i wrócił do Drohobycza. W 1894 r. dostał zamówienie na dyplom obywatelski dla Kornela Ujejskiego za który otrzymał 50 złotych reńskich. Pieniądze te przeznaczył na kurs rysunku w Akademii Wiedeńskiej u prof. Krystiana Griepenkerla. Następnie podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Tworzył pod wpływem secesji. Artystycznie dojrzewał w klimacie Młodej Polski . Wykonał dziesiątki ilustracji do polskich oraz niemieckich czasopism. Ilustrował także Stary Testament. Był pierwszym artystą żydowskim, który swoją sztuką wspierał ruch syjonistyczny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]