Mayday (dramat)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mayday
Run for Your Wife
Autor Ray Cooney
Tematyka obyczajowa
Typ utworu Komedia, farsa
Wydanie oryginalne
Język angielski
Data wydania 29 marca 1983 (wystawienie)

Mayday (ang. Run for Your Wife) – sztuka teatralna według scenariusza komediopisarza Raya Cooneya. Po raz pierwszy wystawiona 29 marca 1983 roku w Londynie.

Mayday to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.

Sztuka odgrywana przez wiele teatrów na świecie, przez lata ciesząca się niesłabnącym powodzeniem; w Polsce m.in. w: w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Bagatela w Krakowie, Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Sztuka była dwukrotnie adaptowana na potrzeby kina: w 2012 r. w brytyjskim filmie Run for Your Wife w reżyserii Raya Cooneya, oraz w 2019 r. w polskim filmie pt. Mayday w reżyserii Sama Akiny. Polski film został również w 2020 r. wyemitowany w telewizji Polsat w formie czteroodcinkowego serialu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]