Medal „Za obronę Sewastopola”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal „Za obronę Sewastopola”
Медаль «За оборону Севастополя»
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 22 grudnia 1942
Wielkość średnica 32 mm
Kruszec mosiądz
Wydano ok. 52 540

Medal „Za obronę Sewastopola” (ros. Медаль «За оборону Севастополя») – radzieckie odznaczenie wojskowe.

Medal "Za obronę Sewastopola" został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 22 grudnia 1942, jednocześnie zatwierdzono statut i opis odznaki, nieco zmienione w 1943.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medalem tym byli nagradzani wszyscy obrońcy Sewastopola podczas II wojny światowej w okresie od 5 listopada 1941 do 4 lipca 1942, a głównie żołnierze Armii Radzieckiej, Floty Wojennej i wojsk NKWD. Odznaczano także osoby cywilne biorące udział w bezpośredniej obronie, bądź też w szeroko rozumianych przedsięwzięciach obronnych.

Łącznie Medalem za obronę Sewastopola nagrodzono ok. 52 540 osób (stan na 1995). Odznaczano nim też instytucje, np. gazetę "Krymskaja Prawda".

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka medalu to wykonany z mosiądzu krążek o średnicy 32 mm. Na awersie w kole o średnicy 22 mm umieszczono popiersie marynarza, za nim czerwonoarmisty, z lewego profilu. W dolnej części obwódki, spod koła wystaje kotwica, w górnej końce dwóch skrzyżowanych luf armatnich i pomiędzy nimi pięcioramienna gwiazda. Na obwódce, dookoła medalu znajduje się napis: ЗА ОБОРОНУ * СЕВАСТОПОЛЯ (pol. "ZA OBRONĘ * SEWASTOPOLA"). Na rewersie znajduje się symbol ZSRR – sierp i młot oraz pod nim napis: ЗА НАШУ / СОВЕТСКУЮ / РОДИНУ (pol. "ZA NASZĄ RADZIECKĄ OJCZYZNĘ"). Wszystkie napisy i rysunki są wypukłe. Autorem projektu był malarz N. Moskalew. Początkowo medal miał być wykonany z nierdzewnej stali.

Medal jest zawieszony na metalowej pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru oliwkowego szerokości 24 mm z wąskim granatowym paskiem szerokości 2 mm pośrodku.

Medal noszony był na lewej piersi, w kolejności po medalu "Za obronę Odessy".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918 – 1991. Ворон, 1996. (ros. • ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]