Medal „Za zasługi bojowe”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal „Za zasługi bojowe”
Медаль «За боевые заслуги»
Awers
Awers i rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 17 października 1938
Wielkość 31 mm lub 32,5 mm
Kruszec srebro
Wydano 5 210 078 (do 1 stycznia 1995)
Powyżej Medal Uszakowa
Poniżej Medal Nachimowa

Medal „Za zasługi bojowe” (ros. Медаль «За боевые заслуги») – radzieckie odznaczenie wojskowe. Medal "Za zasługi bojowe", ustanowiony razem z Medalem "Za odwagę", był jednym z pierwszych radzieckich medali.

Medal "Za zasługi bojowe" został ustanowiony dekretem z 17 października 1938 Prezydium Rady Najwyższej ZSRR, równocześnie zatwierdzono regulamin i opis odznaki medalu. W dniu 19 czerwca 1943 i 16 grudnia 1946 do opisu odznaki wprowadzono niewielkie poprawki, a 28 marca 1980 wprowadzono nową redakcję regulaminu.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medalem "Za zasługi bojowe" nagradzani byli żołnierze Armii Radzieckiej, Floty Wojennej, wojsk ochrony pogranicza, wojsk wewnętrznych oraz inni obywatele radzieccy. Medalem mogły być nagradzane również inne osoby nie będące obywatelami ZSRR.

Medal "Za zasługi bojowe" ustanowiony został, aby nagradzać za:

  • umiejętne, śmiałe i aktywne działania w walce, mające wpływ na wykonanie zadania przez oddział lub pododdział,
  • męstwo przy obronie granicy ZSRR,
  • bardzo dobre wyniki w szkoleniu bojowym i politycznym, w opanowaniu nowego sprzętu bojowego i utrzymaniu wysokiej gotowości bojowej oddziału i pododdziału oraz za inne zasługi w czasie pełnienia służby wojskowej.

W czerwcu 1944 zdecydowano nagradzać medalem również za wysługę 10 lat nienagannej służby, z czego zrezygnowano w 1958.

Pierwsze nadanie medali nastąpiło 19 października 1938, wręczono wówczas 168 medali. Jako pierwsi otrzymywali medal uczestnicy walk z Japończykami koło jeziora Chasan, a następnie, w 1939, nad rzeką Chalchyn gol. Łącznie do przystąpienia ZSRR do II wojny światowej po stronie aliantów – do czerwca 1941 nagrodzono medalem 21 tys. osób. W okresie tzw. wielkiej wojny ojczyźnianej nadano ponad 4 miliony medali. Medalem dekorowano głównie szergowców i podoficerów, rzadziej młodszych oficerów i osoby cywilne. W okresie powojennym udekorowano tym medalem jeszcze ok. 1 mln. osób – m.in. za tłumienie powstania węgierskiego w 1956. Do 1 stycznia 1995 medalem nagrodzono 5 210 078 osób.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę Medalu "Za zasługi bojowe" stanowi wykonany ze srebra krążek o średnicy 31 mm lub 32,5 mm, na którego stronie głównej w centrum znajduje się wypukły napis w trzech wierszach "ЗА / БОЕВЫЕ / ЗАСЛУГИ (ros. „Za Zasługi Bojowe”). W górnej części medalu, po obwodzie, umieszczony jest emaliowany na kolor czerwony wklęsły napis "CCCP" (ros. „ZSRR”), a w dolnej części skrzyżowane karabin Mosin z szablą. Odwrotna strona medalu jest gładka i posiada wybity kolejny numer.

Medal noszony jest na metalowej pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru szarego szerokości 24 mm, z dwoma wąskimi złotymi paskami po bokach (szerokości 2 mm). Do 19 czerwca 1943 medal był noszony na niewielkiej, prostokątnej metalowej zawieszce obciągniętej czerwoną wstążką (podobnie jak Złota Gwiazda).

Medal nosi się na lewej stronie piersi, w kolejności po Medalu Uszakowa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Za Zasługi Bojowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Михаил Музалевский, Сергей Шишков: Ордена и медали СССР 1918 – 1991. Ворон, 1996. (ros. • ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]