Medal Brązowego Lwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Brązowego Lwa
Bronzen Leeuw
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 30 marca 1944
Kruszec brąz
Powyżej Order Korony
Poniżej Gwiazda Ruchu Oporu Azji Wschodniej

Medal Brązowego Lwa (Bronzen Leeuw) – holenderskie wysokie odznaczenie wojskowe. Został ustanowiony jako wypełnienie luki pomiędzy Orderem Wojskowym Wilhelma, a Brązowym Krzyżem.

W aktualnej kolejności starszeństwa holenderskich odznaczeń następuje po Orderze Korony (nie licząc honorowego wyróżnienia Eervolle Vermelding nadawanego w formie niewielkiej korony mocowanej na wstążce któregoś z medali), a przed Gwiazdą Ruchu Oporu Azji Wschodniej[1].

Medal Brązowego Lwa został ustanowiony Dekretem Królewskim z 30 marca 1944 roku. Artykuł 2 Dekretu Królewskiego brzmi jak następuje: Medal Brązowego Lwa zostaje przez Nas przyznany wojskowym w służbie Królestwa Niderlandów, którzy w walce z nieprzyjacielem odznaczyli się czynami mężnymi i roztropnymi. Artykuł 3 dodaje do tego: "Medal Brązowego Lwa może być, z powodów, wymienionych w Artykule 2, przyznany:

  • nie-wojskowym, Holendrom i holenderskim poddanym;
  • cudzoziemcom, o ile ich czyny służyły dobru Państwa Holenderskiego".

Medal Brązowego Lwa zastąpił ww. Eervolle Vermelding. W hierarchii holenderskich odznaczeń za męstwo wojskowe zajmuje drugie miejsce po Orderze Wojskowym Wilhelma. Do tej pory Brązowego Lwa przyznano łącznie 1210 osobom, z czego 336 cudzoziemcom. Ostatnie odznaczenia, w liczbie trzech, zostały przyznane w 1962 roku w związku z konfliktem z Indonezją o Nową Gwineę. Tylko jeden raz przyznano Order Brązowego Lwa sztandarowi jednostki. Dekretem Królewskim z 9 maja 1950 roku postanowiono, że to odznaczenie zostanie nadane 2. i 3. Pułkowi Strzelców Spadochronowych (Regiment Chasseurs Parachutistes) armii francuskiej, w związku z ich zasługami w wyzwalaniu Holandii w kwietniu 1945 roku.

Oznaka[edytuj | edytuj kod]

Brązowy krzyż Ruperta z zaokrąglonymi ramionami, z okrągłą tarczą pośrodku z wizerunkiem holenderskiego lwa królewskiego. Rewers jest gładki. Medal jest zawieszony na wstążce szerokości 37 mm, podzielonej na 9 równych pionowych pasków w kolorach pomarańczowym (4 paski) i niebieskim Nassau (5 pasków). Przy powtórnym nadaniu tej samej osobie, dodawana jest złota liczba "2" na wstążce.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Brązowego Lwa.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Medalem Brązowego Lwa.

Kawalerem Brązowego Lwa jest m.in. generał Stanisław Sosabowski, odznaczony pośmiertnie 31 maja 2006 za zasługi wojenne podczas Operacji Market Garden w 1944[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Besluit draagvolgorde onderscheidingen (niderl.). W: Staatscourant van het Koninkrijk der Nederlanden [on-line]. officielebekendmakingen.nl, 2013-07-25. [dostęp 2019-08-28].
  2. Polscy spadochroniarzy uhonorowani przez Królową Holandii. mon.gov.pl (kopia [w:] polonia.nl), 2006-05-30. [dostęp 2014-07-31].