Medal Kampanii Abisyńskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Kampanii Abisyńskiej
Médaille Commémorative de la Campagne d’Ethiopie
Herinneringsmedaille van de Ethiopische Veldtocht
Baretka
Baretka
Ustanowiono 30 stycznia 1947
Wielkość 32 mm x 52 mm
Kruszec brąz
Wydano ok. 3000

Medal Kampanii Abisyńskiej (fr. Médaille Commémorative de la Campagne d’Ethiopi, fl. Herinneringsmedaille van de Ethiopische Veldtocht) – belgijskie wojskowe odznaczenie państwowe nadawane belgijskim wojskowym za udział w walkach na terenie Etiopii w czasie II wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie został ustanowione dekretem księcia regenta Belgii Karola w dniu 30 stycznia 1947 roku dla wyróżnienia oficerów i żołnierzy belgijskich oddziałach kolonialnych, którzy w okresie od 6 marca do 3 lipca 1941 roku uczestniczyli w walkach przeciwko wojskom włoskim na terenie Etiopii mających na celu wyzwolenie Etiopii spod okupacji włoskiej.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z dekretem medal nadawany był oficerom i żołnierzom belgijskich wojsk kolonialnych, którzy w okresie od 6 marca do 3 lipca 1941 r. uczestniczyli w działaniach bojowych wspólnie z wojskami brytyjskimi i etiopskimi w walce z wojskami włoskimi okupującymi Etiopię.

W skład belgijskiego kontyngentu weszły: 3 bataliony piechoty, kompania moździerzy, kompania saperów i 2 baterie dział lekkich, łącznie siły te liczyły ok. 3000 żołnierzy.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznakę medalu jest prostokąt z zaokrąglonymi kątami o szer. 33 mm i wysokości 52 mm wykonany z brązu.

Na awersie medalu w środku we wklęsłej tarczy znajdują się głowy dwóch żołnierzy kolonialnych wojsk belgijskich – żołnierz tubylczego w kepi i żołnierz belgijski w hełmie typu francuskiego. Poniżej znajdują się daty 1940 i 1941. W prawej górnej stronie znajduje się gałązka laurowa, a w dolnym prawym rogu napis DUPAGNE[1].

Na rewersie są nazwy: SAIO, GAMBELA i ASOSA (nazwy miejscowości gdzie oddziały belgijskiej stoczyły walki z wojskami włoskimi), poniżej i powyżej znajdują się gwiazdki.

Medal zawieszony jest na wstążce o szer. 37 mm, w środku znajduje się pasek koloru żółtego, po obu stronach paski koloru jasnoniebieskiego i zielonego. Na wstążce umieszczano również okucie z napisem ABYSSINIE.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jest to nazwisko autora odznaki medalu - Arthur Dupagne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • С. В. Потрашков, И. И. Лившиц: Награды Второй мировой войны. Moskwa: Эксмо, 2008, s. 17-18. ISBN 978-5-699-29296-7. (ros.)