Medal Lotniczy (Hiszpania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Lotniczy
(Medalla Aérea)
Awers
Awers medalu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1926 / 1970
Dewiza AL MÉRITO DISTINGUIDO
(za wybitne zasługi)
Powyżej Krzyż Wojenny
Równorzędne Medal Armii
Medal Morski
Poniżej Krzyż Zasługi Wojskowej
Krzyż Zasługi Morskiej
Krzyż Zasługi Lotniczej

Medal Lotniczy (hiszp. Medalla Aérea) – hiszpańskie odznaczenie wojskowe nadawane za odwagę lub wybitne zasługi w czasie pokoju.

Historia i zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medal został ustanowiony w 1926 roku przez Alfonsa XIII i był kilkukrotnie modyfikowany. W roku 1970 zmieniono całkowicie wygląd oznaki i kryteria nadawania. Odtąd jest to najwyższe odznaczenie, jakie może otrzymać żołnierz hiszp. sił powietrznych (bez względu na stopień) w czasie pokoju. Podobnie jak większość hiszp. odznaczeń wojskowych, medal może zostać nadany tej samej osobie wielokrotnie.

Medal może zostać przyznany również oddziałowi lub pododdziałowi wojskowemu (Medalla colectiva). Żołnierze tak wyróżnionego oddziału lub pododdziału mają prawo do noszenia specjalnej naszywki na rękawie munduru.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obecną oznakę stanowi owalny medal wykonany z oksydowanego żelaza. Na awersie widnieje wizerunek kobiecej postaci w koronie na głowie, trzymającej wieniec w jednej, oraz miecz w drugiej ręce, na tle morza i wschodzącego słońca. Medal otacza kartusz w formie wieńca laurowego, podtrzymywanego po bokach przez parę lwów (León) i zwieńczony wizerunkiem wieży (Kastylia). W górnej części umieszczona jest dewiza: AL MÉRITO DISTINGUIDO (za wybitne zasługi). W dolnej części, na spięciu kartusza umieszczony jest rok dokonania czynu. Na rewersie medalu znajduje się emblemat sił powietrznych Hiszpanii.

Medal jest noszony na piersi na jasnoniebieskiej wstążce z szerokim żółtym paskiem pośrodku oblamowanym węższymi paskami czerwonymi. Za każde nadanie na wstążce umieszcza się pozłacane okucie z nazwą czynu, za który medal został nadany.

Naszywka nadania zbiorowego jest noszona na lewym rękawie munduru i jest kształtem zbliżona do rewersu medalu indywidualnego; pośrodku znajduje się emblemat sił powietrznych Hiszpanii na jasnoniebieskim tle.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]