Medal Rodła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Rodła
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 18 kwietnia 1985
Wycofano 23 grudnia 1992
(ust.z dn.16.10.1992r.)
Wielkość ∅ 38 mm
Kruszec tombak posrebrzany, oksydowany
Wydano prawie 7 tys.
Powyżej Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
Poniżej Medal za Ofiarność i Odwagę
Projektant Edward Gorol

Medal Rodła – polskie cywilne odznaczenie państwowe okresu PRL.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Medal Rodła został ustanowiony ustawą z dnia 18 kwietnia 1985 roku „z okazji 40 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskim faszyzmem i powrotu do Macierzy prastarych piastowskich ziem zachodnich i północnych oraz w celu uhonorowania osób, których działalność i nieugięta postawa przyczyniły się do przetrwania świadomości narodowej i kultury polskiej wśród Polaków zamieszkałych na terenach byłego państwa niemieckiego oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska, a także do integracji tych ziem z Macierzą”.

Medal nadawano w uznaniu zasług w działalności na rzecz zachowania świadomości narodowej i kultury polskiej wśród Polaków zamieszkałych na terenach należących przed II wojną światową do Niemiec lub Wolnego Miasta Gdańska, w walce o prawa Polaków na tych terenach, a także w działalności na rzecz odbudowy i integracji tych ziem z Polską po ich odzyskaniu.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medal nadawany był byłym członkom Związku Polaków w Niemczech i Wolnym Mieście Gdańsku oraz innych stowarzyszeń i organizacji prowadzących przed przyłączeniem do Polski ziem zachodnich i północnych działalność społeczno-polityczną, gospodarczą, kulturalną i w innych dziedzinach na rzecz ludności polskiej zamieszkałej na tych terenach. Medal nadawano również osobom szczególnie zasłużonym w powojennej odbudowie i integracji z resztą kraju Ziem Odzyskanych. W szczególnych wypadkach Medal mógł być nadany również pośmiertnie.

Medal nadawała Rada Państwa, począwszy od 9 maja 1985 roku. Ustawa przewidywała, że medal będzie nadawany do 9 maja 1990 (od 1989 był nadawany przez Prezydenta PRL / RP). Z dniem 23 grudnia 1992 ustawa o ustanowieniu Medalu Rodła utraciła moc.

Odznaka[edytuj | edytuj kod]

Odznaką Medalu Rodła jest medal okrągły o średnicy 38 mm, wykonany z tombaku posrebrzanego, oksydowanego. Na awersie pośrodku umieszczony jest znak rodła z orłem piastowskim, z napisem na obrzeżu: NIE RZUCIM ZIEMI / SKĄD NASZ RÓD. Na rewersie pośrodku jest wyryta stylizowana mapa Polski z literami PRL, otoczona napisem: BOJOWNIKOM / BUDOWNICZYM / POLSKOŚCI oraz trzema podpisanymi herbami symbolizującymi Śląsk, Pomorze, Warmię i Mazury.

Medal noszono na wstążce o szerokości 40 mm, w kolorze turkusowym, oblamowanej z dwóch stron wąskimi paskami w kolorach czerwonym i białym.

Medal noszono na lewej stronie piersi w kolejności po Medalu Zwycięstwa i Wolności 1945 r, obecnie noszony jest po innych odznaczeniach państwowych.

Projektantem odznaki jest rzeźbiarz, medalier Edward Gorol.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

Według danych Biura Odznaczeń Państwowych Kancelarii Rady Państwa oraz Biura Odznaczeń Kancelarii Prezydenta RP nadano łącznie 6680 medali[1]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Rodła.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Stela: Polskie ordery i odznaczenia (Vol. I). Warszawa: 2008, s. 20.