Medal Uznania Wojskowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Uznania Wojskowego
Militär-Anerkennungsmedaille
Baretka
Baretka medalu
Ustanowiono 24 lipca 2006
Wielkość średnica 40 mm
Powyżej Austriacki Medal Olimpijski
Poniżej Medal Rannych

Medal Uznania Wojskowego (niem.: Militär-Anerkennungsmedaille) – austriackie odznaczenie wojskowe nadawane od 2006.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jednostopniowe odznaczenie Medal Uznania Wojskowego zostało ustanowione ustawą o zmianie prawa wojskowego (Wehrrechtsänderungsgesetz 2006 - WRÄG 2006) z 24 lipca 2006[1], zmieniającą m.in. obowiązującą ustawę o odznaczeniach wojskowych z 2002 (Militärauszeichnungsgesetz 2002 – MAG 2002)[2]. Medal może zostać nadany osobom, które wykonywały specjalne usługi, wojskowe lub cywilne, dla obrony narodowej. Wzór odznaczenia i sposób noszenia zostały ustanowione rozporządzeniem ministra obrony opublikowanym 6 września 2006[3]. Opis odznaczenia znajduje się za załączniku 2 do tego rozporządzenia[4].

Medal można nadawać wielokrotnie.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Oznaką odznaczenia jest brązowy medal o średnicy 40 mm. Na awersie znajduje się napis „SIGNUM LAUDIS” (łac. „Znak Zasługi”), otoczony otwartym wieńcem laurowym. Na rewersie znajduje się znak Austrii w formie używanej na pojazdach i samolotach wojskowych (trójkąt wpisany w okrąg) otoczony napisem „BUNDESMINISTERIUM FÜR LANDESVERTEIDIGUNG” („Federalne Ministerstwo Obrony Narodowej”). Medal jest zawieszony na wstążce o szerokości 45 mm złożonej w trójkąt. Jest ona biała z 1 mm pąsowymi (ponceau) paskami przy krawędziach, dodatkowym pąsowym paskiem o szerokości 19 mm pośrodku i dwoma pąsowymi paskami o szerokości 6 mm w odległości 5 mm od krawędzi[4].

Pod względem starszeństwa, odznaczenie to zajmuje pierwsze miejsce wśród odznaczeń wojskowych nadawanych przez ministra obrony narodowej i nosi się je jako pierwsze po odznaczeniach państwowych (federalnych), czyli po Austriackim Medalu Olimpijskim, a przed Medalem Rannych[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bundesauszeichnungen und militärische Auszeichnungen (niem.). Bundesheer. [dostęp 2020-03-29].