Wersja ortograficzna: Medal Wojskowy (Hiszpania)

Medal Wojskowy (Hiszpania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Wojskowy
(Medalla Militar)
Awers
Awers medalu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 28 czerwca 1918
Dewiza AL VALOR MUY DISTINGUIDO
(za wybitną waleczność)
Powyżej Order Świętego Ferdynanda
Poniżej Krzyż Wojenny

Medal Wojskowy (hiszp. Medalla Militar) – drugie w hierarchii (po Orderze św. Ferdynanda) hiszpańskie odznaczenie wojskowe nadawane za czyny waleczności i odwagi w czasie wojny.

Historia i zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Gen. Francisco Franco z widocznym Medalem Wojskowym. Dwa okucia na wstążce wskazują na dwukrotne nadanie medalu.

Medal został ustanowiony 28 czerwca 1918 roku przez Alfonsa XIII. Pierwsze statuty opublikowano 7 grudnia 1920 roku. Statuty były zmieniane w roku 1931 (w okresie Republiki), 1938, 1975 i 2001. Medal nadawany jest w jednym stopniu wojskowym hiszpańskim, bez względu na stopień wojskowy i rodzaj broni, a także wojskowym innych państw, wyłącznie za czyny wybitnej waleczności podczas wojny. Może zostać nadany tej samej osobie wielokrotnie. Od roku 1975 medal stanowi formalnie niższy stopień Orderu św. Ferdynanda. Medal może zostać nadany również oddziałowi lub pododdziałowi wojskowemu (Medalla colectiva). Żołnierze tak wyróżnionego oddziału lub pododdziału mają prawo do noszenia specjalnej naszywki na rękawie munduru. Medal był nadawany podczas hiszpańskiej wojny domowej 1936–1939 wojskom frankistowskim oraz walczącym po ich stronie żołnierzom włoskim i niemieckim (Legion Condor), a także żołnierzom hiszp. Błękitnej Dywizji na froncie wschodnim w latach 1941–1943.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wygląd odznaczenia w ciągu lat jego istnienia ulegał nieznacznym modyfikacjom, jednak jego zasadniczy kształt pozostał niezmieniony. Oznakę stanowi okrągły medal wykonany z oksydowanego żelaza. Na awersie widnieje wizerunek kobiecej postaci, trzymającej wieniec w jednej, oraz tarczę z wizerunkiem lwa w drugiej ręce, na tle morza i wschodzącego słońca. Środkowy medalion otacza kartusz w formie wieńca w połowie laurowego, w połowie dębowego, podtrzymywanego po bokach przez parę lwów (León) i zwieńczony wizerunkiem wieży (Kastylia). W dolnej części umieszczona jest tarcza z dewizą: AL VALOR MUY DISTINGUIDO (za wybitną waleczność). Na rewersie znajduje się godło państwowe. Medal jest noszony na piersi na białej wstążce z szerokim czerwono-żółto-czerwonym paskiem pośrodku (w okresie Republiki - czerwono-żółto-fioletowym) oraz żółtymi prążkami po brzegach. Za każde nadanie na wstążce umieszcza się pozłacane okucie z datą czynu, za który medal został przyznany. Naszywka nadania zbiorowego jest noszona na lewym rękawie munduru i jest kształtem zbliżona do medalu indywidualnego, lecz pośrodku znajduje się nazwa i data operacji za którą medal został przyznany.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Juan L. Calvó Pascual, Cruces y medallas 1807/1987, Monte Cotiño 1987.
  • Dekret królewski 15950/2001 z dnia 27 lipca 2001 o królewskim i wojskowym Orderze Świętego Ferdynanda.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]