Medal Za Bohaterstwo (Czechy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Za Bohaterstwo
Medaile Za hrdinství
Awers
Awers i rewers medalu
(wzór z 1994)
Baretka
Baretka medalu
(wzór z 1994)
Baretka
Baretka medalu
(wzór cywilny z 1990)
Baretka
Baretka medalu
(wzór wojskowy z 1990)
Ustanowiono 1990 (CSRF)
1994 (Czechy)
Wielkość Ø 33 mm
Kruszec srebro

Medal Za Bohaterstwo (cz. Medaile Za hrdinství) – odznaczenie państwowe Czech, kontunuujące tradycje, ustanowionego w 1990 medalu czechosłowackiego o tej samej nazwie.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medal nadaje Prezydent Czech (w latach 1990-1992, Prezydent CSRF) za bohaterstwo w walce, oraz osobom, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie ludzkie lub mienie.

Odznaczenie jest jednostopniowe i może być nadawane zarówno obywatelom czeskim (w latach 1990-1992, obywatelom CSRF), jak i cudzoziemcom.

W kolejności odznaczeń CSRF zajmował miejsce po Orderze Milana Rastislava Štefánika. Obecnie zajmuje miejsce po Orderze Tomáša Garrigue Masaryka.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

CSRF (1990–1992)[edytuj | edytuj kod]

Medal o średnicy 33 mm wykonany jest ze srebra. Na stronie licowej widnieje stylizowana kolumna zwieńczona liściem lipy, w której zatopiono trzy niewielkie granaty czeskie. Na rewersie widnieje herb CSRF. Pod nim, pomiędzy dwoma lipowymi listkami, widnieje kolejny numer nadania odznaczenia. Medal jest zawieszony na ciemnej żółto-złotej wstążce o szerokości 38 mm z trójkolorowym (biało-czerwono-niebieskim) paskiem o szerokości 9 mm pośrodku. Na baretkach medalu nadanego żołnierzom Sił Zbrojnych CSRF, umieszczane jest srebrne okucie w postaci miniaturki skrzyżowanych mieczy.

Czechy (od 1994)[edytuj | edytuj kod]

Medal o średnicy 33 mm wykonany jest ze srebra. Na stronie licowej widnieje popiersie czeskiego lwa. Pod nim napis ZA HRDINSTVÍ (ZA BOHATERSTWO). Na rewersie widnieje czteropolowy Wielki Herb Czech. Medal jest zawieszony za jasnej żółto-złotej wstążce o szerokości 38 mm z trójkolorowym (biało-czerwono-niebieskim) paskiem o szerokości 9 mm pośrodku.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Za Bohaterstwo.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]