Medal Za wojskową służbę Ukrainie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal Za wojskową służbę Ukrainie
Медаль «За військову службу Україні»
Awers
Awers
Awers
Awers i rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 5 października 1996
Wielkość średnica 40 mm
Kruszec srebro

Medal Za wojskową służbę Ukrainie (ukr. Медаль «За військову службу Україні») – ukraińskie odznaczenie państwowe

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia zostało ustanowione dekretem Prezydenta Ukrainy nr 931/96[1] z dnia 5 października 1996 roku, dla wyróżnienia obywateli za służbę wojskową w jednostkach siłach zbrojnych Ukrainy, jednostkach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy, Gwardii Narodowej Ukrainy, Straży Granicznej Ukrainy i w Obronie Cywilnej Ukrainy. Listę osób uprawnionych do otrzymania tego odznaczenia poszerzono ustawą nr 1549-III[2] z 16 marca 2000 r., co w głównej mierze wynikało ze zmian dokonanych w systemie formacji uzbrojonych na Ukrainie.

Pierwsze nadanie miało miejsce 4 grudnia 1996 roku.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie jest nadawane osobą za wykazane męstwo i zaangażowanie w rozwój sił zbrojnych Ukrainy, a w szczególności:

  • osobistą odwagę i męstwo, bezinteresowne działania, które przyczyniło się do zwiększenia ochrony interesów państwowych Ukrainy;
  • za osiągnięcie wysokiej gotowości bojowej wojsk i zapewnienie zdolności obronnych Ukrainy;
  • za wzorowe spełnianie obowiązków wojskowych;
  • za wykonywanie specjalnych zadań dla podniesienia bezpieczeństwo publicznego Ukrainy;
  • za zasługi w ochronie granicy państwowej Ukrainy;
  • za 25 lat nienagannej służby wojskowej.

Odznaczenie może być nadawane także cudzoziemcom i bezpaństwowcom, a także pośmiertnie, w tym przypadku odznaczenie otrzymuje rodzina osoby nagrodzonej.

Odznaczenie nadawane jest przez Prezydenta Ukrainy, na wniosek odpowiednich ministerstw, dowództw oraz organów administracji państwowej i regionalnej.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka medalu wykonana jest z srebra i ma formę wieńca z liści dębowych o średnicy 40 mm[1].

Na awersie na wieńcu z liści dębowych umieszczone symbole wojskowe: rakietę, armatę, szablę, róg sygnałowy, kotwicę, skrzydło (symbol lotnictwa wojskowego) i chorągiew[1].

Na rewersie odznaki jest gładki, w dolnej części wieńca po okręgu znajduje się napis: ЗА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ УКРАЇНІ (pol. Za wojskową służbę Ukrainie), natomiast w górnej części dwie gałązki laurowe.

Medal zawieszony jest na prostokątnej zawieszce o długości 45 mm i szerokości 28 mm, obciągniętej wstążką koloru jasnoniebieskiego o szer. 28 mm. W środku znajduje się pasek koloru niebieskiego o szerokości 12 mm, a po jego bokach paski o szer. 2 mm koloru żółtego[1]. Baretka medalu ma wysokości 12 mm i długość 24 mm.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Сергей Васильевич Потрашков: Награды СССР, России и Украины. Charków: Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга», 2011, s. 353-354. ISBN 978-5-9910-1393-2. (ros.)