Medal im. Prof. Wojciecha Świętosławskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal im. Prof. Wojciecha Świętosławskiego – honorowe wyróżnienie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, przyznawane od 1989 roku za wybitne zasługi związane z zakresem działania Stowarzyszenia oraz w uznaniu osobistego wkładu w rozwój polskiej chemii[1].

Medal jest przyznawany członkom SITPChem, którzy zostali wcześniej odznaczeni Odznaką Honorową SITPChem i Złotą Odznaką NOT. W szczególnych wypadkach może być przyznany osobom nie będącym członkami Stowarzyszenia lub obywatelom państw obcych – w uznaniu dla efektów współpracy ze Stowarzyszeniem i za popularyzację działalności SITPChem poza granicami Polski[1].

Na awersie Medalu znajduje się podobizna prof. Wojciecha Świętosławskiego z podpisem:

1881–1968 Wojciech Świętosławski

a na rewersie – rysunek przedstawiający fragment instalacji przemysłowej oraz napis[1]:

KOL. .................................[imię i nazwisko]
ZASŁUŻONEMU DLA POLSKIEJ CHEMII
I STOWARZYSZENIA INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO

Medal jest wręczany – wraz z dyplomem – przez Prezesa Zarządu SITPChem w czasie ogólnopolskich uroczystości, organizowanych np. na Walnych Zjazdach SITPChem lub dorocznych Zjazdach Naukowych SITPChem–PTCh.

Osoby uhonorowane Medalem im. Wojciecha Świętosławskiego[edytuj | edytuj kod]

Członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, uhonorowani Medalem[1].

rok 2010

Roman Buczkowski O/Toruń, Wojciech Czerwiński O/Toruń, Witold Gnot O/Gliwice, Stanisław Trybuła O/Kędzierzyn-Koźle, Kazimiera Anna Wilk O/Wrocław (2010),

rok 2009
Mieczysław Mąkosza O/Warszawa,
rok 2008
Henryk Nawrot O/Kędzierzyn-Koźle, Jan Sojka O/Chorzów, Kazimiera Tyczkowska, O/Cieszyn, Jerzy Wasilewski O/Kędzierzyn-Koźle,
rok 2007
Marek Cieślak O/Warszawa, Stanisława Dąbrowska O/Oświęcim, Henryk Górecki O/Gliwice, Ryszard Janik O/Wrocław, Stanisław Łasocha O/Kędzierzyn-Koźle, Zdzisław Łysoń O/Tarnów, Bogdan Marciniec O/Poznań, Tadeusz Paryjczak O/Łódź, Jerzy Polaczek O/Warszawa, Waldemar Wardencki O/Gdańsk,
rok 2006
Zygmunt Hermann O/Poznań, Krzysztof Jurasz O/Poznań, Jacek Kijeński O/Gliwice, Jadwiga Kluczewska-Cwalina O/Puławy, Marek Kryger O/Poznań, Longin Ogłaza O/Częstochowa, Andrzej Puszyński O/Wrocław, Stanisław Rybka O/Poznań, Wanda Sporysz O/Oświęcim, Ryszard Ścigała O/Tarnów, Zbigniew Ślęzak O/Kędzierzyn-Koźle, Kazimierz Terelak O/Kędzierzyn-Koźle, Józef Tusiński O/Oświęcim, Stefan Zieliński O/Wrocław
rok 2002
Teodor Bek O/Kędzierzyn-Koźle, Zdzisław Kawala O/Wrocław, Włodzimierz Kotowski O/Kędzierzyn-Koźle, Bronisław Krzyżyński O/Warszawa, Edwin Makarewicz O/Bydgoszcz, Maria Szpakowska O/Gdańsk, Jan Zawadiak O/Gliwice,
rok 2001
Mirosław Malinowski O/Warszawa,
rok 2000
Tadeusz Brzozowski O/Warszawa, Andrzej Cebulski O/Oświęcim, Wojciech Dykczyński O/Włocławek, Stanisław Gruszka O/Cieszyn, Grażyna Król O/Gliwice, Zygmunt Pitucha O/Puławy, Stanisław Piwko O/Puławy, Józef Sas O/Puławy, Andrzej Skalski O/Puławy, Vesterterp K. Roel Holandia,
rok 1999
Zofia Jurkowska-Wieczorek O/Łódź, Jerzy Krausewicz O/Toruń, Tadeusz Majewski O/Warszawa, Władysław Piłat O/Rzeszów,
rok 1998
Zdzisław Burek /Oświęcim, Jan Babiarz O/Oświęcim, Czesław Grabiński O/Chorzów, Stanisław Hławiczka O/Cieszyn, Józef Kończal O/Poznań, Czesław Kozyra O/Rzeszów, Wiesław Moszczyński O/Warszawa, Andrzej Nowacki O/Bydgoszcz, Krystyna Światlak O/Poznań, Janina Witkowska-Kmieciak O/Poznań,
rok 1997
Mieczysław Ficek O/Oświęcim, Adam Gurgul O/Kędzierzyn-Koźle, Konrad Jaskóła O/Płock, Bożenna Kawalec-Pietrenko O/Gdańsk, Andrzej Matynia O/Wrocław, Jan Michalak O/Warszawa, Stanisław Milczanowski O/Warszawa, Stefan Oborski O/Toruń, Halina Sękowska O/Pionki, Wiesław Szelejewski O/Warszawa, Hanna Tarchalska O/Warszawa,
rok 1996
Ryszard Łoński O/Poznań, Stanisław Pięta O/Łódź, Tadeusz Wilusz O/Bydgoszcz, Zdzisław Zaremba O/Łódź, Lech Bartkowski O/Poznań, Eugeniusz Kulczycki O/Łódź, Henryk Markiewicz O/Warszawa, Stanisław Wroński O/Warszawa,
rok 1994
Jerzy Kapko O/Kraków, Józef Kozieł O/Cieszyn, Jerzy Kropiwnicki O/Gliwice, Adam Mazur O/Wrocław, Zbigniew Olszewski O/Łódź, Edward Płatek O/Wrocław, Krystyna Stemler-Korczak O/Wrocław, Zygmunt Schiller O/Oświęcim, Adam Szeliga O/Oświęcim, Edward Śmieszek Gliwice,
rok 1993
Konstanty Chmielewski O/Kędzierzyn-Koźle, Bolesław Skowroński O/Puławy, Marian Taniewski O/Gliwice,
rok 1990
Ludwik Chrapkowski O/Płock, Sergiusz Griciuk O/Łódź, Hanna Józefiak O/Bydgoszcz, Joachim Krajewski O/Poznań, Andrzej Krzysztoforski O/Tarnów, Bogdan Kurant O/Warszawa, Janusz Nowacki O/Warszawa, Jerzy Paprocki O/Warszawa, Stanisław Płocharski O/Pionki, Zdzisław Szawłowski O/Skierniewice, Tadeusz Zaleski O/Gliwice,
rok 1989
Zbigniew Karol Porczyński Anglia, Wacław Szukiewicz USA, Grzegorz Białożyński O/Bydgoszcz, Jan Golanko O/Warszawa, Ludomir Heger O/Warszawa, Zdzisław Krupa O/Gdańsk,
rok 1988
Zbigniew Leszczyński O/Warszawa, Jerzy Pyzikowski O/Tarnów, Adam Nowotarski O/Wrocław, Jerzy Schroeder O/Wrocław, Józef Szarawara O/Gliwice,
rok 1984
Marian Górny O/Kędzierzyn-Koźle, Edward Grzywa O/Warszawa, Bolesław Młodziński O/Warszawa, Józef Obłój O/Warszawa, Władysław Plaskura O/Gliwice,
rok 1982
Tadeusz Kochanek O/Wrocław, Dmytrak O/Warszawa,
rok 1981
Adam Kowalski O/Warszawa, Antoni Radliński O/Warszawa, Zbigniew Rokossowski O/Kędzierzyn-Koźle, Kazimierz Wawszczak O/Płock.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Medal im. Prof. Wojciecha Świętosławskiego (pol.). W: www SITPChem [on-line]. www.sitpchem.org.pl. [dostęp 2012-05-06].