Medal za Kampanię na Atlantyku Południowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal za Kampanię
na Atlantyku Południowym
Medalha da Campanha
do Atlântico Sul
Baretka
Baretka
Ustanowiono 28 listopada 1948
Wielkość średnica 31 mm
Kruszec brąz

Medal za Kampanię na Atlantyku Południowym (por. Medalha da Campanha do Atlântico Sul) — brazylijskie odznaczenie wojskowe nadawane uczestnikom działań bojowych na Atlantyku Południowym w okresie 1942–1945 oraz osób współdziałających z wojskami prowadzącymi te działania.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie zostało ustanowione ustawą nr 497 z dnia 28 listopada 1948 roku[1] dla wyróżnienia uczestników działań bojowych w okresie od 1942 do 1945 roku na Atlantyku Południowym. Statut odznaczenia został ustalony dekretem nr 26550 z dnia 4 kwietnia 1949 roku[2].

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Medal nadawany był pilotom Brazylijskich Sił Powietrznych oraz marynarzom Marynarki Wojennej Brazylii, którzy brali udział w działaniach na Południowym Atlantyku w okresie od 1942 do 1945 roku przeciwko okrętom niemieckim i ich sojuszników.

Medal mógł być również nadawany innym żołnierzom i marynarzom, a także innym osobom swoimi działania wspomagali lub współdziałali z jednostkami prowadzącymi działania bojowe.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka medalu jest okrągły medalion o średnicy 31 mm wykonany z brązu i patynowany. Na awersie w centralnej części rysunek przedstawiający wodnosamolot lecący nad wynurzonym okrętem podwodnym. Wzdłuż krawędzi jest napis: CAMPANHA NO ATLANTICO SUL (pol. Kampania na Południowym Atlantyku), a na dole gwiazda.

Na rewersie w górnej części napis F.A.B. (skrót od Força Aérea Brasileira – Brazylijskie Siły Powietrzne), poniżej uskrzydlony miecz – symbol Brazylijskich Sił Powietrznych i data 1942 – 1945 przedzielona gwiazdką.

Medal zawieszony był na wstążce koloru ciemnoniebieskiego z pięcioma wąskimi paskami koloru żółtego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • С. В. Потрашков, И. И. Лившиц: Награды Второй мировой войны. Moskwa: Эксмо, 2008, s. 30-31. ISBN 978-5-699-29296-7. (ros.)