Medal za Pracę przy Realizacji Reformy Uwłaszczeniowej w Królestwie Polskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal za Pracę przy Realizacji Reformy Uwłaszczeniowej w Królestwie Polskim
Медаль «За труды по устройству крестьян в Царстве Польском»
Awers
Awers złotego medalu
Awers
Awers srebrnego medalu
Rewers
Rewers złotego medalu
Rewers
Rewers srebrnego medalu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 26 listopada?/8 grudnia 1865
Wielkość 28 mm
Kruszec złoto, srebro
Wydano 100 – złotych
650 – srebrnych

Medal za Pracę przy Realizacji Reformy Uwłaszczeniowej w Królestwie Polskim (ros.  Медаль «За труды по устройству крестьян в Царстве Польском») – rosyjskie odznaczenie państwowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenia zostało ustanowione ukazem cara Aleksandra II dla wyróżnienia urzędników państwowych za pracę przy Reformie Uwłaszczeniowej w Królestwie Polskim w latach 1864 – 1865. Medal ten nawiązywał do wcześniej ustanowionego w 1863 roku Medalu za Pracę przy Realizacji Reformy Uwłaszczeniowej, którym wyróżniano urzędników za pracę przy reformie uwłaszczeniowej w Imperium Rosyjskim, która jednak nie obejmowała Królestwa Polskiego. Medal miał dwa stopnie: Złoty i Srebrny Medal.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie było nadawane urzędnikom państwowych Imperium Rosyjskiego, którzy wyróżnili się w pracy przy przeprowadzeniu reformy uwłaszczeniowej zarządzonej ukazem z dnia 6 lutego?/18 lutego 1864 o przeprowadzeniu Reformy Uwłaszczeniowej w Królestwie Polskim w latach 1864–1865.

Zgodnie z ukazem złoty medal nadawany był urzędnikom nie niższej rangi niż IV, a srebrny medal urzędnikom od V do VII rangi.

Łącznie nadano: 100 złotych i 650 srebrnych medali.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

Odznaka odznaczenia została wykonana ze złota – złoty medal i srebra – srebrny medal. Jest ona okrągła i ma średnicę 28 mm. Nad krążkiem znajduje się korona carska, na awersie widoczna w całości, na rewersie gładka. Oba stopnie miały identyczny wygląd. Na awersie w środku odznaki znajdują się profile cesarzy: Mikołaja I i Aleksandra II. Z lewej strony data «26 мая/7 июня 1846 ГОДА» (pol. 26 maj/7 czerwca 1846 roku) – data ukazu o częściowym zniesieniu obciążeń pańszczyźnianych w Królestwie Polskim wprowadzona przez cara Mikołaja I, a z prawej strony data «19 февраля/2 марта 1864 ГОДА» (pol. 19 lutego/2 marca 1864 roku) – data ukazu cara Aleksandra II o zniesieniu pańszczyzny w Królestwie Polskim. Pod wizerunkami znajdują się liter rosyjskie «Р.Н.К.» będące skrótem od nazwiska medaliera „резал Николай Козин” (pol. rzeźbił Nikołaj Kozin), twórcy wzoru awersu medalu.

Na rewersie odznaki na w środku znajduje się napis ЗА ТРУДЫ ПО УСТРОЙСТВУ КРЕСТЬЯНЪ ВЪ ЦАРСТВѢ ПОЛЬСКОМЪ (pol. Za Pracę przy Realizacji Reformy Uwłaszczeniowej w Królestwie Polskim).

Medal zawieszony jest na wstążce orderu św. Aleksandra Newskiego, koloru czerwonego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Николай Николаевич Гладков: История государства Российского в наградах и знаках. В 2 т.. Sankt Petersburg: Издательство «Полигон», 2003, s. 345. ISBN 5-89173-244-0. (ros.)
  • С. В. Потрашков: Награды СССР, России и Украины. Charków: 2011, s. 99-100. ISBN 978-5-9910-1393-2. (ros.)