Medal za Wybitne Osiągnięcia na Polu Walki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medal za Wybitne Osiągnięcia na Polu Walki
Distinguished Warfare Medal
Awers
Awers Awers i rewers medalu
Baretka
Baretka

Medal za Wybitne Osiągnięcia na Polu Walki (ang. Distinguished Warfare Medal) – projektowane amerykańskie odznaczenie wojskowe[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Medal Distinguished Warfare Medal został wymyślony na potrzeby honorowania żołnierzy zajmujących się pilotażem bezzałogowych samolotów używanych wówczas głównie w tzw. wojnie z terroryzmem[1] oraz dla ludzi zaangażowanych w ochronę tajemnic państwowych w internecie[2]. Projekt odznaczenia został po raz pierwszy stworzony w 2012 roku, w lutym 2013 roku Departament Obrony USA zaprezentował natomiast projekt graficzny medalu i ogłosił jego umiejscowienie w hierarchii odznaczeń. Według projektu medal miał lokować się powyżej „Purpurowego Serca” przyznawanego rannym na polu bitwy i poniżej przyznawanej za akty heroizmu „Srebrnej Gwiazdy[1].

Projekt wprowadzenia odznaczenia spotkał się z silną krytyką środowiska weteranów, którzy krytykowali pomysł orderu nadawanego nie za odwagę i bohaterstwo na polu walki. Organizacje weteranów domagały się m.in. obniżenia rangi orderu i umieszczenia go w hierarchii poniżej „Purpurowego Serca”. Ostatecznie nowy sekretarz obrony Chuck Hagel zdecydował o zarzuceniu projektu wprowadzenia nowego odznaczenia[1], jednocześnie zapowiedział jednak opracowanie innego sposobu odznaczania[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Mariusz Zawadzki: Piloci myśliwców i operatorzy dronów to nie żołnierze, lecz kaci? (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2013-05-20. [dostęp 2013-06-03].
  2. Kierują dronami, dostaną medale. Weterani oburzeni (pol.). 2013-02-20. [dostęp 2013-06-03].
  3. Jim Garamone: Hagel Replaces Distinguished Warfare Medal With New Device (ang.). Departament Obrony USA. [dostęp 2013-06-03].