Medaliści mistrzostw świata w kolarstwie szosowym - Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn (amatorzy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pełna lista medalistów mistrzostw świata w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego amatorów.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp. Rok Miejsce Dystans Złoto Srebro Brąz
1 1921 Dania Kopenhaga, Dania 190 Szwecja Gunnar Sköld Dania Willum Nielsen Wielka Brytania Charles Davey
2 1922 Wielka Brytania Liverpool, Wielka Brytania 160,9 Wielka Brytania Dave Marsh Wielka Brytania William Burkill Wielka Brytania Charles Davey
3 1923 Szwajcaria Zurych, Szwajcaria 164 Zjednoczone Królestwo Włoch Libero Ferrario Szwajcaria Othmar Eichenberger Szwajcaria Georges Antenen
4 1924 Francja Paryż, Francja 180 Francja André Leducq Szwajcaria Otto Lehner Francja Armand Blanchonnet
5 1925 Holandia Apeldoorn, Holandia 183 Belgia Henri Hoevenaers Francja Marc Bocher Holandia Gerrit van den Berg
6 1926 Zjednoczone Królestwo Włoch Turyn, Włochy 182,9 Francja Octave Dayen Francja Jules Merviel Zjednoczone Królestwo Włoch Piero Polano
7 1927 Republika Weimarska Nürburgring, Niemcy 184 Belgia Jean Aerts Republika Weimarska Rudolf Wolke Zjednoczone Królestwo Włoch Michele Orecchia
8 1928 Królestwo Węgier (1920–1946) Budapeszt, Węgry 187 Zjednoczone Królestwo Włoch Allegro Grandi Zjednoczone Królestwo Włoch Michele Mara Belgia Jean Aerts
9 1929 Szwajcaria Zurych, Szwajcaria 200 Zjednoczone Królestwo Włoch Pierino Bertolazzo Zjednoczone Królestwo Włoch Remo Bertoni Francja René Brossy
10 1930 Belgia Liège, Belgia 194 Zjednoczone Królestwo Włoch Giuseppe Martano Zjednoczone Królestwo Włoch Eugenio Gestri Republika Weimarska Rudolf Risch
11 1931 Dania Kopenhaga, Dania 172 Dania Henry Hansen Zjednoczone Królestwo Włoch Giuseppe Olmo Dania Leo Nielsen
12 1932 Zjednoczone Królestwo Włoch Rzym, Włochy 137,4 Zjednoczone Królestwo Włoch Giuseppe Martano Szwajcaria Paul Egli Francja Paul Chocque
13 1933 Francja Montlhéry, Francja 125 Szwajcaria Paul Egli Szwajcaria Kurt Stettler Belgia Jef Lowagie
14 1934 III Rzesza Lipsk, III Rzesza 112,8 Holandia Cees Pellenaars Francja André Deforge Belgia Paul-Émile André
15 1935 Belgia Floreffe, Belgia 162 Zjednoczone Królestwo Włoch Ivo Mancini Francja Robert Charpentier Dania Werner Grundahl
16 1936 Szwajcaria Berno, Szwajcaria 145 Szwajcaria Edgar Buchwalder Szwajcaria Gottlieb Weber Zjednoczone Królestwo Włoch Pierino Favalli
17 1937 Dania Kopenhaga, Dania 204 Zjednoczone Królestwo Włoch Adolfo Leoni Dania Frode Sørensen III Rzesza Fritz Scheller
18 1938 Holandia Valkenburg, Holandia 170 Szwajcaria Hans Knecht Szwajcaria Josef Wagner Holandia Joop Demmenie
1939–1945 Przerwa spowodowana II wojną światową.
19 1946 Szwajcaria Zurych, Szwajcaria 189 Francja Henri Aubry Szwajcaria Ernst Stettler Belgia Henri Van Kerckhove
20 1947 Francja Reims, Francja 164 Włochy Adolfo Ferrari Włochy Silvio Pedroni Holandia Gerard van Beek
21 1948 Holandia Valkenburg, Holandia 185,2 Szwecja Harry Snell Belgia Liévin Lerno Szwecja Olle Wänlund
22 1949 Dania Kopenhaga, Dania 193,6 Holandia Henk Faanhof Luksemburg Henri Kass Holandia Hub Vinken
23 1950 Belgia Moorslede, Belgia 175 Australia Jack Hoobin Francja Robert Varnajo Włochy Adolfo Ferrari
24 1951 Włochy Varese, Włochy 172,3 Włochy Gianni Ghidini Włochy Rino Benedetti Holandia Jan Plantaz
25 1952 Luksemburg Luksemburg, Luksemburg 175 Włochy Luciano Ciancola Belgia André Noyelle Luksemburg Roger Ludwig
26 1953 Szwajcaria Lugano, Szwajcaria 180 Włochy Riccardo Filippi Włochy Gastone Nencini Belgia Rik Van Looy
27 1954 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Solingen, RFN 150 Belgia Emiel Van Cauter Dania Hans Andresen Holandia Martin van den Borgh
28 1955 Włochy Frascati, Włochy 188 Włochy Sante Ranucci Włochy Lino Grassi Włochy Dino Bruni
29 1956 Dania Kopenhaga, Dania 194,4 Holandia Frans Mahn Belgia Norbert Verougstraete Holandia Jan Buis
30 1957 Belgia Waregem, Belgia 190,4 Belgia Louis Proost Włochy Arnaldo Pambianco Holandia Schalk Verhoef
31 1958 Francja Reims, Francja 177,9 Niemiecka Republika Demokratyczna Gustav-Adolf Schur Belgia Valère Paulissen Belgia Henri De Wolf
32 1959 Holandia Zandvoort, Holandia 189,2 Niemiecka Republika Demokratyczna Gustav-Adolf Schur Holandia Bas Maliepaard Belgia Constant Goosens
33 1960 Niemiecka Republika Demokratyczna Karl-Marx-Stadt, NRD 174,6 Niemiecka Republika Demokratyczna Bernhard Eckstein Niemiecka Republika Demokratyczna Gustav-Adolf Schur Belgia Willy Vanden Berghen
34 1961 Szwajcaria Berno, Szwajcaria 181,5 Francja Jean Jourden Francja Henri Belena Francja Jacques Gestraud
35 1962 Włochy Salò, Włochy 179,3 Włochy Renato Boncioni Dania Ole Ritter Holandia Arie den Hartog
36 1963 Belgia Ronse, Belgia 196,8 Włochy Flaviano Vicentini Francja Francis Bazire Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Winfried Bölke
37 1964 Francja Sallanches, Francja 185,6 Belgia Eddy Merckx Belgia Willy Planckaert Szwecja Gösta Pettersson
38 1965 Państwo Hiszpańskie San Sebastián, Hiszpania 171,9 Francja Jacques Botherel Państwo Hiszpańskie José Manuel Lasa Włochy Battista Monti
39 1966 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Nürburgring, RFN 182,5 Holandia Evert Dolman Wielka Brytania Leslie West Dania Willy Skibby
40 1967 Holandia Heerlen, Holandia 198,9 Wielka Brytania Graham Webb Francja Claude Guyot Holandia René Pijnen
41 1968 Urugwaj Montevideo, Urugwaj 200 Włochy Vittorio Marcelli Brazylia Luis Carlos Florès Szwecja Erik Pettersson
41 1969 Czechosłowacja Brno, Czechosłowacja 180,2 Dania Leif Mortensen Belgia Jean-Pierre Monseré Belgia Gustaaf Van Roosbroeck
43 1970 Wielka Brytania Leicester, Wielka Brytania 180,3 Dania Jørgen Schmidt Belgia Ludo Van Der Linden Belgia Tony Gakens
44 1971 Szwajcaria Mendrisio, Szwajcaria 168 Francja Régis Ovion Belgia Freddy Maertens Państwo Hiszpańskie José Luis Viejo
45 1973 Państwo Hiszpańskie Barcelona, Hiszpania 162,9 Polska Ryszard Szurkowski Polska Stanisław Szozda Francja Bernard Bourreau
46 1974 Kanada Montreal, Kanada 175 Polska Janusz Kowalski Polska Ryszard Szurkowski Szwajcaria Michel Kuhn
47 1975 Belgia Yvoir, Belgia 182 Holandia André Gevers Szwecja Sven-Åke Nilsson Włochy Roberto Ceruti
48 1977 Wenezuela San Cristóbal, Wenezuela 170 Włochy Claudio Corti Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Morozow Włochy Salvatore Maccali
49 1978 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Nürburgring, RFN 182,5 Szwajcaria Gilbert Glaus Polska Krzysztof Sujka Szwajcaria Stefan Mutter
50 1979 Holandia Valkenburg, Holandia 178,8 Włochy Gianni Giacomini Polska Jan Jankiewicz Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Drogan
51 1981 Czechosłowacja Praga, Czechosłowacja 187,6 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Wiedernikow Belgia Rudy Rogiers Szwajcaria Gilbert Glaus
52 1982 Wielka Brytania Goodwood, Wielka Brytania 182,4 Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Drogan Belgia Francis Vermaelen Szwajcaria Jürg Bruggmann
53 1983 Szwajcaria Altenrhein, Szwajcaria 179,9 Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Raab Szwajcaria Niki Rüttimann Polska Andrzej Serediuk
54 1985 Włochy Giavera del Montello, Włochy 177 Polska Lech Piasecki Dania Johnny Weltz Belgia Frank Van De Vijver
55 1986 Stany Zjednoczone Colorado Springs, USA 169,4 Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Ampler Holandia John Talen Holandia Arjan Jagt
56 1987 Austria Villach, Austria 180 Francja Richard Vivien Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hartmut Bölts Dania Alex Pedersen
57 1989 Francja Chambéry, Francja 185,2 Polska Joachim Halupczok Francja Éric Pichon Francja Christophe Manin
58 1990 Japonia Utsunomiya, Japonia 174 Włochy Mirko Gualdi Włochy Roberto Caruso Francja Jean-Philippe Dojwa
59 1991 Niemcy Stuttgart, Niemcy 173,8 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Rżaksinski Włochy Davide Rebellin Szwajcaria Beat Zberg
60 1993 Norwegia Oslo, Norwegia 184 Niemcy Jan Ullrich Łotwa Kaspars Ozers Czechy Lubor Tesař
61 1994 Włochy Agrigento, Włochy 197 Dania Alex Pedersen Słowacja Milan Dvorščík Francja Christophe Mengin
62 1995 Kolumbia Duitama, Kolumbia 177 Holandia Danny Nelissen Włochy Daniele Sgnaolin Ekwador Pedro Rodríguez

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Włochy 18 12 8 38
2.  Francja 7 9 8 24
3.  Holandia 6 2 11 19
4.  NRD 6 1 1 8
5.  Belgia 5 11 10 26
6.  Szwajcaria 4 8 6 18
7.  Dania 4 5 4 13
8.  Polska 4 4 1 9
9.  Wielka Brytania 2 2 2 6
10.  Szwecja 2 1 3 6
11.  ZSRR 2 1 0 3
12.  Niemcy 1 2 3 6
13.  Australia 1 0 0 1
14.  Hiszpania 0 1 1 2
 Luksemburg 0 1 1 2
16.  Brazylia 0 1 0 1
 Łotwa 0 1 0 1
 Słowacja 0 1 0 1
19.  Czechy 0 0 1 1
 Ekwador 0 0 1 1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]