Medaliści mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniższe tabele przedstawiają medalistów mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim.

Zjazd[edytuj | edytuj kod]

Złoto Srebro Brąz
1931 Szwajcaria Walter Prager Szwajcaria Otto Furrer Szwajcaria Willi Steuri
1932 Austria Gustav Lantschner Szwajcaria David Zogg Szwajcaria Otto Furrer
1933 Szwajcaria Walter Prager Szwajcaria David Zogg Austria Hans Hauser
1934 Szwajcaria David Zogg III Rzesza Franz Pfnür Szwajcaria Heinz von Allmen
Włochy Ido Cattaneo
1935 Austria Franz Zingerle Francja Émile Allais Szwajcaria Willi Steuri
1936 Szwajcaria Rudolf Rominger Giacinto Sertorelli Szwajcaria Heinz von Allmen
1937 Francja Émile Allais Francja Maurice Lafforgue
Giacinto Sertorelli
1938 Francja James Couttet Francja Émile Allais III Rzesza Hellmut Lantschner
1939 III Rzesza Hellmut Lantschner III Rzesza Josef Jennewein Szwajcaria Karl Molitor
1941[1] III Rzesza Josef Jennewein Alberto Marcellin III Rzesza Rudolf Cranz
1948 Francja Henri Oreiller Austria Franz Gabl Szwajcaria Karl Molitor
Szwajcaria Rolf Olinger
1950 Włochy Zeno Colò Francja James Couttet Austria Egon Schöpf
1952 Włochy Zeno Colò Austria Othmar Schneider Austria Christian Pravda
1954 Austria Christian Pravda Austria Martin Strolz Austria Ernst Obereigner
1956 Austria Toni Sailer Szwajcaria Raymond Fellay Austria Andreas Molterer
1958 Austria Toni Sailer Szwajcaria Roger Staub Francja Jean Vuarnet
1960 Francja Jean Vuarnet Hans-Peter Lanig Francja Guy Périllat
1962 Austria Karl Schranz Francja Émile Viollat Austria Egon Zimmermann
1964 Austria Egon Zimmermann Francja Léo Lacroix Wolfgang Bartels
1966 Francja Jean-Claude Killy Francja Léo Lacroix Franz Vogler
1968 Francja Jean-Claude Killy Francja Guy Périllat Szwajcaria Jean-Daniel Dätwyler
1970 Szwajcaria Bernhard Russi Austria Karl Cordin Australia Malcolm Milne
1972 Szwajcaria Bernhard Russi Szwajcaria Roland Collombin Austria Heinrich Messner
1974 Austria David Zwilling Austria Franz Klammer Liechtenstein Willi Frommelt
1976 Austria Franz Klammer Szwajcaria Bernhard Russi Włochy Herbert Plank
1978 Austria Josef Walcher Michael Veith Austria Werner Grissmann
1980 Austria Leonhard Stock Austria Peter Wirnsberger Kanada Steve Podborski
1982 Austria Harti Weirather Szwajcaria Conradin Cathomen Austria Erwin Resch
1985 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Szwajcaria Peter Müller Stany Zjednoczone Doug Lewis
1987 Szwajcaria Peter Müller Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Szwajcaria Karl Alpiger
1989 Hansjörg Tauscher Szwajcaria Peter Müller Szwajcaria Karl Alpiger
1991 Szwajcaria Franz Heinzer Włochy Peter Runggaldier Szwajcaria Daniel Mahrer
1993 Szwajcaria Urs Lehmann Norwegia Atle Skårdal Stany Zjednoczone AJ Kitt
1996 Austria Patrick Ortlieb Włochy Kristian Ghedina Francja Luc Alphand
1997 Szwajcaria Bruno Kernen Norwegia Lasse Kjus Włochy Kristian Ghedina
1999 Austria Hermann Maier Norwegia Lasse Kjus Norwegia Kjetil André Aamodt
2001 Austria Hannes Trinkl Austria Hermann Maier Niemcy Florian Eckert
2003 Austria Michael Walchhofer Norwegia Kjetil André Aamodt Szwajcaria Bruno Kernen
2005 Stany Zjednoczone Bode Miller Stany Zjednoczone Daron Rahlves Austria Michael Walchhofer
2007 Norwegia Aksel Lund Svindal Kanada Jan Hudec Szwecja Patrik Järbyn
2009 Kanada John Kucera Szwajcaria Didier Cuche Szwajcaria Carlo Janka
2011 Kanada Erik Guay Szwajcaria Didier Cuche Włochy Christof Innerhofer
2013 Norwegia Aksel Lund Svindal Włochy Dominik Paris Francja David Poisson
2015 Szwajcaria Patrick Küng Stany Zjednoczone Travis Ganong Szwajcaria Beat Feuz
2017 Szwajcaria Beat Feuz Kanada Erik Guay Austria Max Franz
2019 Norwegia Kjetil Jansrud Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Vincent Kriechmayr
2021 Austria Vincent Kriechmayr Niemcy Andreas Sander Szwajcaria Beat Feuz

Supergigant[edytuj | edytuj kod]

Złoto Srebro Brąz
1987 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Luksemburg Marc Girardelli Markus Wasmeier
1989 Szwajcaria Martin Hangl Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Tomaž Čižman
1991 Austria Stephan Eberharter Norwegia Kjetil André Aamodt Francja Franck Piccard
1996 Norwegia Atle Skårdal Szwecja Patrik Järbyn Norwegia Kjetil André Aamodt
1997 Norwegia Atle Skårdal Norwegia Lasse Kjus Austria Günther Mader
1999 Austria Hermann Maier
Norwegia Lasse Kjus
Austria Hans Knauß
2001 Stany Zjednoczone Daron Rahlves Austria Stephan Eberharter Austria Hermann Maier
2003 Austria Stephan Eberharter Austria Hermann Maier
Stany Zjednoczone Bode Miller
2005 Stany Zjednoczone Bode Miller Austria Michael Walchhofer Austria Benjamin Raich
2007 Włochy Patrick Staudacher Austria Fritz Strobl Szwajcaria Bruno Kernen
2009 Szwajcaria Didier Cuche Włochy Peter Fill Norwegia Aksel Lund Svindal
2011 Włochy Christof Innerhofer Austria Hannes Reichelt Chorwacja Ivica Kostelić
2013 Stany Zjednoczone Ted Ligety Francja Gauthier de Tessières Norwegia Aksel Lund Svindal
2015 Austria Hannes Reichelt Kanada Dustin Cook Francja Adrien Théaux
2017 Kanada Erik Guay Norwegia Kjetil Jansrud Kanada Manuel Osborne-Paradis
2019 Włochy Dominik Paris Francja Johan Clarey
Austria Vincent Kriechmayr
-
2021 Austria Vincent Kriechmayr Niemcy Romed Baumann Francja Alexis Pinturault

Gigant[edytuj | edytuj kod]

Złoto Srebro Brąz
1950 Włochy Zeno Colò Szwajcaria Fernand Grosjean Francja James Couttet
1952 Norwegia Stein Eriksen Austria Christian Pravda Austria Toni Spiss
1954 Norwegia Stein Eriksen Francja François Bonlieu Austria Andreas Molterer
1956 Austria Toni Sailer Austria Andreas Molterer Austria Walter Schuster
1958 Austria Toni Sailer Austria Josef Rieder Francja François Bonlieu
Szwajcaria Roger Staub
1960 Szwajcaria Roger Staub Austria Josef Stiegler Austria Ernst Hinterseer
1962 Austria Egon Zimmermann Austria Karl Schranz Austria Martin Burger
1964 Francja François Bonlieu Austria Karl Schranz Austria Josef Stiegler
1966 Francja Guy Périllat Francja Georges Mauduit Austria Karl Schranz
1968 Francja Jean-Claude Killy Szwajcaria Willy Favre Austria Heinrich Messner
1970 Austria Karl Schranz Austria Werner Bleiner Szwajcaria Dumeng Giovanoli
1972 Włochy Gustav Thöni Szwajcaria Edmund Bruggmann Szwajcaria Werner Mattle
1974 Włochy Gustav Thöni Austria Hans Hinterseer Włochy Piero Gros
1976 Szwajcaria Heini Hemmi Szwajcaria Ernst Good Szwecja Ingemar Stenmark
1978 Szwecja Ingemar Stenmark Liechtenstein Andreas Wenzel Liechtenstein Willi Frommelt
1980 Szwecja Ingemar Stenmark Liechtenstein Andreas Wenzel Austria Hans Enn
1982 Stany Zjednoczone Steve Mahre Szwecja Ingemar Stenmark Boris Strel
1985 Markus Wasmeier Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Luksemburg Marc Girardelli
1987 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Luksemburg Marc Girardelli Włochy Alberto Tomba
1989 Austria Rudolf Nierlich Austria Helmut Mayer Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
1991 Austria Rudolf Nierlich Szwajcaria Urs Kälin Szwecja Johan Wallner
1993 Norwegia Kjetil André Aamodt Austria Rainer Salzgeber Szwecja Johan Wallner
1996 Włochy Alberto Tomba Szwajcaria Urs Kälin Szwajcaria Michael von Grünigen
1997 Szwajcaria Michael von Grünigen Norwegia Lasse Kjus Austria Andreas Schifferer
1999 Norwegia Lasse Kjus Liechtenstein Marco Büchel Szwajcaria Steve Locher
2001 Szwajcaria Michael von Grünigen Norwegia Kjetil André Aamodt Francja Frédéric Covili
2003 Stany Zjednoczone Bode Miller Austria Hans Knauß Stany Zjednoczone Erik Schlopy
2005 Austria Hermann Maier Austria Benjamin Raich Stany Zjednoczone Daron Rahlves
2007 Norwegia Aksel Lund Svindal Szwajcaria Daniel Albrecht Szwajcaria Didier Cuche
2009 Szwajcaria Carlo Janka Austria Benjamin Raich Stany Zjednoczone Ted Ligety
2011 Stany Zjednoczone Ted Ligety Francja Cyprien Richard Austria Philipp Schörghofer
2013 Stany Zjednoczone Ted Ligety Austria Marcel Hirscher Włochy Manfred Mölgg
2015 Stany Zjednoczone Ted Ligety Austria Marcel Hirscher Francja Alexis Pinturault
2017 Austria Marcel Hirscher Austria Roland Leitinger Norwegia Leif Kristian Haugen
2019 Norwegia Henrik Kristoffersen Austria Marcel Hirscher Francja Alexis Pinturault
2021 Francja Mathieu Faivre Włochy Luca De Aliprandini Austria Marco Schwarz

Slalom[edytuj | edytuj kod]

Złoto Srebro Brąz
1931 Szwajcaria David Zogg Austria Anton Seelos Friedl Däuber
1932 Friedl Däuber Szwajcaria Otto Furrer Austria Hans Hauser
1933 Austria Anton Seelos Austria Gustav Lantschner Szwajcaria Willi Steuri
1934 III Rzesza Franz Pfnür Szwajcaria David Zogg Szwajcaria Willi Steuri
1935 Austria Anton Seelos Szwajcaria David Zogg Austria Friedl Pfeiffer
Francja François Vignole
1936 Austria Rudolph Matt Austria Eberhard Kneissl Szwajcaria Rudolf Rominger
1937 Francja Émile Allais Austria Wilhelm Walch III Rzesza Roman Wörndle
1938 Szwajcaria Rudolf Rominger Francja Émile Allais III Rzesza Hellmut Lantschner
1939 Szwajcaria Rudolf Rominger III Rzesza Josef Jennewein III Rzesza Wilhelm Walch
1941[1] III Rzesza Albert Pfeifer
Vittorio Chierroni
Alberto Marcellin
1948 Szwajcaria Edy Reinalter Francja James Couttet Francja Henri Oreiller
1950 Szwajcaria Georges Schneider Włochy Zeno Colò Norwegia Stein Eriksen
1952 Austria Othmar Schneider Norwegia Stein Eriksen Norwegia Guttorm Berge
1954 Norwegia Stein Eriksen Benedikt Obermüller Austria Toni Spiss
1956 Austria Toni Sailer Japonia Chiharu Igaya Szwecja Stig Sollander
1958 Austria Josef Rieder Austria Toni Sailer Japonia Chiharu Igaya
1960 Austria Ernst Hinterseer Austria Mathias Leitner Francja Charles Bozon
1962 Francja Charles Bozon Francja Guy Périllat Austria Gerhard Nenning
1964 Austria Josef Stiegler Stany Zjednoczone Billy Kidd Stany Zjednoczone Jimmy Heuga
1966 Włochy Carlo Senoner Francja Guy Périllat Francja Louis Jauffret
1968 Francja Jean-Claude Killy Austria Herbert Huber Austria Alfred Matt
1970 Francja Jean-Noël Augert Francja Patrick Russel Stany Zjednoczone Billy Kidd
1972 Francisco Fernández Ochoa Włochy Gustav Thöni Włochy Roland Thöni
1974 Włochy Gustav Thöni Austria David Zwilling Francisco Fernández Ochoa
1976 Włochy Piero Gros Włochy Gustav Thöni Liechtenstein Willi Frommelt
1978 Szwecja Ingemar Stenmark Włochy Piero Gros Liechtenstein Paul Frommelt
1980 Szwecja Ingemar Stenmark Stany Zjednoczone Phil Mahre Szwajcaria Jacques Lüthy
1982 Szwecja Ingemar Stenmark Bojan Križaj Szwecja Bengt Fjällberg
1985 Szwecja Jonas Nilsson Luksemburg Marc Girardelli Austria Robert Zoller
1987 Frank Wörndl Austria Günther Mader Armin Bittner
1989 Austria Rudolf Nierlich Armin Bittner Luksemburg Marc Girardelli
1991 Luksemburg Marc Girardelli Austria Thomas Stangassinger Norwegia Ole Kristian Furuseth
1993 Norwegia Kjetil André Aamodt Luksemburg Marc Girardelli Austria Thomas Stangassinger
1996 Włochy Alberto Tomba Austria Mario Reiter Szwajcaria Michael von Grünigen
1997 Norwegia Tom Stiansen Francja Sébastien Amiez Włochy Alberto Tomba
1999 Finlandia Kalle Palander Norwegia Lasse Kjus Austria Christian Mayer
2001 Austria Mario Matt Austria Benjamin Raich Słowenia Mitja Kunc
2003 Chorwacja Ivica Kostelić Szwajcaria Silvan Zurbriggen Włochy Giorgio Rocca
2005 Austria Benjamin Raich Austria Rainer Schönfelder Włochy Giorgio Rocca
2007 Austria Mario Matt Włochy Manfred Mölgg Francja Jean-Baptiste Grange
2009 Austria Manfred Pranger Francja Julien Lizeroux Kanada Michael Janyk
2011 Francja Jean-Baptiste Grange Szwecja Jens Byggmark Włochy Manfred Mölgg
2013 Austria Marcel Hirscher Niemcy Felix Neureuther Austria Mario Matt
2015 Francja Jean-Baptiste Grange Niemcy Fritz Dopfer Niemcy Felix Neureuther
2017 Austria Marcel Hirscher Austria Manuel Feller Niemcy Felix Neureuther
2019 Austria Marcel Hirscher Austria Michael Matt Austria Marco Schwarz
2021 Norwegia Sebastian Foss-Solevåg Austria Adrian Pertl Norwegia Henrik Kristoffersen

Kombinacja[edytuj | edytuj kod]

Złoto Srebro Brąz
1932 Szwajcaria Otto Furrer Austria Hans Hauser Austria Gustav Lantschner
1933 Austria Anton Seelos Szwajcaria Willi Steuri Szwajcaria Otto Furrer
1934 Szwajcaria David Zogg III Rzesza Franz Pfnür Szwajcaria Heinz von Allmen
1935 Austria Anton Seelos Francja Émile Allais Norwegia Birger Ruud
1936 Szwajcaria Rudolf Rominger Szwajcaria Heinz von Allmen Austria Eberhard Kneissl
1937 Francja Émile Allais Francja Maurice Lafforgue Szwajcaria Willi Steuri
1938 Francja Émile Allais Szwajcaria Rudolf Rominger III Rzesza Hellmut Lantschner
1939 III Rzesza Josef Jennewein III Rzesza Wilhelm Walch Szwajcaria Rudolf Rominger
1941[1] III Rzesza Josef Jennewein Alberto Marcellin Vittorio Chierroni
1948 Francja Henri Oreiller Szwajcaria Karl Molitor Francja James Couttet
1954 Norwegia Stein Eriksen Austria Christian Pravda Szwecja Stig Sollander
1956 Austria Toni Sailer Francja Charles Bozon Szwecja Stig Sollander
1958 Austria Toni Sailer Austria Josef Rieder Szwajcaria Roger Staub
1960 Francja Guy Périllat Francja Charles Bozon Hans-Peter Lanig
1962 Austria Karl Schranz Austria Gerhard Nenning Ludwig Leitner
1964 Ludwig Leitner Austria Gerhard Nenning Stany Zjednoczone Billy Kidd
1966 Francja Jean-Claude Killy Francja Léo Lacroix Ludwig Leitner
1968 Francja Jean-Claude Killy Szwajcaria Dumeng Giovanoli Austria Heinrich Messner
1970 Stany Zjednoczone Billy Kidd Francja Patrick Russel Polska Andrzej Bachleda-Curuś
1972 Włochy Gustav Thöni Szwajcaria Walter Tresch Kanada Jim Hunter
1974 Austria Franz Klammer Polska Andrzej Bachleda-Curuś Wolfgang Junginger
1976 Włochy Gustav Thöni Liechtenstein Willi Frommelt Stany Zjednoczone Greg Jones
1978 Liechtenstein Andreas Wenzel Sepp Ferstl Stany Zjednoczone Pete Patterson
1980 Stany Zjednoczone Phil Mahre Liechtenstein Andreas Wenzel Austria Leonhard Stock
1982 Francja Michel Vion Szwajcaria Peter Lüscher Austria Anton Steiner
1985 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Austria Ernst Riedelsperger Szwajcaria Thomas Bürgler
1987 Luksemburg Marc Girardelli Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Austria Günther Mader
1989 Luksemburg Marc Girardelli Szwajcaria Paul Accola Austria Günther Mader
1991 Austria Stephan Eberharter Włochy Kristian Ghedina Austria Günther Mader
1993 Norwegia Lasse Kjus Norwegia Kjetil André Aamodt Luksemburg Marc Girardelli
1996 Luksemburg Marc Girardelli Norwegia Lasse Kjus Austria Günther Mader
1997 Norwegia Kjetil André Aamodt Szwajcaria Bruno Kernen Austria Mario Reiter
1999 Norwegia Kjetil André Aamodt Norwegia Lasse Kjus Szwajcaria Paul Accola
2001 Norwegia Kjetil André Aamodt Austria Mario Matt Szwajcaria Paul Accola
2003 Stany Zjednoczone Bode Miller Norwegia Lasse Kjus Norwegia Kjetil André Aamodt
2005 Austria Benjamin Raich Norwegia Aksel Lund Svindal Włochy Giorgio Rocca
2007 Szwajcaria Daniel Albrecht Austria Benjamin Raich Szwajcaria Marc Berthod
2009 Norwegia Aksel Lund Svindal Francja Julien Lizeroux Chorwacja Natko Zrnčić-Dim
2011 Norwegia Aksel Lund Svindal Włochy Christof Innerhofer Włochy Peter Fill
2013 Stany Zjednoczone Ted Ligety Chorwacja Ivica Kostelić Austria Romed Baumann
2015 Austria Marcel Hirscher Norwegia Kjetil Jansrud Stany Zjednoczone Ted Ligety
2017 Szwajcaria Luca Aerni Austria Marcel Hirscher Szwajcaria Mauro Caviezel
2019 Francja Alexis Pinturault Słowenia Štefan Hadalin Austria Marco Schwarz
2021 Austria Marco Schwarz Francja Alexis Pinturault Szwajcaria Loïc Meillard

Gigant równoległy[edytuj | edytuj kod]

Złoto Srebro Brąz
2021 Francja Mathieu Faivre Chorwacja Filip Zubčić Szwajcaria Loïc Meillard

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wyniki MŚ 1941 nie osą oficjalnie uznawane przez FIS.