Medaliści mistrzostw świata we wspinaczce sportowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Medaliści mistrzostw świata we wspinaczce sportowej
Organizator IFCS
Liczba konkurencji 8
Strona internetowa

Medaliści mistrzostw świata we wspinaczce sportowej – zestawienie zawodników i zawodniczek, którzy przynajmniej raz podczas zawodów wspinaczkowych stanęli na podium mistrzostw świata we wspinaczce sportowej. 1. edycja mistrzostw świata zorganizowana przez Międzynarodową Federację Wspinaczki Sportowej (IFCS) odbyła się w Niemczech we Frankfurcie w roku 1991[1].

Konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni i kobiety

Medaliści mistrzostw świata[edytuj | edytuj kod]

Bouldering[edytuj | edytuj kod]

Płeć
Edycja
Kobiety Mężczyźni
Złoto Złoto Srebro Srebro Brąz Brąz Złoto Złoto Srebro Srebro Brąz Brąz
2001 Winterthur Francja Myriam Motteau Francja Sandrine Levet Ukraina Natalija Perłowa Włochy Mauro Calibani Francja Frédéric Tuscan Włochy Christian Core
2003 Chamonix Francja Sandrine Levet Ukraina Natalija Perłowa Francja Fanny Rogeaux Włochy Christian Core Francja Jérôme Meyer Polska Tomasz Oleksy
2005 Monachium Ukraina Olha Szałahina Rosja Julija Abramczuk Czechy Věra Kotasová-Kostruhová Rosja Saławat Rachmietow Austria Kilian Fischhuber Francja Gérôme Pouvreau
2007 Avilés Austria Anna Stöhr Japonia Akiyo Noguchi Rosja Olga Bibik Rosja Dmitrij Szarafutdinow Czechy Martin Stráník Szwajcaria Cédric Lachat
2009 Xining Rosja Julija Abramczuk Ukraina Olha Szałahina Austria Anna Stöhr Rosja Aleksiej Rubcow Rosja Rustam Gelmanow Wielka Brytania David Barrans
2011 Arco Austria Anna Stöhr Stany Zjednoczone Sasha DiGiulian Niemcy Juliane Wurm Rosja Dmitrij Szarafutdinow Czechy Adam Ondra Rosja Rustam Gelmanow
2012 Paryż Francja Mélanie Sandoz Rosja Olga Jakowlewa Austria Anna Stöhr Rosja Dmitrij Szarafutdinow Austria Kilian Fischhuber Rosja Rustam Gelmanow
2014 Gijón Niemcy Juliane Wurm Stany Zjednoczone Alex Puccio Japonia Akiyo Noguchi Czechy Adam Ondra Słowenia Jernej Kruder Niemcy Jan Hojer
2016 Paryż Austria Petra Klingler Japonia Miho Nonaka Japonia Akiyo Noguchi Japonia Tomoa Narasaki Czechy Adam Ondra Francja Manuel Cornu
2018 Innsbruck Słowenia Janja Garnbret Japonia Akiyo Noguchi Serbia Staša Gejo Japonia Kai Harada Korea Południowa Chon Jong-won Słowenia Gregor Vezonik
2019 Hachiōji Słowenia Janja Garnbret Japonia Akiyo Noguchi Wielka Brytania Shauna Coxsey Japonia Tomoa Narasaki Austria Jakob Schubert Niemcy Yannick Flohé

Prowadzenie[edytuj | edytuj kod]

Płeć
Edycja
Kobiety Mężczyźni
Złoto Złoto Srebro Srebro Brąz Brąz Złoto Złoto Srebro Srebro Brąz Brąz
1991 Frankfurt Szwajcaria Susi Good Francja Isabelle Patissier Stany Zjednoczone Robyn Erbesfield Francja François Legrand Japonia Yuji Hirayama Niemcy Guido Köstermeyer
1993 Innsbruck Szwajcaria Susi Good Stany Zjednoczone Robyn Erbesfield Francja Isabelle Patissier Francja François Legrand Niemcy Stefan Glowacz Japonia Yuji Hirayama
1995 Genewa Stany Zjednoczone Robyn Erbesfield Francja Laurence Guyon Francja Liv Sansoz Francja François Legrand Francja Arnaud Petit Szwajcaria Elie Chevieux
1997 Paryż Francja Liv Sansoz Belgia Muriel Sarkany Niemcy Marietta Uhden Francja François Petit Stany Zjednoczone Chris Sharma Francja François Legrand
1999 Birmingham Francja Liv Sansoz Belgia Muriel Sarkany Stany Zjednoczone Jelena Owczinnikowa Włochy Bernardino Lagni Japonia Yuji Hirayama Ukraina Maksym Petrenko
2001 Winterthur Słowenia Martina Čufar Belgia Muriel Sarkany Francja Chloé Minoret Francja Gérôme Pouvreau Czechy Tomáš Mrázek Francja François Petit
2003 Chamonix Belgia Muriel Sarkany Francja Emilie Pouget Francja Sandrine Levet Czechy Tomáš Mrázek Hiszpania Patxi Usobiaga Francja David Caude
2005 Monachium Austria Angela Eiter Stany Zjednoczone Emily Harrington Japonia Akiyo Noguchi Czechy Tomáš Mrázek Hiszpania Patxi Usobiaga Francja Alexandre Chabot
2007 Avilés Austria Angela Eiter Belgia Muriel Sarkany Słowenia Maja Vidmar Hiszpania Ramón Julián Puigblanqué Hiszpania Patxi Usobiaga Czechy Tomáš Mrázek
Holandia Jorg Verhoeven
Szwajcaria Cédric Lachat
2009 Xining Austria Johanna Ernst Korea Południowa Kim Ja-in Słowenia Maja Vidmar Hiszpania Patxi Usobiaga Czechy Adam Ondra Austria David Lama
2011 Arco Austria Angela Eiter Korea Południowa Kim Ja-in Austria Magdalena Röck Hiszpania Ramón Julián Puigblanqué Austria Jakob Schubert Czechy Adam Ondra
2012 Paryż Austria Angela Eiter Korea Południowa Kim Ja-in Austria Johanna Ernst Austria Jakob Schubert Kanada Sean McColl Czechy Adam Ondra
2014 Gijón Austria Angela Eiter Korea Południowa Kim Ja-in Austria Johanna Ernst Czechy Adam Ondra Hiszpania Ramón Julián Puigblanqué Japonia Sachi Amma
2016 Paryż Słowenia Janja Garnbret Belgia Anak Verhoeven Słowenia Mina Markovič Czechy Adam Ondra Austria Jakob Schubert Francja Gautier Supper
2018 Innsbruck Austria Jessica Pilz Słowenia Janja Garnbret Korea Południowa Kim Ja-in Austria Jakob Schubert Czechy Adam Ondra Niemcy Alexander Megos
2019 Hachiōji Słowenia Janja Garnbret Słowenia Mia Krampl Japonia Ai Mori Czechy Adam Ondra Niemcy Alexander Megos Austria Jakob Schubert

Wspinaczka na szybkość[edytuj | edytuj kod]

Płeć
Edycja
Kobiety Mężczyźni
Złoto Złoto Srebro Srebro Brąz Brąz Złoto Złoto Srebro Srebro Brąz Brąz
1991 Frankfurt Belgia Isabelle Dorsimond Francja Agnès Brard Rosja Wiera Czeresznewa Stany Zjednoczone Hans Florine Francja Jacky Godoffe Kazachstan Kajrat Rachmietow
1993 Innsbruck Rosja Olga Bibik Belgia Isabelle Dorsimond Polska Renata Piszczek Rosja Władimir Niecwietajew-Dołgalow Ukraina Serik Kazbekow Ukraina Jewhen Krywoszejcew
1995 Genewa Francja Natalie Richer Francja Cécile Avezou Polska Renata Piszczek Ukraina Andrij Wedenmiejer Czechy Milan Benian Rosja Władimir Niecwietajew-Dołgalow
1997 Paryż Rosja Tatjana Rujga Rosja Irina Zajcewa Rosja Olga Bibik Hiszpania Daniel Andrada Ukraina Jewhen Krywoszejcew Rosja Dmitrij Byczkow
1999 Birmingham Ukraina Olha Zacharowa Ukraina Ołena Riepko Rosja Natalija Nowikowa Ukraina Wołodymyr Zacharow Rosja Władimir Niecwietajew-Dołgalow Rosja Aleksiej Gadiejew
2001 Winterthur Ukraina Ołena Riepko Rosja Majia Piratinska Rosja Swietłana Sutkina Ukraina Maksym Stienkowy Ukraina Wołodymyr Zacharow Polska Tomasz Oleksy
2003 Chamonix Ukraina Ołena Riepko Rosja Tatjana Rujga Rosja Walentyna Jurina Ukraina Maksym Stienkowy Polska Tomasz Oleksy Rosja Aleksandr Pieszechonow
2005 Monachium Ukraina Ołena Riepko Rosja Walentyna Jurina Polska Edyta Ropek Rosja Jewgienij Wajcechowski Ukraina Maksym Stienkowy Rosja Siergiej Sinicyn
2007 Avilés Rosja Tatjana Rujga Polska Edyta Ropek Rosja Walentyna Jurina Chińska Republika Ludowa Zhong Qixin Wenezuela Manuel Escobar Rosja Siergiej Sinicyn
2009 Xining 10[a] Chińska Republika Ludowa He Cuilian Chińska Republika Ludowa He Cuifang Chińska Republika Ludowa Li Chunhua Chińska Republika Ludowa Zhong Qixin Kazachstan Aleksandr Nigmatulin Rosja Iwan Nowikow
2009 Xining 15[b] Chińska Republika Ludowa He Cuilian Chińska Republika Ludowa He Cuifang Chińska Republika Ludowa Li Chunhua Chińska Republika Ludowa Zhong Qixin Rosja Siergiej Abdrachmanow Chińska Republika Ludowa Zhang Ning
2011 Arco Rosja Marija Krasawina Rosja Anna Cyganowa Kazachstan Tamara Ułżabajewa Chińska Republika Ludowa Zhong Qixin Rosja Stanisław Kokorin Ukraina Danyjił Bołdyrew
2012| Paryż Rosja Julija Lewoczkina Rosja Julija Kaplina Rosja Natalija Titowa Chińska Republika Ludowa Zhong Qixin Czechy Libor Hroza Rosja Dmitrij Timofiejew
2014 Gijón Rosja Alina Gajdamakina Polska Klaudia Buczek Polska Aleksandra Mirosław Ukraina Danyjił Bołdyrew Rosja Stanisław Kokorin Iran Reza Alipour
2016 Paryż Rosja Anna Cyganowa Francja Anouck Jaubert Rosja Julija Kaplina Polska Marcin Dzieński Iran Reza Alipour Rosja Aleksandr Szikow
2018 Innsbruck Polska Aleksandra Mirosław Polska Anna Brożek Rosja Marija Krasawina Iran Reza Alipour Francja Bassa Mawem Rosja Stanisław Kokorin
2019 Hachiōji Polska Aleksandra Mirosław Chińska Republika Ludowa Niu Di Francja Anouck Jaubert Włochy Ludovico Fossali Czechy Jan Kříž Rosja Stanisław Kokorin

Wspinaczka łączna[edytuj | edytuj kod]

Płeć
Edycja
Kobiety Mężczyźni
Złoto Złoto Srebro Srebro Brąz Brąz Złoto Złoto Srebro Srebro Brąz Brąz
2012| Paryż Korea Południowa Kim Ja-in Francja Cécile Avezou Szwajcaria Petra Klingler Kanada Sean McColl Niemcy Thomas Tauporn Szwajcaria Cédric Lachat
2014 Gijón Francja Charlotte Durif Szwajcaria Petra Klingler Słowenia Mina Markovič Kanada Sean McColl Niemcy Jan Hojer Francja Levier Alban
2016 Paryż Rosja Jelena Krasowska Stany Zjednoczone Claire Buhrfeind Francja Charlotte Durif Kanada Sean McColl Francja Manuel Cornu Niemcy David Firnenburg
2018 Innsbruck Słowenia Janja Garnbret Korea Południowa Sa Sol Austria Jessica Pilz Austria Jakob Schubert Czechy Adam Ondra Niemcy Jan Hojer
2019 Hachiōji Słowenia Janja Garnbret Japonia Akiyo Noguchi Wielka Brytania Shauna Coxsey Japonia Tomoa Narasaki Austria Jakob Schubert Kazachstan Riszat Chajbullin

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zawody podczas tej edycji MŚ odbyły się na ścianie wspinaczkowej o wysokości 10 m.
  2. Zawody podczas tej edycji MŚ odbyły się na ścianie wspinaczkowej o wysokości 15 m.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UIAA World Championship - Frankfurt 1991. Climbing, ifsc-climbing.org [dostęp 1991-10-01] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]