Medaliści mistrzostw Polski seniorów w biegu na 110 metrów przez płotki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medaliści mistrzostw Polski seniorów w biegu na 110 metrów przez płotki – zdobywcy medali seniorskich mistrzostw Polski w konkurencji biegu na 110 metrów przez płotki.

Bieg na 110 m przez płotki mężczyzn jest rozgrywany na mistrzostwach kraju od ich pierwszej edycji, która miała miejsce w lipcu 1920 roku we Lwowie[1]. Pierwszym w historii mistrzem Polski został zawodnik lwowskiej Pogoni Wacław Kuchar, który uzyskał wynik 18,0 s. Uzyskany przez niego wynik był gorszy od ustalonego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki minimum uprawniającego do startu w igrzyskach olimpijskich w Antwerpii[2], w związku z czym nie został wówczas uznany mistrzem kraju (tytuł ten przyznawano w 1920 tylko zawodnikom, którzy osiągnęli wyniki lepsze od minimum olimpijskiego[2]). Mimo to według obecnych zasad PZLA wszyscy zwycięzcy mistrzostw z 1920 noszą tytuły ówczesnych mistrzów Polski.

W latach 1921 i 1922 nie rozgrywano mistrzostw Polski w tej konkurencji.

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem wśród startujących w mistrzostwach Polski jest Romuald Giegiel, który zdobył siedem złotych medali krajowego czempionatu (dziewięć w ogóle)[3]. Więcej medali (jedenaście), ale tylko dwa złote, wywalczył Dominik Bochenek.

Aktualny rekord mistrzostw Polski seniorów w biegu na 110 metrów przez płotki wynosi 13,29 i został ustanowiony przez Tomasza Ścigaczewskiego podczas mistrzostw w 1999 w Krakowie, a wyrównany w 2013 przez Artura Nogę podczas zawodów w Toruniu.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

NR – rekord kraju | PB – rekord życiowy | SB – najlepszy wynik w sezonie | NL – najlepszy wynik w polskich tabelach w sezonie
Mistrzostwa Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Lwów 1920[4] Wacław Kuchar
Pogoń Lwów
18,0 Edward Jakubowicz
Czarni Lwów
[5]
1921-1922 nie rozgrywano
Warszawa 1923[4] Ludwik Chełmicki
AZS Warszawa
18,4 Felicjan Gilewski
Pentatlon Poznań
18,8 Wacław Kuchar
Pogoń Lwów
Warszawa 1924[4] Antoni Cejzik
Polonia Warszawa
18,2 Henryk Piątkowski
Polonia Warszawa
o 8 m Stefan Majtkowski
Sokół Bydgoszcz
o 10 m
Kraków 1925[4] Antoni Cejzik
Polonia Warszawa
17,6 Wojciech Trojanowski
AZS Warszawa
o 2 m [6]
Warszawa 1926[4] Stefan Kostrzewski
AZS Warszawa
16,7 Wojciech Trojanowski
AZS Warszawa
16,7 Władysław Dobrowolski
Polonia Warszawa
Warszawa 1927[7] Władysław Dobrowolski
AZS Warszawa
16,0 NR[8] Wojciech Trojanowski
AZS Warszawa
16,2 Jerzy Anders
Roździeń Szopienice
17,6
Warszawa 1928[9] Wojciech Trojanowski
AZS Warszawa
15,8 Stefan Kostrzewski
AZS Warszawa
15,9 NR[8][10] Stefan Nowosielski
Cracovia
16,3
Poznań 1929[9] Wojciech Trojanowski
AZS Warszawa
16,1 Eryk Zajusz
Stadion Królewska Huta
16,2 Leon Urbaniak
Warta Poznań
19,1
Warszawa 1930[9] Stefan Nowosielski
Cracovia
15,8 Wojciech Trojanowski
AZS Warszawa
16,0 Eryk Zajusz
Stadion Królewska Huta
16,2
Królewska Huta 1931[9] Stefan Nowosielski
Cracovia
15,4 Eryk Zajusz
Stadion Królewska Huta
16,0 Wojciech Trojanowski
AZS Warszawa
16,6
Warszawa 1932[9] Władysław Niemiec
Pogoń Lwów
16,5 Wojciech Trojanowski
AZS Warszawa
16,8 Jan Wieczorek
3 psap Wilno
Bydgoszcz 1933[9] Władysław Niemiec
Pogoń Lwów
15,8 Władysław Komar
AZS Poznań
15,9 Jan Wieczorek
3 psap Wilno
Poznań 1934[9] Jan Wieczorek
Śmigły Wilno
15,6 Stefan Nowosielski
Pogoń Katowice
15,8 Stefan Twardowski
AZS Warszawa
Białystok 1935[9] Mieczysław Haspel
AZS Lwów
16,3 Tadeusz Oszast
Cracovia
16,6 Jan Wieczorek
Śmigły Wilno
16,7
Wilno 1936[9] Władysław Niemiec
Pogoń Lwów
16,2 Robert Peisker
Legia Warszawa
16,4 Paweł Kaszubowski
AZS Poznań
17,2
Chorzów 1937[9] Mieczysław Haspel
AZS Lwów
15,5 Grzegorz Dunecki
Pomorzanin Toruń
16,0 Paweł Schmidt
AZS Poznań
16,5
Warszawa 1938[11] Stanisław Sulikowski
AZS Warszawa
15,2 Mieczysław Haspel
AZS Lwów
15,6 [5]
Poznań 1939[11] Aleksander Joczys
KPW Katowice
15,8 Witold Gerutto
Warszawianka
16,1 Władysław Niemiec
Pogoń Lwów
16,2
1940-1944 nie rozgrywano
Łódź 1945[11] Witold Maciaszczyk
ŁKS Łódź
17,5 Tadeusz Oszast
Cracovia
17,6 Andrzej Skawina
AZS Kraków
17,7
Kraków 1946[11] Mieczysław Haspel
AZS Kraków
16,1 Witold Maciaszczyk
ŁKS Łódź
17,1 Andrzej Skawina
AZS Kraków
17,4
Warszawa 1947[11] Edward Adamczyk
Odra Wrocław
15,8 Tadeusz Pawłowski
DKS Łódź
17,0 Grzegorz Dunecki
Pomorzanin Toruń
17,0
Poznań 1948[11] Jan Skałbania
AZS Poznań
16,9 Grzegorz Dunecki
Pomorzanin Toruń
17,1 Jerzy Dręgiewicz
Cracovia
17,3
Gdańsk 1949[11] Edward Adamczyk
Kolejarz Poznań
15,6 Aleksander Ogłoblin
Ogniwo Warszawa
16,0 Wilhelm Wilczek
Lignoza Krywałd
16,1
Kraków 1950[11] Aleksander Ogłoblin
Ogniwo Warszawa
16,1 Edward Adamczyk
Kolejarz Poznań
16,1 Wilhelm Wilczek
Unia Krywałd
16,6
Warszawa 1951[11] Stanisław Kardaś
OWKS Lublin
16,0 Czesław Wolski
Gwardia Kraków
16,0 Tadeusz Krzyżanowski
Spójnia Gdańsk
16,1
Wrocław 1952[12] Edward Bugała
OWKS Wrocław
16,0 Stanisław Kardaś
CWKS Warszawa
16,0 Aleksander Ogłoblin
CWKS Warszawa
16,2
Warszawa 1953[13] Wilhelm Wilczek
Unia Krywałd
15,8 Stanisław Kardaś
OWKS Lublin
15,8 Edward Bugała
OWKS Wrocław
15,9
Warszawa 1954[13] Stanisław Kardaś
CWKS Warszawa
15,7 Janusz Kotliński
CWKS Warszawa
15,9 Bogusław Mucha
Gwardia Katowice
15,9
Łódź 1955[13] Janusz Kotliński
Start Lublin
14,8 Edward Bugała
Kolejarz Katowice
14,8 Stanisław Kardaś
CWKS Warszawa
15,3
Zabrze 1956[13] Zygmunt Kruszyński
CWKS Kraków
14,9 Wiesław Król
Budowlani Chorzów
14,9 Andrzej Makowski
AZS Toruń
15,4
Poznań 1957[13] Wiesław Król
AZS Gliwice
14,7 Roman Muzyk
Wisła Kraków
15,0 Zygmunt Kruszyński
Zawisza Bydgoszcz
15,4
Bydgoszcz 1958[13] Edward Bugała
Start Katowice
14,6 Tadeusz Niemczyk
Polonia Bydgoszcz
14,7 Roman Muzyk
Wisła Kraków
14,8
Gdańsk 1959[13] Roman Muzyk
Wisła Kraków
14,5 Wiesław Król
AZS Gliwice
14,7 Mieczysław Kolejwa
AZS Warszawa
14,8
Olsztyn 1960[13] Roman Muzyk
Wisła Kraków
14,5 Edward Bugała
Start Katowice
14,6 Tadeusz Niemczyk
Zawisza Bydgoszcz
14,8
Nowa Huta 1961[13] Roman Muzyk
Wisła Kraków
14,4 Edward Bugała
Start Katowice
14,7 Wiesław Król
AZS Gliwice
14,9
Warszawa 1962[14] Edward Bugała
Start Katowice
14,5 Roman Muzyk
Wisła Kraków
14,6 Adam Kołodziejczyk
Cracovia
14,8
Bydgoszcz 1963[14] Edward Bugała
Start Katowice
14,6 Roman Muzyk
Wisła Kraków
14,7 Sylwester Biela
Wisła Kraków
14,8
Warszawa 1964[14] Edward Bugała
Warszawianka
14,5 Adam Kołodziejczyk
Cracovia
14,5 Włodzimierz Martinek
Warta Poznań
14,6
Szczecin 1965[14] Adam Kołodziejczyk
Cracovia
14,3 Roman Muzyk
Wisła Kraków
14,4 Leszek Wodzyński
Lotnik Warszawa
14,4
Poznań 1966[14] Adam Kołodziejczyk
Cracovia
14,6 Edward Wysocki
Lotnik Warszawa
14,8 Marian Chruściel
Hutnik Nowa Huta
14,8
Chorzów 1967[14] Adam Kołodziejczyk
Cracovia
14,1 Marian Chruściel
Górnik Wałbrzych
14,3 Cezary Kuleszyński
Hutnik Nowa Huta
14,5
Zielona Góra 1968[14] Adam Kołodziejczyk
Cracovia
14,1 Leszek Wodzyński
Legia Warszawa
14,1 Marek Jóźwik
Gwardia Olsztyn
14,3
Kraków 1969[14] Marek Jóźwik
Gwardia Olsztyn
14,3 Adam Kołodziejczyk
Cracovia
14,4 Wilhelm Weistand
Górnik Zabrze
14,5
Warszawa 1970[15] Marek Jóźwik
Gwardia Olsztyn
14,0 Mirosław Wodzyński
Legia Warszawa
14,2 Mirosław Majchrzak
Start Katowice
14,4
Warszawa 1971[16] Marek Jóźwik
Gwardia Olsztyn
13,8 Leszek Wodzyński
Legia Warszawa
13,8 Mirosław Wodzyński
Legia Warszawa
13,8
Warszawa 1972[16] Leszek Wodzyński
Legia Warszawa
13,4 Adam Galant
Górnik Wałbrzych
13,4 Mirosław Wodzyński
Legia Warszawa
13,5
Warszawa 1973[16] Leszek Wodzyński
Legia Warszawa
13,8 Mirosław Majchrzak
Górnik Zabrze
13,9 Przemysław Siciński
MKS-AZS Łódź
13,9
Warszawa 1974[16] Mirosław Wodzyński
Górnik Zabrze
13,3 Leszek Wodzyński
Legia Warszawa
13,4 Przemysław Siciński
MKS-AZS Łódź
13,6
Bydgoszcz 1975[16] Leszek Wodzyński
Legia Warszawa
13,4 Mirosław Wodzyński
Górnik Zabrze
13,5 Jan Pusty
Orkan Poznań
13,5
Bydgoszcz 1976[16] Leszek Wodzyński
Legia Warszawa
13,83 Przemysław Siciński
ŁKS Łódź
13,94 Jan Pusty
Orkan Poznań
13,97
Bydgoszcz 1977[16] Jan Pusty
Orkan Poznań
13,67 Romuald Giegiel
AZS Warszawa
14,01 Przemysław Siciński
ŁKS Łódź
14,20
Warszawa 1978[17] Romuald Giegiel
AZS Warszawa
13,79 Jan Pusty
Orkan Poznań
13,80 Zbigniew Jankowski
Spójnia Gdańsk
13,92
Poznań 1979[17] Jan Pusty
Orkan Poznań
13,82 Przemysław Siciński
ŁKS Łódź
14,12 Andrzej Ziółkowski
Polonia Warszawa
14,21
Łódź 1980[17] Jan Pusty
Orkan Poznań
13,74 Andrzej Lubas
Hutnik Kraków
14,20 Przemysław Siciński
ŁKS Łódź
14,21
Zabrze 1981[17] Romuald Giegiel
AZS Warszawa
13,84 Jan Pusty
Orkan Poznań
13,85 Krystian Torka
Piast Gliwice
14,37
Lublin 1982[17] Romuald Giegiel
AZS Warszawa
13,65 Jan Pusty
Orkan Poznań
13,87 Krystian Torka
Piast Gliwice
14,11
Bydgoszcz 1983[17] Romuald Giegiel
AZS Warszawa
13,89 Jacek Rutkowski
AZS Warszawa
13,95 Krzysztof Płatek
AZS Wrocław
14,19
Lublin 1984[17] Romuald Giegiel
AZS Warszawa
13,69 Jacek Rutkowski
AZS Warszawa
13,74 Wojciech Zawiła
Wawel Kraków
13,86
Bydgoszcz 1985[18] Romuald Giegiel
Górnik Zabrze
13,72 Wojciech Zawiła
Wawel Kraków
13,89 Krzysztof Płatek
AZS Wrocław
13,99
Grudziądz 1986[19] Romuald Giegiel
Górnik Zabrze
13,75 Krzysztof Płatek
AZS Wrocław
14,06 Andrzej Siwek
Górnik Zabrze
14,17
Poznań 1987[19] Krzysztof Płatek
AZS Wrocław
13,62 Tomasz Nagórka
AZS Łódź
13,72 Jacek Rutkowski
AZS Warszawa
13,87
Grudziądz 1988[19] Krzysztof Płatek
AZS Wrocław
13,88 Piotr Wójcik
Legia Warszawa
14,00 Romuald Giegiel
Górnik Zabrze
Lesław Hyjek
Górnik Zabrze
14,13
Kraków 1989[19] Paweł Grzegorzewski
Górnik Zabrze
13,85 Krzysztof Płatek
AZS-AWF Wrocław
13,90 Rafał Cieśla
AZS-AWF Katowice
13,91
Piła 1990[19] Tomasz Nagórka
Legia Warszawa
13,35 NR[8] Piotr Wójcik
Śląsk Wrocław
13,84 Krzysztof Płatek
AZS-AWF Wrocław
13,90
Kielce 1991[19] Piotr Wójcik
Śląsk Wrocław
13,52 Tomasz Nagórka
Legia Warszawa
13,63 Rafał Cieśla
AZS-AWF Katowice
13,93
Warszawa 1992[19] Piotr Wójcik
Śląsk Wrocław
13,64 Rafał Cieśla
AZS-AWF Katowice
13,66 Ronald Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,71
Kielce 1993[20] Piotr Wójcik
Śląsk Wrocław
13,68 Paweł Grzegorzewski
Bałtyk Gdynia
13,75 Ronald Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,89
Piła 1994[20] Ronald Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,91 Krzysztof Mehlich
AZS-AWF Katowice
Krzysztof Skwarek
Start Lublin
14,07
Warszawa 1995[20] Ronald Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,63w Krzysztof Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,65w Artur Kohutek
Zawisza Bydgoszcz
13,72w
Piła 1996[20] Krzysztof Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,41w Artur Kohutek
Zawisza Bydgoszcz
13,54w Ronald Mehlich
AZS-AWF Katowice
Tomasz Ścigaczewski
MKS Aleksandrów Łódzki
13,55w
Bydgoszcz 1997[20] Ronald Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,71 Krzysztof Mehlich
AZS-AWF Katowice
14,16 Tomasz Krawczyk
AZS-AWF Warszawa
14,37
Wrocław 1998[20] Tomasz Ścigaczewski
MKS Aleksandrów Łódzki
13,0r Krzysztof Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,5r Marcin Kuszewski
AZS-AWF Wrocław
13,6r
Kraków 1999[20] Tomasz Ścigaczewski
Warszawianka
13,29 Marcin Kuszewski
AZS-AWF Wrocław
13,62 Krzysztof Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,87
Kraków 2000[21] Marcin Kuszewski
AZS-AWF Wrocław
13,52 Tomasz Ścigaczewski
Warszawianka
13,62 Ronald Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,79
Bydgoszcz 2001[22] Artur Kohutek
Zawisza Bydgoszcz
13,63 Artur Budziłło
Lubtour Zielona Góra
13,89 Rafał Lis
AZS-AWF Kraków
14,22
Szczecin 2002[22] Artur Kohutek
Zawisza Bydgoszcz
13,49 Artur Budziłło
ZKL Zielona Góra
13,88 Rafał Witczak
AZS-MKS Łódź
14,03
Bielsko-Biała 2003[22] Artur Kohutek
Zawisza Bydgoszcz
13,74w Krzysztof Mehlich
AZS-AWF Katowice
13,79w Bartłomiej Szymański
Orkan Wielkopolska
13,92w
Bydgoszcz 2004[22] Tomasz Ścigaczewski
MKS Aleksandrów Łódzki
13,63 Marcin Bodzek
AZS-AWF Kraków
14,13 Mariusz Kubaszewski
Zawisza Bydgoszcz
14,33
Biała Podlaska 2005[22] Tomasz Ścigaczewski
AZS Poznań
13,66 Artur Kohutek
Zawisza Bydgoszcz
13,76 Mariusz Kubaszewski
Zawisza Bydgoszcz
13,87
Bydgoszcz 2006[22] Artur Kohutek
Zawisza Bydgoszcz
13,70 Tomasz Ścigaczewski
AZS Poznań
14,18 Rafał Niedzielski
AZS AWF Wrocław
14,37
Poznań 2007[22] Tomasz Ścigaczewski
AZS Poznań
13,74 Mariusz Kubaszewski
Zawisza Bydgoszcz
13,82 Artur Kohutek
Zawisza Bydgoszcz
13,91
Szczecin 2008[23] Artur Noga
Warszawianka
13,47 Mariusz Kubaszewski
Zawisza Bydgoszcz
13,88 Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,91
Bydgoszcz 2009[24] Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,73 Maciej Giza
AZS-AWF Kraków
14,31 Krzysztof Radziszewski
KKL Kielce
Maciej Wojtkowski
AZS-AWF Warszawa
14,32
Bielsko-Biała 2010[25] Artur Noga
Warszawianka
13,51 Mariusz Kubaszewski
Zawisza Bydgoszcz
13,80 Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,98
Bydgoszcz 2011[26] Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,44 PB, NL Mariusz Kubaszewski
Zawisza Bydgoszcz
14,10 Piotr Tarnowski
Wawel Kraków
14,33 =PB
Bielsko-Biała 2012[27] Artur Noga
Warszawianka
13,38 SB Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,76 Mariusz Kubaszewski
Zawisza Bydgoszcz
13,86
Toruń 2013[28] Artur Noga
AZS-AWF Kraków
13,29 SB Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,72 =SB Maciej Wojtkowski
AZS-AWF Warszawa
13,96 PB
Szczecin 2014[29] Artur Noga
AZS-AWF Kraków
13,51 SB Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,52 Damian Czykier
Podlasie Białystok
13,73
Kraków 2015[30] Artur Noga
SKLA Sopot
13,39 SB Damian Czykier
Podlasie Białystok
13,72 Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,75
Bydgoszcz 2016[31] Damian Czykier
Podlasie Białystok
13,35 PB Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,77 SB Artur Noga
SKLA Sopot
13,83 SB
Białystok 2017[32] Damian Czykier
Podlasie Białystok
13,44 Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,83 SB Dominik Staśkiewicz
Pomerania Szczecin
14,06 PB
Lublin 2018[33] Damian Czykier
Podlasie Białystok
13,37 SB Artur Noga
SKLA Sopot
13,56 SB Dominik Bochenek
Zawisza Bydgoszcz
13,79 SB
Radom 2019[34] Damian Czykier
Podlasie Białystok
13,37 SB Artur Noga
SKLA Sopot
13,66 SB Dawid Żebrowski
RLTL ZTE Radom
13,79

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

W historii mistrzostw Polski seniorów na podium tej imprezy stanęło w sumie 98 płotkarzy. Najwięcej medali – 11 – wywalczył Dominik Bochenek, a najwięcej złotych (7) Romuald Giegiel. W tabeli kolorem wyróżniono zawodników, którzy wciąż są czynnymi lekkoatletami.

Lp. Zawodnik Złoto Srebro Brąz Razem
1. Romuald Giegiel 7 1 1 9
2. Artur Noga 6 2 1 9
3. Edward Bugała 5 3 1 9
4. Tomasz Ścigaczewski 5 2 1 8
5. Leszek Wodzyński 4 3 1 8
6. Artur Kohutek 4 2 2 8
7. Adam Kołodziejczyk 4 2 1 7
8. Damian Czykier 4 1 1 6
9. Roman Muzyk 3 4 1 8
10. Jan Pusty 3 3 2 8
11. Piotr Wójcik 3 2 0 5
12. Mieczysław Haspel 3 1 0 4
13. Ronald Mehlich 3 0 4 7
14. Marek Jóźwik 3 0 1 4
14. Władysław Niemiec 3 0 1 4
16. Dominik Bochenek 2 5 4 11
17. Wojciech Trojanowski 2 5 1 8
18. Krzysztof Płatek 2 2 3 7
19. Stanisław Kardaś 2 2 1 5
20. Stefan Nowosielski 2 1 1 4
21. Edward Adamczyk 2 1 0 3
22. Antoni Cejzik 2 0 0 2
23. Krzysztof Mehlich 1 5 1 6
24. Mirosław Wodzyński 1 2 2 5
25. Wiesław Król 1 2 1 4
26. Tomasz Nagórka 1 2 0 3
27. Marcin Kuszewski 1 1 1 3
27. Aleksander Ogłoblin 1 1 1 3
29. Paweł Grzegorzewski 1 1 0 2
29. Stefan Kostrzewski 1 1 0 2
29. Janusz Kotliński 1 1 0 2
29. Witold Maciaszczyk 1 1 0 2
33. Jan Wieczorek 1 0 3 4
34. Wilhelm Wilczek 1 0 2 3
35. Władysław Dobrowolski 1 0 1 2
35. Zygmunt Kruszyński 1 0 1 2
35. Wacław Kuchar 1 0 1 2
38. Ludwik Chełmicki 1 0 0 1
38. Aleksander Joczys 1 0 0 1
38. Jan Skałbania 1 0 0 1
38. Stanisław Sulikowski 1 0 0 1
42. Mariusz Kubaszewski 0 4 3 7
43. Przemysław Siciński 0 2 4 6
44. Grzegorz Dunecki 0 2 1 3
44. Jacek Rutkowski 0 2 1 3
44. Eryk Zajusz 0 2 1 3
47. Artur Budziłło 0 2 0 2
47. Tadeusz Oszast 0 2 0 2
49. Rafał Cieśla 0 1 2 3
50. Marian Chruściel 0 1 1 2
50. Mirosław Majchrzak 0 1 1 2
50. Tadeusz Niemczyk 0 1 1 2
50. Wojciech Zawiła 0 1 1 2
54. Marcin Bodzek 0 1 0 1
54. Adam Galant 0 1 0 1
54. Witold Gerutto 0 1 0 1
54. Felicjan Gilewski 0 1 0 1
54. Maciej Giza 0 1 0 1
54. Edward Jakubowicz 0 1 0 1
54. Władysław Komar 0 1 0 1
54. Andrzej Lubas 0 1 0 1
54. Tadeusz Pawłowski 0 1 0 1
54. Robert Peisker 0 1 0 1
54. Henryk Piątkowski 0 1 0 1
54. Krzysztof Skwarek 0 1 0 1
54. Czesław Wolski 0 1 0 1
54. Edward Wysocki 0 1 0 1
68. Andrzej Skawina 0 0 2 2
68. Krystian Torka 0 0 2 2
68. Maciej Wojtkowski 0 0 2 2
71. Jerzy Anders 0 0 1 1
71. Sylwester Biela 0 0 1 1
71. Jerzy Dręgiewicz 0 0 1 1
71. Lesław Hyjek 0 0 1 1
71. Zbigniew Jankowski 0 0 1 1
71. Paweł Kaszubowski 0 0 1 1
71. Mieczysław Kolejwa 0 0 1 1
71. Tomasz Krawczyk 0 0 1 1
71. Tadeusz Krzyżanowski 0 0 1 1
71. Cezary Kuleszyński 0 0 1 1
71. Rafał Lis 0 0 1 1
71. Stefan Majtkowski 0 0 1 1
71. Andrzej Makowski 0 0 1 1
71. Włodzimierz Martinek 0 0 1 1
71. Bogusław Mucha 0 0 1 1
71. Rafał Niedzielski 0 0 1 1
71. Krzysztof Radziszewski 0 0 1 1
71. Paweł Schmidt 0 0 1 1
71. Andrzej Siwek 0 0 1 1
71. Dominik Staśkiewicz 0 0 1 1
71. Bartłomiej Szymański 0 0 1 1
71. Piotr Tarnowski 0 0 1 1
71. Stefan Twardowski 0 0 1 1
71. Leon Urbaniak 0 0 1 1
71. Wilhelm Weistand 0 0 1 1
71. Rafał Witczak 0 0 1 1
71. Andrzej Ziółkowski 0 0 1 1
71. Dawid Żebrowski 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 5. ISBN 978-83-61233-20-6.
  2. a b Józef Pliszkiewicz. 50 lat PZLA –50 lat historii l.a. (1). „Lekka atletyka”, s. 186, kwiecień 1969. Warszawa: RSW "Prasa". 
  3. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 406. ISBN 978-83-61233-20-6.
  4. a b c d e Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 103. ISBN 978-83-61233-20-6.
  5. a b Startowało dwóch zawodników
  6. Na 3. miejscu przybiegł Witold Bielecki z AZS Warszawa, ale został zdyskwalifikowany za przewrócenie płotka.
  7. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 103-104. ISBN 978-83-61233-20-6.
  8. a b c Janusz Waśko, Andrzej Socha: Athletics National Records Evolution 1912 – 2006. Zamość - Sandomierz: 2007, s. 72.
  9. a b c d e f g h i j Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 104. ISBN 978-83-61233-20-6.
  10. Zgodnie z ówczesnymi przepisami wynik Trojanowskiego nie mógł być uznany za rekord ze względu na przewrócenie płotka, stąd rekordzistą został drugi na mecie Kostrzewski.
  11. a b c d e f g h i Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 105. ISBN 978-83-61233-20-6.
  12. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 105-106. ISBN 978-83-61233-20-6.
  13. a b c d e f g h i Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 106. ISBN 978-83-61233-20-6.
  14. a b c d e f g h Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 107. ISBN 978-83-61233-20-6.
  15. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 107-108. ISBN 978-83-61233-20-6.
  16. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 108. ISBN 978-83-61233-20-6.
  17. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 109. ISBN 978-83-61233-20-6.
  18. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 109-110. ISBN 978-83-61233-20-6.
  19. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 110. ISBN 978-83-61233-20-6.
  20. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 111. ISBN 978-83-61233-20-6.
  21. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 111-112. ISBN 978-83-61233-20-6.
  22. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 112. ISBN 978-83-61233-20-6.
  23. NC Szczecin POL 4 – 6 July (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2014-09-12].
  24. NC Bydgoszcz POL 31 July – 2 August (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2014-09-12].
  25. NC Bielsko-Biala POL 8 – 10 July 2010 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2014-09-12].
  26. NC Bydgoszcz POL 11 – 13 August 2011 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2011-08-28].
  27. 88th National Championships Bielsko-Biała POL 15 – 17 June 2012 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2012-06-18].
  28. NC Toruń POL 19 – 21 July Multievents 89th National Championships, Mistrzostwa Polski (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2013-07-22].
  29. Komunikat końcowy zawodów, Szczecin, 29-31 lipca 2014. 90. Mistrzostwa Polski Seniorów (pol.). pzla.pl. [dostęp 2019-08-27].
  30. Komunikat końcowy zawodów. Kraków, 19-21 lipca 2015. 91. Mistrzostwa Polski Seniorów, pzla.pl [dostęp 2019-08-27] (pol.).
  31. Komunikat końcowy zawodów, Bydgoszcz 24-26 czerwca 2016. 92. Mistrzostwa Polski Seniorów, pzla.pl [dostęp 2019-08-27] (pol.).
  32. Komunikat końcowy zawodów, Białystok, 21-23 lipca 2017. 93. PZLA Mistrzostwa Polski (pol.). pzla.pl. [dostęp 2019-08-27].
  33. 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Lublin, 20–22 lipca 2018 (pol.). pzla.pl. [dostęp 2018-08-08].
  34. 95. PZLA Mistrzostwa Polski. Radom, 23–25 sierpnia 2019 (pol.). pzla.pl. [dostęp 2019-08-27].