Medaliści mistrzostw Polski seniorów w biegu na 800 metrów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medaliści mistrzostw Polski seniorów w biegu na 800 metrów – zdobywcy medali seniorskich mistrzostw Polski w konkurencji biegu na 800 metrów.

Bieg na 800 m mężczyzn jest rozgrywany na mistrzostwach kraju od ich pierwszej edycji, która miała miejsce w lipcu 1920 roku we Lwowie[1]. Pierwszym w historii mistrzem Polski został zawodnik lwowskiej Pogoni Wacław Kuchar, który uzyskał wynik 2:04,6 s. Uzyskany przez niego wynik był lepszy od ustalonego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki minimum uprawniającego do startu w igrzyskach olimpijskich w Antwerpii[2]. w związku z czym Kuchar został uznany mistrzem kraju (tytuł ten przyznawano wówczas tylko zawodnikom, którzy osiągnęli wyniki lepsze od minimum olimpijskiego[2]).

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem wśród startujących w mistrzostwach Polski jest Piotr Piekarski, który zdobył najwięcej złotych medali krajowego czempionatu (osiem)[3]. Więcej medali od niego (jedenaście), ale tylko cztery złote wywalczył Ryszard Ostrowski[3].

Aktualny rekord mistrzostw Polski seniorów w biegu na 800 metrów wynosi 1:45,70 i został ustanowiony przez Michała Rozmysa podczas mistrzostw w 2017 w Białymstoku.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

NR - rekord kraju | PB – rekord życiowy | SB – najlepszy wynik w sezonie | NL – najlepszy wynik w polskich tabelach w sezonie
Mistrzostwa Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Lwów 1920[4] Wacław Kuchar
Pogoń Lwów
2:04,6 NR Zdzisław Latawiec
Pogoń Lwów
Jan Baran
Pogoń Lwów
Lwów 1921[4] Wacław Kuchar
Pogoń Lwów
2:11,8 Felicjan Sterba
Pogoń Lwów
2;21,9 Jerzy Misiński
WKS Warszawa
2:23,0
Warszawa 1922[4] Stanisław Świętochowski
Polonia Warszawa
2:13,6 Tadeusz Dręgiewicz
Pogoń Lwów
2:15,6 Zdzisław Karczewski
Warszawianka
2:15,7
Warszawa 1923[4] Zdzisław Karczewski
AZS Warszawa
2:08,2 Franciszek Kawa
Pogoń Lwów
2:08,3 Józef Jaworski
AZS Warszawa
Warszawa 1924[4] Józef Jaworski
AZS Warszawa
2:04,8 Władysław Banaszkiewicz
Polonia Warszawa
2:08,0 Janusz Rey
AZS Warszawa
2:08,1
Kraków 1925[4] Stefan Kostrzewski
AZS Warszawa
2:02,8 Czesław Foryś
Warszawianka
Franciszek Kawa
Czarni Lwów
Warszawa 1926[4] Stefan Kostrzewski
AZS Warszawa
2:03,4 Feliks Malanowski
AZS Warszawa
o 6 m Józef de Virion
AZS Warszawa
o 8 m
Warszawa 1927[4] Stefan Kostrzewski
AZS Warszawa
2:00,0 Czesław Foryś
Warszawianka
2:00.8 Feliks Malanowski
AZS Warszawa
2:01,2
Warszawa 1928[5] Stefan Kostrzewski
AZS Warszawa
1:57,6 Feliks Malanowski
AZS Warszawa
2:00,0 Antoni Maszewski
Polonia Warszawa
Poznań 1929[6] Stefan Kostrzewski
AZS Warszawa
1:59,2 Feliks Żuber
Warszawianka
2:00,0 Józef Jaworski
AZS Warszawa
2:01,0
Warszawa 1930[6] Stanisław Petkiewicz
Warszawianka
1:57,6 Antoni Maszewski
Polonia Warszawa
1:58,2 Janusz Kusociński
Warszawianka
2:00,0
Królewska Huta 1931[6] Stanisław Petkiewicz
Warszawianka
1:58,9 Antoni Maszewski
Polonia Warszawa
2:00,0 Antoni Lesicki
Sokół Bydgoszcz
2:00,0
Warszawa 1932[6] Janusz Kusociński
Warszawianka
1:56,6 Antoni Maszewski
Polonia Warszawa
1:57,0 Kazimierz Kuźmicki
AZS Warszawa
1:57,1
Bydgoszcz 1933[6] Kazimierz Kucharski
Jagiellonia Białystok
1:59,9 Kazimierz Kuźmicki
Warszawianka
2:00,0 Antoni Maszewski
Polonia Warszawa
Poznań 1934[6] Kazimierz Kucharski
Jagiellonia Białystok
1:59,0 Kazimierz Kuźmicki
Warszawianka
2:00,9 Stefan Kostrzewski
AZS Warszawa
Białystok 1935[6] Kazimierz Kucharski
Jagiellonia Białystok
1:58,1 Kazimierz Drozdowski
Cracovia
2:00,6 Józef Żylewicz
Śmigły Wilno
2:00,6
Wilno 1936[6] Kazimierz Kucharski
Pogoń Lwów
1:58,2 Antoni Maszewski
Legia Warszawa
1:59,4 Józef Żylewicz
Ognisko Wilno
2:00,5
Chorzów 1937[6] Wacław Gąssowski
Legia Warszawa
1:59,2 Wacław Soldan
Cracovia
1:59,7 Włodzimierz Korzeniowski
Pogoń Lwów
2:01,2
Warszawa 1938[7] Jan Staniszewski
Syrena Warszawa
1:56,0 Wacław Soldan
Cracovia
1:57,8 Józef Żylewicz
Ognisko Wilno
1:57,8
Poznań 1939[7] Jan Staniszewski
Syrena Warszawa
1:55,4 Wacław Winecki
Polonia Warszawa
1:57,7 Józef Kurpesa
ŁKS Łódź
1:58,6
1940-1944 nie rozgrywano
Łódź 1945[7] Jan Staniszewski
Syrena Warszawa
2:02,2 Tadeusz Kacerz
Cracovia
2:06,7 Władysław Łapiński
Skra Warszawa
2:09,2
Kraków 1946[7] Jan Staniszewski
Syrena Warszawa
1:58,8 Franciszek Rzeźniczek
AKS Chorzów
2:03,1 Mieczysław Nowak
HKS Bydgoszcz
2:04,5
Warszawa 1947[7] Mieczysław Nowak
HKS Bydgoszcz
2:01,3 Tadeusz Wideł
Cracovia
2:01,5 Stefan Widerski
Wisła Kraków
2:02,2
Poznań 1948[7] Leon Statkiewicz
Syrena Warszawa
1:58,7 Tadeusz Wideł
Cracovia
1:59,1 Mieczysław Nowak
Gedania Gdańsk
1:59,6
Gdańsk 1949[7] Leon Statkiewicz
Spójnia Warszawa
1:57,0 Roman Korban
Spójnia Gdańsk
1:59,6 Tadeusz Bartecki
Związkowiec Warta Poznań
2:00,2
Kraków 1950[7] Leon Statkiewicz
Spójnia Warszawa
1:53,3 Roman Korban
Spójnia Gdańsk
1:54,4 Wiesław Werbliński
Kolejarz Bielsko
1:55,7
Warszawa 1951[8] Roman Korban
Spójnia Gdańsk
1:54,9 Wiesław Werbliński
Gwardia Warszawa
1:55,5 Andrzej Jackiewicz
Gwardia Lublin
1:55,5
Wrocław 1952[9] Roman Korban
Spójnia Gdańsk
1:54,3 Edmund Potrzebowski
AZS Szczecin
1:54,7 Tadeusz Bartecki
Stal Poznań
1:55,0
Warszawa 1953[9] Edmund Potrzebowski
AZS Szczecin
1:57,0 Roman Korban
Spójnia Gdańsk
1:57,1 Henryk Kupczyk
Budowlani Gdańsk
1:57,2
Warszawa 1954[9] Edmund Potrzebowski
AZS Szczecin
1:52,3 Stefan Lewandowski
AZS Szczecin
1:53,6 Andrzej Kasprzycki
Spójnia Warszawa
1:54,0
Łódź 1955[9] Henryk Gralewski
AZS Warszawa
1:53,3 Roman Kreft
CWKS Bydgoszcz
1:53,8 Edward Majewski
Start Olsztyn
1:54,3
Zabrze 1956[9] Zbigniew Orywał
Stal Poznań
1:50,3 Tadeusz Matyjek
AZS Olsztyn
1:50,6 Tadeusz Kaźmierski
Unia Mątwy
1:50,8
Poznań 1957[9] Tadeusz Kaźmierski
Noteć Mątwy
1:54,2 Franciszek Wesołowski
Gwardia Olsztyn
1:54,6 Roman Kreft
Zawisza Bydgoszcz
1:55,1
Bydgoszcz 1958[9] Tadeusz Kaźmierski
Noteć Mątwy
1:49,2 Jacek Jakubowski
Stal Mielec
1:50,6 Ernest Stokłosa
Górnik Katowice
1:51,2
Gdańsk 1959[10] Stefan Lewandowski
AZS Szczecin
1:47,9 Jerzy Bruszkowski
Zawisza Bydgoszcz
1:50,4 Tadeusz Kaźmierski
Noteć Mątwy
1:50,7
Olsztyn 1960[11] Jerzy Bruszkowski
Zawisza Bydgoszcz
1:50,2 Zdzisław Lipkowski
Baildon Katowice
1:50,3 Konstanty Kisała
Społem Łódź
1:50,8
Nowa Huta 1961[11] Witold Baran
Legia Warszawa
1:49,4 Jerzy Bruszkowski
Zawisza Bydgoszcz
1:50,0 Konstanty Kisała
Społem Łódź
1:50,6
Warszawa 1962[11] Jerzy Bruszkowski
Zawisza Bydgoszcz
1:50,5 Zbigniew Orywał
Olimpia Poznań
1:50,7 Zdzisław Lipkowski
Baildon Katowice
1:50,8
Bydgoszcz 1963[11] Henryk Maciąg
Start Lublin
1:51,0 Eugeniusz Reszczyński
Budowlani Bydgoszcz
1;51,1 Jerzy Bruszkowski
Zawisza Bydgoszcz
1:51,1
Warszawa 1964[11] Jerzy Bruszkowski
Zawisza Bydgoszcz
1:50,2 Zdzisław Lipkowski
Gwardia Warszawa
1:50,4 Eryk Żelazny
Zawisza Bydgoszcz
1:50,8
Szczecin 1965[11] Janusz Grzeszczuk
AZS Poznań
1:50,8 Zbigniew Wójcik
Wisław Kraków
1:51,0 Stanisław Kowalczyk
Bałtyk Gdynia
1:51,2
Poznań 1966[11] Henryk Szordykowski
Wawel Kraków
1:48,8 Eryk Żelazny
Zawisza Bydgoszcz
1:49,5 Andrzej Janowicz
Gwardia Bydgoszcz
1;50,2
Chorzów 1967[11] Henryk Szordykowski
Wawel Kraków
1:49,5 Eryk Żelazny
Zawisza Bydgoszcz
1:49,7 Piotr Wojciechowski
Warta Poznań
1:49,9
Zielona Góra 1968[12] Jerzy Sawicki
Zawisza Bydgoszcz
1;50,7 Eryk Żelazny
Zawisza Bydgoszcz
1:50,7 Andrzej Janowicz
Gwardia Warszawa
1;50,8
Kraków 1969[12] Henryk Szordykowski
Wawel Kraków
1:48,7 Kazimierz Wardak
Zawisza Bydgoszcz
1:48,9 Andrzej Kupczyk
Górnik Wałbrzych
1:49,7
Warszawa 1970[12] Stanisław Waśkiewicz
ŁKS Łódź
1:47,0 Henryk Szordykowski
Wawel Kraków
1:47,3 Kazimierz Wardak
Zawisza Bydgoszcz
1:47,3
Warszawa 1971[12] Andrzej Kupczyk
Górnik Wałbrzych
1:46,5 NR[13] Kazimierz Wardak
Zawisza Bydgoszcz
1:46,6 Krzysztof Linkowski
Olimpia Poznań
1:46,8
Warszawa 1972[12][14] Stanisław Waśkiewicz
ŁKS Łódź
1:49,5 Kazimierz Wardak
Zawisza Bydgoszcz
1:50,2 Zenon Szordykowski
Zawisza Bydgoszcz
1:50,6
Warszawa 1973[12] Andrzej Kupczyk
Górnik Wałbrzych
1:47,6 Ryszard Świniarski
Calisia Kalisz
1:47,9 Stanisław Waśkiewicz
ŁKS Łódź
1:48,3
Warszawa 1974[12] Ryszard Świniarski
Calisia Kalisz
1:47,8 Andrzej Kupczyk
Górnik Wałbrzych
1:47,9 Krzysztof Linkowski
Olimpia Poznań
1:48,2
Bydgoszcz 1975[15] Waldemar Gondek
SZS-AZS Warszawa
1:48,5 Marian Gęsicki
Zawisza Bydgoszcz
1:48,6 Michał Skowronek
Wawel Kraków
1:48,7
Bydgoszcz 1976[16] Marian Gęsicki
Zawisza Bydgoszcz
1:46,3 Wiesław Pacholski
Zawisza Bydgoszcz
1:46,7 Ryszard Świniarski
Calisia Kalisz
1:47,2
Bydgoszcz 1977[16] Marian Gęsicki
Zawisza Bydgoszcz
1:47,2 Wiesław Pacholski
Zawisza Bydgoszcz
1:47,8 Feliks Wawrzon
Legia Warszawa
1:48,0
Warszawa 1978[16] Marian Gęsicki
Zawisza Bydgoszcz
1:49,3 Henryk Rodziejczak
Olimpia Poznań
1:49,8 Andrzej Kupczyk
Górnik Wałbrzych
1:49,9
Poznań 1979[16] Stanisław Rzeźniczak
Lechia Tomaszów
1:49,5 Paweł Szweda
ROW Rybnik
1:49,6 Marian Gęsicki
Zawisza Bydgoszcz
1:49,6
Łódź 1980[16] Marian Gęsicki
Olimpia Poznań
1:49,62 Stanisław Rzeźniczak
Lechia Tomaszów
1:49,72 Ryszard Ostrowski
AZS Poznań
1:49,74
Zabrze 1981[16] Bogdan Stroka
Górnik Zabrze
1:51,64 Stanisław Rzeźniczak
RKS Radomsko
1:51,66 Ryszard Ostrowski
AZS Poznań
1:51,70
Lublin 1982[16] Ryszard Ostrowski
AZS Poznań
1:49,79 Stanisław Rzeźniczak
RKS Radomsko
1:49,97 Marek Koza
Górnik Wałbrzych
1:50,03
Bydgoszcz 1983[17] Ryszard Ostrowski
AZS Poznań
1:46,94 Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:48,48 Stanisław Rzeźniczak
RKS Radomsko
1:48,54
Lublin 1984[18] Ryszard Ostrowski
AZS Poznań
1:46,39 Krzysztof Prądzyński
Oleśniczanka Oleśnica
1:47,09 Wiesław Wojciechowski
Górnik Wałbrzych
1:47,44
Bydgoszcz 1985[18] Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:45,85 Ryszard Ostrowski
AZS Poznań
1:46,07 Paweł Holwek
Start Łódź
1:48,07
Grudziądz 1986[18] Rafał Jerzy
Legia Warszawa
1:49,72 Marek Koza
Górnik Wałbrzych
1:50,23 Robert Nowosielski
Gwardia Warszawa
1;50,25
Poznań 1987[18] Ryszard Ostrowski
Olimpia Poznań
1:50,38 Rafał Jerzy
Legia Warszawa
1:50,86 Dariusz Odya
Wawel Kraków
1:50,97
Grudziądz 1988[18] Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:47,14 Ryszard Ostrowski
Olimpia Poznań
1:47,50 Rafał Jerzy
Legia Warszawa
1:48,42
Kraków 1989[18] Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:48,74 Zbigniew Janus
Wisła Kraków
1:49,20 Ryszard Wichrowski
Olimpia Grudziądz
1:49,88
Piła 1990[19] Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:52,64 Rafał Jerzy
Legia Warszawa
1:52,88 Zbigniew Janus
Wisła Kraków
1:53,04
Kielce 1991[20] Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:48,14 Ryszard Ostrowski
Olimpia Poznań
1:48,76 Zbigniew Janus
Wisła Kraków
1:49,30
Warszawa 1992[20] Andrzej Jakubiec
Orlę Szczecinek
1:50,54 Dariusz Trudnowski
Gwardia Warszawa
1:50,59 Robert Jóźwiak
AZS-AWF Wrocław
1:50,63
Kielce 1993[20] Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:50,10 Wiesław Paradowski
Lubusz Słubice
1:50,66 Ryszard Ostrowski
AZS Poznań
1:50,74
Piła 1994[20] Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:49,45 Ryszard Ostrowski
Sporting Międzyzdroje
1:49,92 Wiesław Paradowski
Lubusz Słubice
1:50,03
Warszawa 1995[20] Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:48,13 Andrzej Jakubiec
AZS Poznań
1:49,13 Sebastian Miller
Pojezierze Suwałki
1:49,47
Piła 1996[20] Wojciech Kałdowski
AZS-AWF Gdańsk
1:52,30 Piotr Piekarski
Zawisza Bydgoszcz
1:52,34 Grzegorz Krzosek
Radomiak-dami Radom
1:52,70
Bydgoszcz 1997[20] Grzegorz Krzosek
Radomiak-dami Radom
1:49,14 Robert Neryng
Lubusz Słubice
1:49,31 Wojciech Kałdowski
AZS-AWF Gdańsk
1:49,40
Wrocław 1998[21] Paweł Czapiewski
Lubusz Słubice
1:46,57 Wojciech Kałdowski
AZS-AWF Gdańsk
1:46,78 Wiesław Paradowski
Eris Piaseczno
1:47,87
Kraków 1999[22] Wojciech Kałdowski
Lechia Gdańsk
1:46,75 Paweł Czapiewski
Lubusz Słubice
1:46,80 Mariusz Walczak
Gryf Wejherowo
1:48,02
Kraków 2000[22] Grzegorz Krzosek
RTL Dami ZTE Radom
1:46,33 Paweł Czapiewski
Lubusz Słubice
1:46,47 Sebastian Miller
Lechia Gdańsk
1:47,07
Bydgoszcz 2001[22] Paweł Czapiewski
Lubusz Słubice
1:46,44 Grzegorz Krzosek
RTL Dami ZTE Radom
1:47,70 Wojciech Kałdowski
AZS-AWF Gdańsk
1:48,04
Szczecin 2002[22] Grzegorz Krzosek
RTL Dami ZTE Radom
1:48,21 Mirosław Formela
Sporting Międzyzdroje
1:49,59 Przemysław Bobrowski
Agros Zamość
1:50,34
Bielsko-Biała 2003[22] Mirosław Formela
Sporting Międzyzdroje
1:51,82 Grzegorz Krzosek
RTL Dami ZTE Radom
1:52,13 Tomasz Marks
AZS-UWM Olsztyn
1:52,32
Bydgoszcz 2004[22] Mirosław Formela
Sporting Międzyzdroje
1:47,59 Grzegorz Krzosek
RTL ZTE Radom
1:48,03 Paweł Czapiewski
Lubusz Słubice
1:48,47
Biała Podlaska 2005[22] Paweł Czapiewski
Lubusz Słubice
1:47,10 Grzegorz Krzosek
RTL ZTE Radom
1:47,50 Tomasz Marks
AZS-UWM Olsztyn
1:48,51
Bydgoszcz 2006[23] Grzegorz Krzosek
RTL ZTE Radom
1:52,30 Paweł Czapiewski
Lubusz Słubice
1:52,85 Łukasz Jóźwiak
AZS-AWF Wrocław
1:52,96
Poznań 2007[23] Paweł Czapiewski
Lubusz Słubice
1:48,97 Marcin Lewandowski
UKL Ósemka Police
1:49,22 Mirosław Formela
Sporting Międzyzdroje
1:49,35
Szczecin 2008[24] Paweł Czapiewski
Lubusz Słubice
1:47,08 Piotr Dąbrowski
WLKS Wrocław
1:47,32 PB Mirosław Formela
Sporting Międzyzdroje
1:48,71 SB
Bydgoszcz 2009[25] Adam Kszczot
RKS Łódź
1:47,88 Artur Ostrowski
Olimpia Poznań
1;49,69 Mateusz Podawca
LKS Omeg Kleszczów
1:49,83
Bielsko-Biała 2010[26] Adam Kszczot
RKS Łódź
1:47,37 Łukasz Jóźwiak
AZS-AWF Wrocław
1:47,96 PB Mateusz Podawca
LKS Omeg Kleszczów
1:48,23 PB
Bydgoszcz 2011[27] Marcin Lewandowski
Zawisza Bydgoszcz
1:46,28 Artur Ostrowski
Olimpia Poznań
1:46,66 PB Szymon Krawczyk
Gwda Piła
1:47,06 PB
Bielsko-Biała 2012[28] Adam Kszczot
RKS Łódź
1:46,53 Szymon Krawczyk
AZS-AWF Wrocław
1:47,16 SB Sebastian Smoliński
Start Lublin
1:47,87 PB
Toruń 2013[29] Artur Kuciapski
RKS Łódź
1:49,98 Kamil Gurdak
Stal Nowa Dęba
1:50,06 Sebastian Smoliński
Start Lublin
1:50,24
Szczecin 2014[30] Adam Kszczot
RKS Łódź
1:47,07 Marcin Lewandowski
Zawisza Bydgoszcz
1:47,35 Artur Kuciapski
AZS-AWF Warszawa
1:47,92
Kraków 2015[31] Adam Kszczot
RKS Łódź
1:46,70 Marcin Lewandowski
Zawisza Bydgoszcz
1:47,32 Artur Kuciapski
AZS-AWF Warszawa
1:47,64
Bydgoszcz 2016[32] Marcin Lewandowski
Zawisza Bydgoszcz
1:48,31 Karol Konieczny
Zawisza Bydgoszcz
1:48,66 Michał Rozmys
Barnim Goleniów
1:48,76
Białystok 2017[33] Michał Rozmys
Barnim Goleniów
1:45,70 PB Artur Kuciapski
AZS-AWF Warszawa
1:46,28 SB Grzegorz Kunc
AZS-AWF Kraków
1:49,41 PB
Lublin 2018[34] Marcin Lewandowski
Zawisza Bydgoszcz
1:50,27 Mateusz Borkowski
RKS Łódź
1:50,31 Michał Rozmys
Barnim Goleniów
1:51,02
Radom 2019[35] Mateusz Borkowski
RKS Łódź
1:55,19 Michał Rozmys
Barnim Goleniów
1:55,61 Patryk Sieradzki
Zawisza Bydgoszcz
1:56,00

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

W historii mistrzostw Polski seniorów na podium tej imprezy stanęło w sumie 124 biegaczy. Najwięcej medali – 11 – wywalczył Ryszard Ostrowski, a najwięcej złotych (8) Piotr Piekarski. W tabeli kolorem wyróżniono zawodników, którzy wciąż są czynnymi lekkoatletami.

Lp. Zawodnik Złoto Srebro Brąz Razem
1. Piotr Piekarski 8 2 0 10
2. Paweł Czapiewski 5 3 1 9
3. Stefan Kostrzewski 5 0 1 6
4. Adam Kszczot 5 0 0 5
5. Ryszard Ostrowski 4 4 3 11
6. Grzegorz Krzosek 4 4 1 9
7. Marian Gęsicki 4 1 1 6
8. Kazimierz Kucharski 4 0 0 4
8. Jan Staniszewski 4 0 0 4
10. Marcin Lewandowski 3 3 0 6
11. Jerzy Bruszkowski 3 2 1 6
12. Henryk Szordykowski 3 1 0 4
13. Leon Statkiewicz 3 0 0 3
14. Roman Korban 2 3 0 5
15. Mirosław Formela 2 1 2 5
15. Wojciech Kałdowski 2 1 2 5
15. Andrzej Kupczyk 2 1 2 5
18. Edmund Potrzebowski 2 1 0 4
19. Tadeusz Kaźmierski 2 0 2 4
20. Stanisław Waśkiewicz 2 0 1 3
21. Wacław Kuchar 2 0 0 2
21. Stanisław Petkiewicz 2 0 0 2
23. Stanisław Rzeźniczak 1 3 1 5
24. Rafał Jerzy 1 2 1 4
25. Artur Kuciapski 1 1 2 4
25. Michał Rozmys 1 1 2 4
27. Ryszard Świniarski 1 1 1 3
28. Mateusz Borkowski 1 1 0 2
28. Andrzej Jakubiec 1 1 0 2
28. Stefan Lewandowski 1 1 0 2
28. Zbigniew Orywał 1 1 0 2
32. Józef Jaworski 1 0 2 3
32. Mieczysław Nowak 1 0 2 3
34. Zdzisław Karczewski 1 0 1 2
34. Janusz Kusociński 1 0 1 2
36. Witold Baran 1 0 0 1
36. Wacław Gąssowski 1 0 0 1
36. Waldemar Gondek 1 0 0 1
36. Henryk Gralewski 1 0 0 1
36. Janusz Grzeszczuk 1 0 0 1
36. Henryk Maciąg 1 0 0 1
36. Jerzy Sawicki 1 0 0 1
36. Bogdan Stroka 1 0 0 1
36. Stanisław Świętochowski 1 0 0 1
45. Antoni Maszewski 0 4 2 6
46. Kazimierz Wardak 0 3 1 4
46. Eryk Żelazny 0 3 1 4
48. Kazimierz Kuźmicki 0 2 1 3
48. Zdzisław Lipkowski 0 2 1 3
48. Feliks Malanowski 0 2 1 3
51. Czesław Foryś 0 2 0 2
51. Artur Ostrowski 0 2 0 2
51. Wiesław Pacholski 0 2 0 2
51. Wacław Soldan 0 2 0 2
51. Tadeusz Wideł 0 2 0 2
56. Zbigniew Janus 0 1 2 3
56. Wiesław Paradowski 0 1 2 3
58. Łukasz Jóźwiak 0 1 1 2
58. Franciszek Kawa 0 1 1 2
58. Marek Koza 0 1 1 2
58. Szymon Krawczyk 0 1 1 2
58. Roman Kreft 0 1 1 2
58. Wiesław Werbliński 0 1 1 2
64. Władysław Banaszkiwicz 0 1 0 1
64. Piotr Dąbrowski 0 1 0 1
64. Tadeusz Dręgiewicz 0 1 0 1
64. Kazimierz Drozdowski 0 1 0 1
64. Kamil Gurdak 0 1 0 1
64. Jacek Jakubowski 0 1 0 1
64. Tadeusz Kacerz 0 1 0 1
64. Karol Konieczny 0 1 0 1
64. Zdzisław Latawiec 0 1 0 1
64. Tadeusz Matyjek 0 1 0 1
64. Robert Neryng 0 1 0 1
64. Krzysztof Prądzyński 0 1 0 1
64. Eugeniusz Reszczyński 0 1 0 1
64. Henryk Rodziejczak 0 1 0 1
64. Franciszek Rzeźniczek 0 1 0 1
64. Felicjan Sterba 0 1 0 1
64. Paweł Szweda 0 1 0 1
64. Dariusz Trudnowski 0 1 0 1
64. Wacław Winecki 0 1 0 1
64. Franciszek Wesołowski 0 1 0 1
64. Zbigniew Wójcik 0 1 0 1
64. Feliks Żuber 0 1 0 1
86. Józef Żylewicz 0 0 3 3
87. Tadeusz Bartecki 0 0 2 2
87. Andrzej Janowicz 0 0 2 2
87. Konstanty Kisała 0 0 2 2
87. Krzysztof Linkowski 0 0 2 2
87. Tomasz Marks 0 0 2 2
87. Sebastian Miller 0 0 2 2
87. Mateusz Podawca 0 0 2 2
87. Sebastian Smoliński 0 0 2 2
95. Jan Baran 0 0 1 1
95. Przemysław Bobrowski 0 0 1 1
95. Paweł Holwek 0 0 1 1
95. Andrzej Jackiewicz 0 0 1 1
95. Robert Jóźwiak 0 0 1 1
95. Andrzej Kasprzycki 0 0 1 1
95. Włodzimierz Korzeniowski 0 0 1 1
95. Stanisław Kowalczyk 0 0 1 1
95. Grzegorz Kunc 0 0 1 1
95. Henryk Kupczyk 0 0 1 1
95. Józef Kurpesa 0 0 1 1
95. Antoni Lesicki 0 0 1 1
95. Władysław Łapiński 0 0 1 1
95. Edward Majewski 0 0 1 1
95. Jerzy Misiński 0 0 1 1
95. Robert Nowosielski 0 0 1 1
95. Dariusz Odya 0 0 1 1
95. Janusz Rey 0 0 1 1
95. Patryk Sieradzki 0 0 1 1
95. Michał Skowronek 0 0 1 1
95. Ernest Stokłosa 0 0 1 1
95. Zenon Szordykowski 0 0 1 1
95. Józef de Virion 0 0 1 1
95. Mariusz Walczak 0 0 1 1
95. Feliks Wawrzon 0 0 1 1
95. Stefan Widerski 0 0 1 1
95. Ryszard Wichrowski 0 0 1 1
95. Piotr Wojciechowski 0 0 1 1
95. Wiesław Wojciechowski 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 5. ISBN 978-83-61233-20-6.
  2. a b Józef Pliszkiewicz. 50 lat PZLA –50 lat historii l.a. (1). „Lekka atletyka”, s. 186, kwiecień 1969. Warszawa: RSW "Prasa". 
  3. a b Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 395. ISBN 978-83-61233-20-6.
  4. a b c d e f g h Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 38. ISBN 978-83-61233-20-6.
  5. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 38-39. ISBN 978-83-61233-20-6.
  6. a b c d e f g h i Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 39. ISBN 978-83-61233-20-6.
  7. a b c d e f g h Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 40. ISBN 978-83-61233-20-6.
  8. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 40-41. ISBN 978-83-61233-20-6.
  9. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 41. ISBN 978-83-61233-20-6.
  10. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 41-42. ISBN 978-83-61233-20-6.
  11. a b c d e f g h Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 42. ISBN 978-83-61233-20-6.
  12. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 43. ISBN 978-83-61233-20-6.
  13. Janusz Waśko, Andrzej Socha: Athletics National Records Evolution 1912 – 2006. Zamość - Sandomierz: 2007, s. 33.
  14. Trzecie miejsce zajął Graeme Rootham z Australii.
  15. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 43-44. ISBN 978-83-61233-20-6.
  16. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 44. ISBN 978-83-61233-20-6.
  17. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 44-45. ISBN 978-83-61233-20-6.
  18. a b c d e f Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 45. ISBN 978-83-61233-20-6.
  19. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 45-46. ISBN 978-83-61233-20-6.
  20. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 46. ISBN 978-83-61233-20-6.
  21. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 46-47. ISBN 978-83-61233-20-6.
  22. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 47. ISBN 978-83-61233-20-6.
  23. a b Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 48. ISBN 978-83-61233-20-6.
  24. NC Szczecin POL 4 – 6 July (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2014-09-12].
  25. NC Bydgoszcz POL 31 July – 2 August (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2014-09-12].
  26. NC Bielsko-Biala POL 8 – 10 July 2010 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2014-09-12].
  27. NC Bydgoszcz POL 11 – 13 August 2011 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2011-08-28].
  28. 88th National Championships Bielsko-Biała POL 15 – 17 June 2012 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2012-06-18].
  29. NC Toruń POL 19 – 21 July Multievents 89th National Championships, Mistrzostwa Polski (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 2013-07-22].
  30. Komunikat końcowy zawodów, Szczecin, 29-31 lipca 2014. 90. Mistrzostwa Polski Seniorów (pol.). pzla.pl. [dostęp 2019-08-27].
  31. Komunikat końcowy zawodów. Kraków, 19-21 lipca 2015. 91. Mistrzostwa Polski Seniorów, pzla.pl [dostęp 2019-08-27] (pol.).
  32. Komunikat końcowy zawodów, Bydgoszcz 24-26 czerwca 2016. 92. Mistrzostwa Polski Seniorów, pzla.pl [dostęp 2019-08-27] (pol.).
  33. Komunikat końcowy zawodów, Białystok, 21-23 lipca 2017. 93. PZLA Mistrzostwa Polski (pol.). pzla.pl. [dostęp 2019-08-27].
  34. 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Lublin, 20–22 lipca 2018 (pol.). pzla.pl. [dostęp 2018-08-07].
  35. 95. PZLA Mistrzostwa Polski. Radom, 23–25 sierpnia 2019 (pol.). pzla.pl. [dostęp 2019-08-27].