Medaliści mistrzostw Polski seniorów w biegu przełajowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medaliści mistrzostw Polski seniorów w biegu przełajowym – zdobywcy medali seniorskich mistrzostw Polski w konkurencji biegu przełajowego.

Po raz pierwszy mistrzostwa Polski w biegu przełajowym mężczyzn zostały rozegrane 2 października 1921 w Warszawie na trasie 6,5 km. Pierwszym w historii mistrzem Polski został zawodnik lwowskiej Pogoni Jan Baran.

W latach 1922, 1923 i 1945 mistrzostwa nie odbyły się. Do 1930 były rozgrywane na jesieni, a później na wiosnę, w marcu lub kwietniu, na początek sezonu letniego. W latach 1921, 1924-1939, 1946-1951, 1982-1988, 1994 i 2002-2008 odbył się bieg na jednym dystansie, w latach 1952-1954, 1961-1965, 1969, 1971-1981, 1989-1993, 1995-2001 i od 2009 na dwóch dystansach, a w latach 1955-1960, 1966- 1968 i 1970 na trzech dystansach. Długość trasy wahała się od ok. 3 km do ok. 16 km.

Ze względu na nieporównywalność warunków w biegach przełajowych nie odnotowuje się rekordów Polski.

Najwięcej medali mistrzostw Polski (po dziewięć) zdobyli Artur Osman i Rafał Wójcik, a najwięcej złotych (sześć) Zdzisław Krzyszkowiak[1].

Dystansy biegów przełajowych podane poniżej są przybliżone.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Dystans Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Warszawa 1921[2] 6,5 km Jan Baran
Pogoń Lwów
23:10,1 Stanisław Ziffer
Korona Warszawa
Otto Abel
ŁKS Sturm
Henryków 1924[2] 8,3 km Stefan Szelestowski
Polonia Warszawa
34:22,2 Stanisław Ziffer
Wisła Kraków
34:44,0 Kazimierz Wituch
Warszawianka
Warszawa 1925[2] 10 km Julian Łukaszewicz
Polonia Warszawa
33:37,0 Czesław Centkiewicz
Varsovia Warszawa
34:07,0 Józef Jaworski
AZS Warszawa
34;32,0
Warszawa 1926[2] 10 km Alfred Freyer
Polonia Warszawa
35:25,0 Roman Sawaryn
Pogoń Lwów
36:20,0 Julian Łukaszewicz
Polonia Warszawa
o 60 m
Warszawa 1927[2] 10 km Alfred Freyer
Polonia Warszawa
31:29,0 Stefan Szelestowski
Polonia Warszawa
31:35,6 Zdzisław Motyka
AZS Kraków
Lublin 1928[3] 9 km Janusz Kusociński
Warszawianka
27:48,2 Marian Sarnacki
Warszawianka
27:49,0 Zdzisław Motyka
AZS Kraków
28:50,4
Królewska Huta 1929[4] 7,5 km Stanisław Petkiewicz
Warszawianka
23:16,6 Janusz Kusociński
Warszawianka
o 25 m Marian Sarnacki
Warszawianka
o 200 m
Wilno 1930[4] 7 km Janusz Kusociński
Warszawianka
25:21,9 Józef Milcz
AZS Warszawa
26:20,6 Tadeusz Adamczyk
Orzeł Warszawa
o 50 m
Kraków 1931[4] 8 km Janusz Kusociński
Warszawianka
27:25,0 Władysław Czubak
Wawel Kraków
o 150 m Maksymilian Hartlik
Stadion Królewska Huta
o 100 m
Łuck 1932[4] 8 km Maksymilian Hartlik
Stadion Królewska Huta
26:17,0 Brunon Miałkas
Warta Poznań
26:38,0 Tadeusz Adamczyk
Orzeł Warszawa
o 70 m
Poznań 1933[4] 9,2 km Maksymilian Hartlik
Stadion Królewska Huta
30:30,2 Julian Strzałkowski
Jagiellonia Białystok
30:14,0 Jan Robiński
Warta Poznań
o 15 m
Kraków 1934[4] 9,5 km Kazimierz Fiałka
Cracovia
31:30,4 Maksymilian Hartlik
Stadion Królewska Huta
31:36,2 Franciszek Janowski
Warta Poznań
o 300 m
Bydgoszcz 1935[4] 8 km Kazimierz Fiałka
Cracovia
31:30,4 Zygmunt Karczewski
Warszawianka
o 250 m Józef Kurpesa
IKP Łódź
o 30 m
Lublin 1936[5] 8 km Józef Noji
Legia Warszawa
25:28,6 Kazimierz Fiałka
Cracovia
26:13,4 Franciszek Bodal
AZS Warszawa
o 30 m
Lwów 1937[6] 10 km Józef Noji
Syrena Warszawa
33:13,2 Czesław Wirkus
Warszawianka
33:24,1 Jan Marynowski
Warszawianka
33:34,0
Łuck 1938[6] 10 km Józef Noji
Syrena Warszawa
33:52,1 Józef Flis
Strzelec Lublin
34:21,5 Kazimierz Fiałka
Cracovia
34:31,5
Lublin 1939[6] 7,5 km Józef Noji
Syrena Warszawa
25:46,8 Wacław Karwowski
KPW Katowice
25:50,0 Edward Nowacki
Lechia Lwów
26:19,1
Poznań 1946[6] 6 km Józef Kurpesa
ŁKS Łódź
20:52,4 Stefan Wierkiewicz
Warta Poznań
21:23,6 Roman Czajkowski
Syrena Warszawa
21:26,1
Łódź 1947[6] 8 km Napoleon Dzwonkowski
Zryw Włocławek
27:12,6 Paweł Zaprzał
Odra Opole
27:18,2 Czesław Wasielewski
Orzeł Włocławek
27:29,6
Lublin 1948[6] 7 km Jan Kielas
Zryw Gdańsk
26:40,2 Napoleon Dzwonkowski
Zryw Włocławek
27:19,2 Andrzej Biernat
Wisła Kraków
27:28,8
Białystok 1949[6] 7 km Jan Kielas
Budowlani Gdańsk
23:42,2 Wiktor Kramek
Gwardia Lublin
23:58,0 Andrzej Biernat
Gwardia Kraków
24:42,0
Żyrardów 1950[7] 8 km Jan Kielas
Budowlani Gdańsk
24:54,8 Stefan Mielczarek
Spójnie Warszawa
25:26,8 Stanisław Boniecki
Spójnia Gdańsk
25:40,0
Olsztyn 1951[8] 5 km Jan Szwargot
CWKS Warszawa
15:42,2 Jan Kielas
Gwardia Gdańsk
15:49,2 Alojzy Graj
Gwardia Warszawa
15:58,2
Kalisz 1952[8] 3,5 km Alojzy Graj
Gwardia Warszawa
11:01,2 Jerzy Chromik
Górnik Zabrze
11:05,5 Józef Kloc
Ogniwo Rzeszów
11:10,4
7 km Jan Szwargot
CWKS Warszawa
24:05,0 Jan Olesiński
CWKS Warszawa
24:14,4 Mieczysław Szewczyk
Włókniarz Łódź
24:18,2
Zielona Góra 1953[8] 3 km Alojzy Graj
OWKS Bydgoszcz
10:03,9 Zdzisław Krzyszkowiak
OWKS Lublin
10:07,6 Kazimierz Żbikowski
OWKS Bydgoszcz
10:20,0
8 km Jerzy Chromik
OWKS Kraków
26:30,6 Jan Szwargot
OWKS Kraków
26:44,4 Aleksander Mańkowski
Włókniarz Łódź
26:59,4
Olsztyn 1954[8] 3 km Zdzisław Krzyszkowiak
CWKS Warszawa
11:06,2 Alojzy Graj
CWKS Bydgoszcz
11:24,6 Władysław Płonka
Włókniarz Bielawa
11:26,4
8 km Jerzy Chromik
Górnik Mysłowice
26:13,2 Stanisław Ożóg
CWKS Warszawa
26:23,4 Jan Szwargot
CWKS Kraków
26:35,5
Gorzów Wlkp. 1955[9] 3 km Roman Kreft
CWKS Bydgoszcz
6:41,7 Kazimierz Zimny
LZS Tczew
6:49,2 Edward Majewski
Start Olsztyn
6:52,5
6 km Kazimierz Żbikowski
CWKS Bydgoszcz
12:59,5 Alojzy Graj
CWKS Bydgoszcz
13:04,8 Mieczysław Lewicki
Kolejarz Toruń
13:45,7
12 km Stanisław Ożóg
CWKS Warszawa
26:54,1 Jan Szwargot
CWKS Kraków
28:06,8 Benedykt Gugała
Kolejarz Kraków
28:15,4
Opole 1956[10] 3 km Henryk Gralewski
AZS Warszawa
7:53,4 Wacław Ziółkowski
CWKS Bydgoszcz
8:01,5 Stefan Kryża
CWKS Bydgoszcz
8:02,8
6 km Alojzy Graj
CWKS Bydgoszcz
16:51,2 Kazimierz Zimny
CWKS Bydgoszcz
16:58,4 Mieczysław Lewicki
Kolejarz Toruń
17:04,6
12 km Jerzy Chromik
Górnik Zabrze
33:01,2 Zdzisław Krzyszkowiak
CWKS Bydgoszcz
33:03,2 Jan Szwargot
CWKS Kraków
33:31,0
Skarżysko-Kamienna 1957[11] 3 km Marian Jochman
CWKS Bydgoszcz
9:16,0 Jerzy Bruszkowski
CWKS Bydgoszcz
9:17,0 Edward Augustyn
CWKS Bydgoszcz
9:21,2
6 km Zdzisław Krzyszkowiak
CWKS Bydgoszcz
19:17,2 Władysław Sztwiertnia
AZS Kraków
19:41,2 Andrzej Marczyk
AZS Gliwice
19:45,4
12 km Stanisław Ożóg
CWKS Kraków
37:57,4 Tadeusz Kuchniewski
Drukarz Warszawa
38:28,2 Zbigniew Mazur
Piast Brzeg
38:46,2
Skarżysko-Kamienna 1958[12] 3 km Marian Jochman
Zawisza Bydgoszcz
8:53,4 Ryszard Szczepański
Olimpia Grudziądz
8:56,0 Jerzy Bruszkowski
Zawisza Bydgoszcz
8:58,4
6 km Zdzisław Krzyszkowiak
Zawisza Bydgoszcz
18:54,2 Alojzy Graj
Zawisza Bydgoszcz
19:24,8 Władysław Płonka
Bielawianka Bielawa
19:24,8
12 km Stanisław Ożóg
Wawel Kraków
37:58,0 Tadeusz Kuchniewski
Drukarz Warszawa
38:39,4 Mieczysław Kierlewicz
Jagiellonia Białystok
38:39,4
Skarżysko-Kamienna 1959[12] 3 km Marian Jochman
Zawisza Bydgoszcz
9:03,0 Jerzy Bruszkowski
Zawisza Bydgoszcz
9:07,6 Wacław Ziółkowski
Zawisza Bydgoszcz
9:08,2
6 km Władysław Płonka
Bielawianka Bielawa
18:13,6 Władysław Sztwiertnia
Górnik Zabrze
18:48,0 Jerzy Golda
Lechia Gdańsk
18:54,2
12 km Tadeusz Kuchniewski
Drukarz Warszawa
35:35,0 Mieczysław Kierlewicz
Jagiellonia Białystok
35:37,3 Andrzej Mierzejewski
Warta Poznań
36:28,2
Skarżysko-Kamienna 1960[13] 3 km Marian Jochman
Zawisza Bydgoszcz
6:42,0 Edward Owczarek
AZS Wrocław
8:43,0 Lech Boguszewicz
LKS Sopot
8:44,8
6 km Zdzisław Krzyszkowiak
Zawisza Bydgoszcz
18:23,2 Mieczysław Kierlewicz
Skra Warszawa
18:32,6 Henryk Połeć
Start Elbląg
18:49,0
12 km Stanisław Ożóg
Wawel Kraków
35:05,4 Tadeusz Kuchniewski
Skra Warszawa
35:28,8 Jacek Nowakowski
Legia Warszawa
36:31,3
Poznań 1961[14] 4 km Zdzisław Krzyszkowiak
Zawisza Bydgoszcz
11:42,8 Edward Owczarek
AZS Wrocław
11:50,2 Jerzy Mathias
Zawisza Bydgoszcz
11:57,2
8 km Stanisław Ożóg
Wawel Kraków
26:29,2 Mieczysław Kierlewicz
Skra Warszawa
Andrzej Kempa
Lechia Zielona Góra
Żyrardów 1962[14] 3,5 km Jerzy Mathias
Zawisza Bydgoszcz
9:37,8 Edward Motyl
Olimpia Poznań
9:44,0 Wiesław Kowalski
Olimpia Poznań
9:44,0
6 km Zdzisław Krzyszkowiak
Zawisza Bydgoszcz
19:02,8 Stanisław Ożóg
Wawel Kraków
19:08,8 Edward Owczarek
Śląsk Wrocław
19:23,0
Puławy 1963[14] 3 km Edward Szklarczyk
Legia Warszawa
10:01,2 Bolesław Kowalczyk
Zawisza Bydgoszcz
10:11,8 Marian Mizeraczyk
Budowlani Bydgoszcz
10:13,2
6 km Jerzy Mathias
Zawisza Bydgoszcz
18:51,8 Edward Owczarek
Śląsk Wrocław
18:54,2 Edward Stawiarz
Wawel Kraków
19:04,4
Zielona Góra 1964[14] 3,5 km Bolesław Kowalczyk
Zawisza Bydgoszcz
10:41,8 Marian Jochman
Zawisza Bydgoszcz
10:42,0 Roman Tkaczyk
Górnik Wałbrzych
10:42,0
6 km Edward Owczarek
Gwardia Wrocław
20:18,2 Stanisław Ożóg
Wawel Kraków
20:23,6 Edward Stawiarz
Wawel Kraków
20:44,0
Sopot 1965[15] 5 km Lech Boguszewicz
Spójnia Gdańsk
15:15,2 Edward Szklarczyk
Legia Warszawa
15:15,6 Edward Stawiarz
Wawel Kraków
15:20,4
8 km Kazimierz Zimny
Lechia Gdańsk
23:43,8 Edward Owczarek
Gwardia Wrocław
23:44,2 Jerzy Chromik
Górnik Zabrze
23:48,8
Otwock 1966[16] 3 km Henryk Szordykowski
Wawel Kraków
10:47,4 Roland Brehmer
Start Katowice
10:49,4 Stanisław Podzoba
Cracovia
10:52,4
6 km Kazimierz Zimny
Lechia Gdańsk
22:09,6 Lech Boguszewicz
Spójnia Gdańsk
22:14,4 Edward Stawiarz
Wawel Kraków
22:21,2
12 km Edward Owczarek
Górnik Wałbrzych
40:05,4 Kazimierz Podolak
Wybrzeże Gdańsk
40:09,2 Czesław Wajda
Spójnia Gdańsk
40:14,7
Otwock 1967[16] 3 km Henryk Szordykowski
Wawel Kraków
9:06,0 Stanisław Podzoba
Cracovia
9:06,8 Henryk Piotrowski
Lotnik Warszawa
9:14,4
6 km Kazimierz Zimny
Lechia Gdańsk
18:42,4 Edward Stawiarz
Wawel Kraków
18:44,0 Czesław Wajda
Spójnia Gdańsk
18:49,4
12 km Henryk Szutko
Calisia Kalisz
35:40,6 Mieczysław Korzec
Górnik Brzeszcze
36:06,6 Czesław Kołodyński
Śląsk Wrocław
36:19,2
Ostrzeszów 1968[17] 3 km Stanisław Podzoba
Cracovia
8:53,0 Jerzy Maluśki
Legia Warszawa
8:53,2 Kazimierz Maranda
ŁKS Łódź
8:58,2
6 km Henryk Piotrowski
Legia Warszawa
18:31,8 Wolfgang Luers
Lechia Gdańsk
18:36,4 Roland Brehmer
Start Katowice
18:38,2
12 km Henryk Szutko
Calisia Kalisz
38:55,4 Zdzisław Bogusz
Warszawianka
39:13,2 Czesław Wajda
Spójnia Gdańsk
40:32,4
Otwock 1969[18] 5 km Edward Łęgowski
Legia Warszawa
15:37,8 Jerzy Maluśki
Legia Warszawa
15:48,8 Edward Mleczko
Cracovia
15:53,3
8 km Henryk Piotrowski
Legia Warszawa
26:26,9 Stanisław Podzoba
Cracovia
26:31,0 Stanisław Śmitkowski
Oleśniczanka Oleśnica
26:31,0
12 km Czesław Wajda
Spójnia Gdańsk
40:12,0 Jan Wawrzuta
Śląsk Wrocław
40:32,0 Michał Wójcik
Śląsk Wrocław
42:08,0
Sanok 1970[18] 4 km Henryk Szordykowski
Wawel Kraków
13:14,2 Jan Kondzior
MKS-AZS Warszawa
13:16,8 Kazimierz Maranda
ŁKS Łódź
13:24,0
7,5 km Stanisław Podzoba
Cracovia
22:05,0 Edward Mleczko
Cracovia
22:07,0 Edward Łęgowski
Legia Warszawa
22:13,8
10 km Jan Wawrzuta
Śląsk Wrocław
29:56,4 Henryk Piotrowski
Legia Warszawa
30:13,6 Czesław Wajda
Spójnia Gdańsk
30:35,4
Ostrzeszów 1971[19] 6 km Henryk Piotrowski
Legia Warszawa
17:33,4 Stanisław Podzoba
Cracovia
17:38,2 Józef Rębacz
ŁKS Łódź
17:40,2
12 km Edward Łęgowski
Legia Warszawa
35:06,8 Czesław Wajda
Spójnia Gdańsk
35:29,6 Jan Wawrzuta
Śląsk Wrocław
35:35,4
Nowa Huta 1972[20] 6 km Henryk Szordykowski
Wawel Kraków
17:38,8 Bronisław Malinowski
Olimpia Grudziądz
17:40,6 Henryk Piotrowski
Legia Warszawa
17:44,2
12 km Edward Łęgowski
Legia Warszawa
37:02,2 Jan Wawrzuta
Śląsk Wrocław
37:10,0 Edward Stawiarz
Wawel Kraków
37:23,2
Zalesie Dolne 1973[20] 6 km Edward Łęgowski
Legia Warszawa
Leopold Tomaszewicz
Flota Gdynia
Stanisław Śmitkowski
Oleśniczanka Oleśnica
12 km Bronisław Malinowski
Olimpia Grudziądz
34:01,0 Zbigniew Pierzynka
Hutnik Nowa Huta
34:27,6 Henryk Nogala
Oleśniczanka Oleśnica
34:27,9
Kielce 1974[20] 6 km Bronisław Malinowski
Olimpia Grudziądz
25:18,4 Zbigniew Sawicki
Wawel Kraków
25:18,8 Jerzy Kowol
Górnik Zabrze
25:24,6
12 km Zbigniew Pierzynka
niestowarzyszony
51:25,6 Edward Mleczko
Cracovia
51:26,2 Edward Łęgowski
Legia Warszawa
51;34,0
Ostrzeszów 1975[21] 8 km Edward Łęgowski
Legia Warszawa
25:24,0 Andrzej Jarosiewicz
Wawel Kraków
25:30,8 Henryk Nogala
Oleśniczanka Oleśnica
25:32,0
16 km Jan Wawrzuta
Śląsk Wrocław
47:54,0 Ryszard Kopijasz
Górnik Brzeszcze
47:57,0 Zbigniew Sawicki
Wawel Kraków
48:12,0
Koszalin 1976[22] 8 km Jerzy Kowol
Górnik Zabrze
24:15,6 Leszek Bierkus
Flota Gdynia
24:26,2 Leopold Tomaszewicz
Flota Gdynia
24:29,0
14 km Henryk Piotrowski
Legia Warszawa
41:13,6 Wiesław Wojtkuński
Budowlani Bydgoszcz
41:30,4 Kazimierz Orzeł
GKS Jaworzno
41:34,4
Tarnów 1977[22] 6 km Ludwik Hapel
Zagłębie Lubin
18:42,8 Andrzej Jarosiewicz
Wawel Kraków
18:48,2 Andrzej Sajkowski
Legia Warszawa
18:54,8
12 km Zbigniew Pierzynka
Wisła Kraków
36:55,8 Ryszard Chudecki
ŁKS Łódź
37:00,0 Zbigniew Sawicki
Wawel Kraków
37:02,6
Oleśnica 1978[22] 6 km Bogusław Mamiński
Oleśniczanka Oleśnica
Adam Rogowski
AZS Wrocław
16:09,6 Wiktor Sawicki
Wawel Kraków
16:10,8
12 km Henryk Piotrowski
Legia Warszawa
35:25,9 Andrzej Jarosiewicz
Wawel Kraków
35:26,0 Zbigniew Sawicki
Wawel Kraków
35:28,0
Kielce 1979[23] 7 km Bronisław Malinowski
Olimpia Grudziądz
18:28,0 Daniel Jańczuk
Śląsk Wrocław
18:42,8 Henryk Wasilewski
Orkan Poznań
18:43,6
14 km Wiesław Wojtkuński
BKS Bydgoszcz
42:54,2 Jerzy Kowol
Górnik Zabrze
42:54,6 Zbigniew Pierzynka
Wisła Kraków
42:56,3
Burzenin 1980[24] 7 km Daniel Jańczuk
Śląsk Wrocław
18:38,3 Eugeniusz Stacha
ROW Rybnik
18:42,3 Jan Pawliński
Żeglina Sieradz
18:45,5
14 km Kazimierz Bąk
Flota Gdynia
37:47,1 Ryszard Finster
Górnik Zabrze
37:49,8 Henryk Nogala
Oleśniczanka Oleśnica
38:09,5
Warszawa 1981[24] 6 km Bogusław Mamiński
Oleśniczanka Oleśnica
17:42,0 Maciej Kunicki
Śląsk Wrocław
17:47,0 Krzysztof Wesołowski
Śląsk Wrocław
17:49,0
10 km Daniel Jańczuk
Śląsk Wrocław
30:35,0 Andrzej Sajkowski
Legia Warszawa
30:38,0 Wiesław Furmanek
Hutnik Kraków
30:43,0
Piła 1982[24] 9 km Bogusław Psujek
Oleśniczanka Oleśnica
25:28,8 Bogumił Kuś
Oleśniczanka Oleśnica
25:33,8 Antoni Niemczak
Śląsk Wrocław
25:36,3
Poznań 1983[24] 9 km Bogumił Kuś
Oleśniczanka Oleśnica
25:31,0 Wiktor Sawicki
Wawel Kraków
25:35,0 Włodzimierz Koniarski
Oleśniczanka Oleśnica
25:42,0
Elbląg 1984[25] 9 km Bogumił Kuś
Oleśniczanka Oleśnica
26:26 Piotr Gruszczyński
AZS Poznań
26:32 Tomasz Kozłowski
Oleśniczanka Oleśnica
26:40
Pionki 1985[25] 9 km Antoni Niemczak
Śląsk Wrocław
31:08 Stanisław Zdunek
LZS Skierniewice
31:20 Waldemar Niklewicz
Olimpia Grudziądz
31:26
Warszawa 1986[25] 10 km Bogusław Psujek
Oleśniczanka Oleśnica
32:27 Sławomir Gurny
Zawisza Bydgoszcz
32:28 Karol Dołęga
Oleśniczanka Oleśnica
32:29
Warszawa 1987[25] 12 km Krzysztof Wesołowski
Śląsk Wrocław
31:10 Bogusław Psujek
Oleśniczanka Oleśnica
31:21 Andrzej Malicki
AZS Olsztyn
31:25
Żagań 1988[25] 12 km Bogusław Psujek
Oleśniczanka Oleśnica
38:43 Jan Huruk
Gryf Słupsk
39:00 Karol Dołęga
Oleśniczanka Oleśnica
39:21
Ostrów Wlkp. 1989[25] 6 km Leszek Bebło
Oleśniczanka Oleśnica
Henryk Jankowski
Olimpia Poznań
Dariusz Skura
Legia Warszawa
12 km Sławomir Majusiak
Stal Ostrów Wielkopolski
Karol Dołęga
Oleśniczanka Oleśnica
Mirosław Gołębiewski
ROW Rybnik
Olsztyn 1990[26] 7 km Jan Huruk
Gryf Słupsk
21:51 Dariusz Skura
AZS Lublin
21:57 Zbigniew Nadolski
Olimpia Poznań
22:01
10,5 km Sławomir Majusiak
Stal Ostrów Wielkopolski
32:22 Sławomir Gurny
Zawisza Bydgoszcz
32:24 Karol Dołęga
Oleśniczanka Oleśnica
32:34
Skarżysko-Kamienna 1991[26] 6 km Bogusław Mamiński
Legia Warszawa
20:08 Jan Huruk
Gryf Słupsk
20:15 Grzegorz Kowalczyk
Oleśniczanka Oleśnica
20:19
12 km Leszek Bebło
Oleśniczanka Oleśnica
40:27 Tomasz Kozłowski
Oleśniczanka Oleśnica
41:08 Grzegorz Gajdus
Oleśniczanka Oleśnica
41:14
Kędzierzyn 1992[26] 6 km Leszek Bebło
Oleśniczanka Oleśnica
17:31 Henryk Jankowski
Olimpia Poznań
17:33 Michał Bartoszak
Olimpia Poznań
17:34
12 km Grzegorz Gajdus
Oleśniczanka Oleśnica
36:21 Karol Dołęga
Oleśniczanka Oleśnica
36:22 Mirosław Plawgo
Oleśniczanka Oleśnica
36:30
Płock 1993[27] 6 km Waldemar Glinka
AZS-AWF Wrocław
19:02 Artur Osman
AZS-AWF Gdańsk
19:09 Mariusz Staniszewski
Olimpia Poznań
19:16
12 km Karol Dołęga
Oleśniczanka Oleśnica
38:02 Leszek Bebło
Oleśniczanka Oleśnica
38:12 Mirosław Plawgo
Oleśniczanka Oleśnica
38:19
Bydgoszcz 1994[28] 9 km Krzysztof Bałdyga
Oleśniczanka Oleśnica
29:10 Piotr Gładki
Lechia Gdańsk
29:13 Artur Osman
Granat-Dami Skarżysko-Kamienna
29:25
Sopot 1995[28] 5 km Rafał Wójcik
STS Skarżysko-Kamienna
15:24 Piotr Gładki
Lechia Gdańsk
15:29 Waldemar Glinka
AZS-AWF Wrocław
15:30
12 km Artur Osman
STS Skarżysko-Kamienna
38:03 Adam Szanowicz
Gryf Słupsk
38:25 Krzysztof Bałdyga
Oleśniczanka Oleśnica
38:25
Oleśnica 1996[28] 5 km Jan Zakrzewski
Oleśniczanka Oleśnica
16:55 Rafał Wójcik
STS Skarżysko-Kamienna
16:55 Jacek Kasprzyk
Wawel Kraków
17:01
12 km Piotr Gładki
Lechia Gdańsk
43:07 Krzysztof Bałdyga
Oleśniczanka Oleśnica
43:14 Artur Osman
STS Skarżysko-Kamienna
43:18
Strzelce Krajeńskie-Długie 1997[28] 5 km Rafał Wójcik
Oleśniczanka Oleśnica
13:06 Leszek Lewandowski
Vectra Włocławek
13:13 Piotr Gładki
Lechia Gdańsk
13:18
12 km Artur Osman
Kolejarz Katowice
29:34 Leszek Bebło
Stal Stalowa Wola
29:39 Zbigniew Nadolski
Olimpia Poznań
30:01
Międzyzdroje 1998[29] 4,6 km Rafał Wójcik
Sporting Międzyzdroje
13:35 Marek Drzała
Śląsk Wrocław
13:47 Dariusz Kruczkowski
Zawisza Bydgoszcz
13:53
12 km Krzysztof Bałdyga
Browar Schöller Namysłów
35:15 Leszek Bebło
Sporting Międzyzdroje
25:26 Sławomir Kąpiński
Browar Schöller Namysłów
35:33
Żagań 1999[30] 4,8 km Dariusz Kruczkowski
Zawisza Bydgoszcz
12:27 Eryk Szostak
Wawel Kraków
12:28 Robert Witt
Zryw Toruń
12:29
12 km Artur Osman
Ekspres Katowice
34:27 Piotr Drwal
Gryf Słupsk
34:29 Zbigniew Nadolski
Olimpia Poznań
34:30
Chorzów 2000[30] 4,5 km Dariusz Kruczkowski
Zawisza Bydgoszcz
13:38 Jan Zakrzewski
Oleśniczanka Oleśnica
13:40 Jarosław Cichocki
Iskra Białogard
13:47
12 km Leszek Bebło
Sporting Międzyzdroje
37:42 Andrzej Ofiara
MKS Kozienice
37:42 Rafał Wójcik
Sporting Międzyzdroje
37:43
Kraków 2001[31] 5 km Rafał Wójcik
Sporting Międzyzdroje
16:40 Dariusz Kruczkowski
Zawisza Bydgoszcz
16:45 Eryk Szostak
Wawel Kraków
16:54
12 km Piotr Drwal
Gryf Słupsk
39:08 Leszek Bebło
Sporting Międzyzdroje
39:09 Artur Osman
Ekspres Katowice
39:43
Poznań 2002[32] 10 km Michał Bartoszak
Warszawianka
29:53 Piotr Gładki
Sporting Międzyzdroje
29:55 Arkadiusz Sowa
Oleśniczanka Oleśnica
29:59
Międzyzdroje 2002[32] 10 km Artur Osman
Ekspres Katowice
35:56 Dariusz Kruczkowski
Zawisza Bydgoszcz
36:09 Rafał Wójcik
Sporting Międzyzdroje
36:23
Kwidzyn 2004[32] 10 km Rafał Wójcik
Sporting Międzyzdroje
30:51 Michał Kaczmarek
LLKS Gubin
31:00 Artur Osman
Ekspres Katowice
31:02
Police 2005[32] 10 km Jakub Czaja
SKLA Sopot
30:43 Henryk Szost
Podgórze Kraków
30:48 Michał Kaczmarek
Grunwald Poznań
30:57
Wejherowo 2006[32] 10 km Michał Kaczmarek
Grunwald Poznań
30:58 Kamil Murzyn
Cracovia
30:58 Mariusz Giżyński
Sporting Międzyzdroje
30:59
Bydgoszcz 2007[32] 10 km Marcin Chabowski
Wejher Wejherowo
31:23 Michał Kaczmarek
Grunwald Poznań
31:28 Henryk Szost
Oleśniczanka Oleśnica
31:40
Kwidzyn 2008[33][34] 8 km Marcin Chabowski
Wejher Wejherowo
24:17 Karol Rzeszewicz
Zantyr Sztum
24:18 Rafał Wójcik
KKL Kielce
24:22
Olszyna 2009[35][36] 4 km Marcin Błaziński
Grunwald Poznań
12:04 Łukasz Skoczyński
Budowlani Częstochowa
12:12 Adam Matuła
Zawisza Bydgoszcz
12:18
10 km Mariusz Giżyński
Sporting Międzyzdroje
29:25 Henryk Szost
Grunwald Poznań
29:42 Artur Kozłowski
MULKS MOS Sieradz
29:59
Bydgoszcz 2010[37][38] 4 km Mateusz Demczyszak
Śląsk Wrocław
12:37 Artur Olejarz
ZLKL Zielona Góra
12:39 Michał Breszka
Maratończyk Lębork
12:41
12 km Marcin Chabowski
Flota Gdynia
38:42 Arkadiusz Gardzielewski
Śląsk Wrocław
38:55 Kamil Poczwardowski
Sporting Międzyzdroje
39:14
Zamość 2011[39][40] 4 km Tomasz Szymkowiak
Orkan Września
13:57 Artur Kozłowski
MULKS MOS Sieradz
14:05 Marek Kowalski
SKLA Sopot
14:28
12 km Marcin Chabowski
Flota Gdynia
43:15 Radosław Kłeczek
Śląsk Wrocław
43:23 Kamil Poczwardowski
Sporting Międzyzdroje
43:25
Bydgoszcz 2012[41] 4 km Mateusz Demczyszak
Śląsk Wrocław
11:43 Bartosz Nowicki
Śląsk Wrocław
11:45 Artur Olejarz
ZUKL Zielona Góra
11:50
12 km Tomasz Szymkowiak
Orkan Września
37:03 Krystian Zalewski
Barnim Goleniów
37:08 Radosław Kłeczek
Sporting Międzyzdroje
37:14
Bydgoszcz 2013[42] 4 km Krzysztof Żebrowski
UOLKA Ostrów Maz.
11:16 Mateusz Demczyszak
Śląsk Wrocław
11:19 Tomasz Osmulski
RKS Łódź
11:27
12 km Błażej Brzeziński
Śląsk Wrocław
34:42 Arkadiusz Gardzielewski
Śląsk Wrocław
34:47 Tomasz Szymkowiak
Orkan Września
34:55
Kraków 2014[43] 4 km Mateusz Demczyszak
Śląsk Wrocław
11:11 Artur Olejarz
MKL Szczecin
11:15 Piotr Łobodziński
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
11:34
10 km Krzysztof Gosiewski
LKS Ostromecko
29:29 Emil Dobrowolski
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
29:44 Jakub Nowak
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
29:47
Iława 2015[44] 4 km Tomasz Osmulski
RKS Łódź
11:39 Miłosz Borowski
MKS Durasan Płońsk
11:43 Artur Olejarz
MKL Szczecin
11:44
10 km Arkadiusz Gardzielewski
WKS Śląsk Wrocław
30:15 Adam Nowicki
MKL Szczecin
30:17 Tomasz Szymkowiak
MKS Toruń
30:29
Żagań 2016[45][46] 4 km Mateusz Demczyszak
WKS Śląsk Wrocław
11:59 Marcin Lewandowski
CWZS Zawisza Bydgoszcz
12:05 Tomasz Osmulski
RKS Łodź
12:10
10 km Tomasz Grycko
UKS Bliza Władysławowo
31:42 Dawid Malina
ROW Rybnik
31:52 Andrzej Rogiewicz
LKS Zantyr Sztum
31:53
Jelenia Góra 2017[47] 4 km Arkadiusz Gardzielewski
WKS Śląsk Wrocław
11:43 Mateusz Demczyszak
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
11:51 Michał Rozmys
UKS Barnim Goleniów
11:54
10 km Tomasz Grycko
UKS Bliza Władysławowo
30:02 Marek Kowalski
GKS Żukowo
30:31 Mariusz Giżyński
WKS Grunwald Poznań
30:36
Żagań 2018[48] 4 km Mateusz Demczyszak
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
11:31 Patryk Błaszczyk
LKS Jantar Ustka
11:34 Dariusz Boratyński
KS AZS AWF Wrocław
11:35
10 km Tomasz Grycko
UKS Bliza Władysławowo
29:12 Krystian Zalewski
UKS Barnim Goleniów
29:19 Robert Głowala
GKS Wilga Garwolin
30:14
Olszyna 2019[49] 4 km Arkadiusz Gardzielewski
WKS Śląsk Wrocław
12:35 Patryk Błaszczyk
LKS Jantar Ustka
12:45 Patryk Marszałek
CWKS Resovia Rzeszów
12:51
10 km Tomasz Grycko
UKS Bliza Władysławowo
33:08 Emil Dobrowolski
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
33:21 Piotr Łobodziński
LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża
33:34

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

W historii mistrzostw Polski seniorów na podium tej imprezy stanęło w sumie 211 biegaczy. Najwięcej medali – po 9 – wywalczyli Artur Osman i Rafał Wójcik, a najwięcej złotych (6) Zdzisław Krzyszkowiak. W tabeli kolorem wyróżniono zawodników, którzy wciąż są czynnymi lekkoatletami.

Lp. Zawodnik Złoto Srebro Brąz Razem
1. Zdzisław Krzyszkowiak 6 2 0 8
2. Stanisław Ożóg 5 3 0 8
3. Mateusz Demczyszak 5 2 0 7
4. Rafał Wójcik 5 1 3 9
5. Henryk Piotrowski 5 1 2 8
6. Edward Łęgowski 5 0 2 7
7. Leszek Bebło 4 4 0 8
8. Artur Osman 4 1 4 9
9. Marian Jochman 4 1 0 5
10. Marcin Chabowski 4 0 0 4
10. Tomasz Grycko 4 0 0 4
10. Józef Noji 4 0 0 4
10. Henryk Szordykowski 4 0 0 4
14. Alojzy Graj 3 3 1 7
15. Arkadiusz Gardzielewski 3 2 0 5
15. Kazimierz Zimny 3 2 0 5
17. Jerzy Chromik 3 1 1 5
18. Jan Kielas 3 1 0 4
18. Janusz Kusociński 3 1 0 4
18. Bronisław Malinowski 3 1 0 4
18. Bogusław Psujek 3 1 0 4
22. Bogusław Mamiński 3 0 0 3
23. Edward Owczarek 2 4 1 7
24. Stanisław Podzoba 2 3 1 6
25. Jan Szwargot 2 2 2 6
26. Dariusz Kruczkowski 2 2 1 5
26. Jan Wawrzuta 2 2 1 5
28. Krzysztof Bałdyga 2 1 1 4
28. Kazimierz Fiałka 2 1 1 4
28. Maksymilian Hartlik 2 1 1 4
28. Zbigniew Pierzynka 2 1 1 4
32. Daniel Jańczuk 2 1 0 3
32. Bogumił Kuś 2 1 0 3
34. Tomasz Szymkowiak 2 0 2 4
35. Jerzy Mathias 2 0 1 3
36. Alfred Freyer 2 0 0 2
36. Sławomir Majusiak 2 0 0 2
36. Henryk Szutko 2 0 0 2
39. Piotr Gładki 1 3 1 5
40. Tadeusz Kuchniewski 1 3 0 4
40. Karol Dołęga 1 2 3 6
40. Michał Kaczmarek 1 2 1 4
43. Jan Huruk 1 2 0 3
44. Czesław Wajda 1 1 4 6
45. Lech Boguszewicz 1 1 1 3
45. Jerzy Kowol 1 1 1 3
47. Piotr Drwal 1 1 0 2
47. Napoleon Dzwonkowski 1 1 0 2
47. Bolesław Kowalczyk 1 1 0 2
47. Stefan Szelestowski 1 1 0 2
47. Edward Szklarczyk 1 1 0 2
47. Wiesław Wojtkuński 1 1 0 2
47. Jan Zakrzewski 1 1 0 2
54. Mariusz Giżyński 1 0 2 3
54. Tomasz Osmulski 1 0 2 3
54. Władysław Płonka 1 0 2 3
57. Michał Bartoszak 1 0 1 2
57. Grzegorz Gajdus 1 0 1 2
57. Waldemar Glinka 1 0 1 2
57. Józef Kurpesa 1 0 1 2
57. Julian Łukaszewicz 1 0 1 2
57. Antoni Niemczak 1 0 1 2
57. Krzysztof Wesołowski 1 0 1 2
57. Kazimierz Żbikowski 1 0 1 2
65. Jan Baran 1 0 0 1
65. Kazimierz Bąk 1 0 0 1
65. Marcin Błaziński[50] 1 0 0 1
65. Błażej Brzeziński 1 0 0 1
65. Jakub Czaja 1 0 0 1
65. Krzysztof Gosiewski 1 0 0 1
65. Henryk Gralewski 1 0 0 1
65. Ludwik Hapel 1 0 0 1
65. Roman Kreft 1 0 0 1
65. Stanisław Petkiewicz 1 0 0 1
65. Adam Rogowski 1 0 0 1
65. Krzysztof Żebrowski 1 0 0 1
77. Mieczysław Kierlewicz 0 3 1 4
78. Andrzej Jarosiewicz 0 3 0 3
79. Artur Olejarz 0 2 2 4
80. Jerzy Bruszkowski 0 2 1 3
80. Edward Mleczko 0 2 1 3
80. Henryk Szost 0 2 1 3
83. Patryk Błaszczyk 0 2 0 2
83. Emil Dobrowolski 0 2 0 2
83. Sławomir Gurny 0 2 0 2
83. Henryk Jankowski 0 2 0 2
83. Jerzy Maluśki 0 2 0 2
83. Władysław Sztwiertnia 0 2 0 2
83. Krystian Zalewski 0 2 0 2
83. Stanisław Ziffer 0 2 0 2
91. Edward Stawiarz 0 1 5 6
92. Zbigniew Sawicki 0 1 3 4
93. Roland Brehmer 0 1 1 2
93. Radosław Kłeczek 0 1 1 2
93. Marek Kowalski 0 1 1 2
93. Artur Kozłowski 0 1 1 2
93. Tomasz Kozłowski 0 1 1 2
93. Andrzej Sajkowski 0 1 1 2
93. Marian Sarmacki 0 1 1 2
93. Wiktor Sawicki 0 1 1 2
93. Dariusz Skura 0 1 1 2
93. Eryk Szostak 0 1 1 2
93. Leopold Tomaszewicz 0 1 1 2
93. Wacław Ziółkowski 0 1 1 2
105. Leszek Bierkus 0 1 0 1
105. Zdzisław Bogusz 0 1 0 1
105. Miłosz Borowski 0 1 0 1
105. Czesław Centkiewicz 0 1 0 1
105. Ryszard Chudecki 0 1 0 1
105. Władysław Czubak 0 1 0 1
105. Marek Drzała 0 1 0 1
105. Ryszard Finster 0 1 0 1
105. Piotr Gruszczyński 0 1 0 1
105. Józef Flis 0 1 0 1
105. Zygmunt Karczewski 0 1 0 1
105. Wacław Karwowski 0 1 0 1
105. Jan Kondzior 0 1 0 1
105. Ryszard Kopijasz 0 1 0 1
105. Mieczysław Korzec 0 1 0 1
105. Wiktor Kramek 0 1 0 1
105. Maciej Kunicki 0 1 0 1
105. Leszek Lewandowski 0 1 0 1
105. Marcin Lewandowski 0 1 0 1
105. Wolfgang Luers 0 1 0 1
105. Dawid Malina 0 1 0 1
105. Brunon Miałkas 0 1 0 1
105. Stefan Mielczarek 0 1 0 1
105. Józef Milcz 0 1 0 1
105. Edward Motyl 0 1 0 1
105. Kamil Murzyn 0 1 0 1
105. Adam Nowicki 0 1 0 1
105. Bartosz Nowicki 0 1 0 1
105. Andrzej Ofiara 0 1 0 1
105. Jan Olesiński 0 1 0 1
105. Kazimierz Podolak 0 1 0 1
105. Karol Rzeszewicz 0 1 0 1
105. Roman Sawaryn 0 1 0 1
105. Łukasz Skoczyński 0 1 0 1
105. Eugeniusz Stacha 0 1 0 1
105. Julian Strzałkowski 0 1 0 1
105. Adam Szanowicz 0 1 0 1
105. Ryszard Szczepański 0 1 0 1
105. Stefan Wierkiewicz 0 1 0 1
105. Czesław Wirkus 0 1 0 1
105. Paweł Zaprzał 0 1 0 1
105. Stanisław Zdunek 0 1 0 1
147. Zbigniew Nadolski 0 0 3 3
147. Henryk Nogala 0 0 3 3
149. Tadeusz Adamczyk 0 0 2 2
149. Andrzej Biernat 0 0 2 2
149. Mieczysław Lewicki 0 0 2 2
149. Piotr Łobodziński 0 0 2 2
149. Kazimierz Maranda 0 0 2 2
149. Zdzisław Motyka 0 0 2 2
149. Mirosław Plawgo 0 0 2 2
149. Kamil Poczwardowski 0 0 2 2
149. Stanisław Śmitkowski 0 0 2 2
158. Otto Abel 0 0 1 1
158. Edward Augustyn 0 0 1 1
158. Franciszek Bodal 0 0 1 1
158. Stanisław Boniecki 0 0 1 1
158. Dariusz Boratyński 0 0 1 1
158. Michał Breszka 0 0 1 1
158. Jarosław Cichocki 0 0 1 1
158. Roman Czajkowski 0 0 1 1
158. Wiesław Furmanek 0 0 1 1
158. Robert Głowala 0 0 1 1
158. Jerzy Golda 0 0 1 1
158. Mirosław Gołębiewski 0 0 1 1
158. Benedykt Gugała 0 0 1 1
158. Franciszek Janowski 0 0 1 1
158. Józef Jaworski 0 0 1 1
158. Jacek Kasprzyk 0 0 1 1
158. Sławomir Kąpiński 0 0 1 1
158. Andrzej Kempa 0 0 1 1
158. Józef Kloc 0 0 1 1
158. Czesław Kołodyński 0 0 1 1
158. Włodzimierz Koniarski 0 0 1 1
158. Grzegorz Kowalczyk 0 0 1 1
158. Wiesław Kowalski 0 0 1 1
158. Stefan Kryża 0 0 1 1
158. Edward Majewski 0 0 1 1
158. Andrzej Malicki 0 0 1 1
158. Aleksander Mańkowski 0 0 1 1
158. Andrzej Marczyk 0 0 1 1
158. Patryk Marszałek 0 0 1 1
158. Jan Marynowski 0 0 1 1
158. Adam Matuła 0 0 1 1
158. Zbigniew Mazur 0 0 1 1
158. Andrzej Mierzejewski 0 0 1 1
158. Marian Mizeraczyk 0 0 1 1
158. Waldemar Niklewicz 0 0 1 1
158. Edward Nowacki 0 0 1 1
158. Jakub Nowak 0 0 1 1
158. Jacek Nowakowski 0 0 1 1
158. Kazimierz Orzeł 0 0 1 1
158. Jan Pawliński 0 0 1 1
158. Henryk Połeć 0 0 1 1
158. Józef Rębacz 0 0 1 1
158. Jan Robiński 0 0 1 1
158. Andrzej Rogiewicz 0 0 1 1
158. Michał Rozmys 0 0 1 1
158. Arkadiusz Sowa 0 0 1 1
158. Mariusz Staniszewski 0 0 1 1
158. Mieczysław Szewczyk 0 0 1 1
158. Roman Tkaczyk 0 0 1 1
158. Czesław Wasielewski 0 0 1 1
158. Henryk Wasilewski 0 0 1 1
158. Robert Witt 0 0 1 1
158. Kazimierz Wituch 0 0 1 1
158. Michał Wójcik 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia Finałów Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 404. ISBN 978-83-61233-20-6.
  2. a b c d e Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 276. ISBN 978-83-61233-20-6.
  3. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 276-277. ISBN 978-83-61233-20-6.
  4. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 277. ISBN 978-83-61233-20-6.
  5. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 277-278. ISBN 978-83-61233-20-6.
  6. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 278. ISBN 978-83-61233-20-6.
  7. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 278-279. ISBN 978-83-61233-20-6.
  8. a b c d Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 279. ISBN 978-83-61233-20-6.
  9. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 279-280. ISBN 978-83-61233-20-6.
  10. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 280. ISBN 978-83-61233-20-6.
  11. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 280-281. ISBN 978-83-61233-20-6.
  12. a b Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 281. ISBN 978-83-61233-20-6.
  13. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 281-282. ISBN 978-83-61233-20-6.
  14. a b c d Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 282. ISBN 978-83-61233-20-6.
  15. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 282-283. ISBN 978-83-61233-20-6.
  16. a b Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 283. ISBN 978-83-61233-20-6.
  17. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 283-284. ISBN 978-83-61233-20-6.
  18. a b Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 284. ISBN 978-83-61233-20-6.
  19. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 284-285. ISBN 978-83-61233-20-6.
  20. a b c Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 285. ISBN 978-83-61233-20-6.
  21. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 285-286. ISBN 978-83-61233-20-6.
  22. a b c Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 286. ISBN 978-83-61233-20-6.
  23. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 286-287. ISBN 978-83-61233-20-6.
  24. a b c d Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 287. ISBN 978-83-61233-20-6.
  25. a b c d e f Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 288. ISBN 978-83-61233-20-6.
  26. a b c Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 289. ISBN 978-83-61233-20-6.
  27. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 289-290. ISBN 978-83-61233-20-6.
  28. a b c d Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 290. ISBN 978-83-61233-20-6.
  29. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 290-291. ISBN 978-83-61233-20-6.
  30. a b Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 291. ISBN 978-83-61233-20-6.
  31. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 291-292. ISBN 978-83-61233-20-6.
  32. a b c d e f Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 292. ISBN 978-83-61233-20-6.
  33. Przełaje w Kwidzynie: Chabowski i Kowalska najlepsi!, bieganie.pl [dostęp 2011-01-02] (pol.).
  34. NC Kwidzyn POL 16 March 2008, tilastopaja.org [dostęp 2011-01-04] (ang.).
  35. Przełajowe Mistrzostwa Polski 2009, bieganie.pl [dostęp 2011-01-02] (pol.).
  36. NC Olszyna POL 15 March Cross country 2009, tilastopaja.org [dostęp 2011-01-04] (ang.).
  37. Mistrzostwa Polski w Przełajach, 14 marca Bydgoszcz, bieganie.pl [dostęp 2011-01-02] (pol.).
  38. NC Bydgoszcz POL 14 March 2010 Cross country, tilastopaja.org [dostęp 2011-01-04] (ang.).
  39. Kowalska, Chabowski i Mikiewicz obronili tytuły, pzla.pl [dostęp 2011-03-19] (pol.).
  40. NC Zamość POL 12 March Cross country, tilastopaja.org [dostęp 2011-03-19] (ang.).
  41. Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegach Przełajowych, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2012-03-18] (pol.).
  42. MPXC: 6. tytuł z rzędu Kowalskiej, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2013-03-23] (pol.).
  43. W Krakowie rozdano medale przełajowych MP, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2015-01-04] (pol.).
  44. 87. Mistrzostwa Polski seniorów w biegach przełajowych, IŁAWA 22 marca 2015, pzla.pl [dostęp 2015-03-30] (pol.).
  45. Mistrzostwa Polski seniorów w biegach przełajowych, Żagań, 20 marca 2016. Klasyfikacja 4 km mężczyzn, super-sport.com.pl [dostęp 2016-03-25] (pol.).
  46. Mistrzostwa Polski seniorów w biegach przełajowych, Żagań, 20 marca 2016. Klasyfikacja 10 km mężczyzn, super-sport.com.pl [dostęp 2016-03-25] (pol.).
  47. Rutkowska, Grycko i Gardzielewski mistrzami przełajów, pzla.pl, 11 marca 2017 [dostęp 2017-03-12] (pol.).
  48. 90. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych (+ U20, U18). Żagań 17 marca 2018. Klasyfikacja, pzla.pl, 17 marca 2018 [dostęp 2010-03-22] (pol.).
  49. 91. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych (U18, U20, S). Olszyna 23 marca 2019. Klasyfikacja, domtel-sport.pl, 23 marca 2019 [dostęp 2018-04-01] (pol.).
  50. Od 2011 reprezentuje Niemcy.

Dalsza bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. PZLA, 1994.