Medaliści mistrzostw Polski seniorów w chodzie na 20 kilometrów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Korzeniowski – piętnastokrotny mistrz Polski seniorów w chodzie na 20 km

Medaliści mistrzostw Polski seniorów w chodzie na 20 kilometrów – zdobywcy medali seniorskich mistrzostw Polski w konkurencji chodu na 20 kilometrów.

Po raz pierwszy mistrzostwa Polski w chodzie na 20 km mężczyzn rozegrano 30 września 1956 w Zabrzu[1]. Od tego czasu odbywają się one corocznie, przy czym niekiedy są rozgrywane razem z głównymi mistrzostwami kraju, a niekiedy odrębnie.

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem wśród startujących w mistrzostwach Polski jest Robert Korzeniowski, który zdobył piętnaście złotych medali krajowego czempionatu i jeden srebrny[2].

Aktualny rekord mistrzostw Polski seniorów w chodzie na 20 km wynosi 1:19:14 i został ustanowiony przez Roberta Korzeniowskiego podczas mistrzostw w 1992 20 czerwca w Warszawie.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

NR - rekord kraju | PB – rekord życiowy | SB – najlepszy wynik w sezonie | NL – najlepszy wynik w polskich tabelach w sezonie
Mistrzostwa Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
1920-1955 nie rozgrywano
Zabrze 1956[1] Franciszek Szyszka
AZS Gdańsk
1:39:10,0 Bogusław Nowacki
Zryw Warszawa
1:41:07,0 Jerzy Łoskoczyński
AZS Warszawa
1:43:23,0
Poznań 1957[1] Wiesław Sarnecki
AZS Gdańsk
1:42:34,8 Bolesław Michoń
Start Lublin
1:48:54,8 Mieczysław Rutyna
LZS Wrocław
1:51:04,0
Bydgoszcz 1958[1] Franciszek Szyszka
AZS Gdańsk
1:34:49,0 Jerzy Hausleber
Flota Gdynia
1:34:49,9 Wiesław Sarnecki
AZS Gdańsk
1:39:45,0
Gdańsk 1959[1] Jerzy Hausleber
Lechia Gdańsk
1:34:45,6 Franciszek Szyszka
Lechia Gdańsk
1:36:06,8 Wiesław Sarnecki
Konradia Gdańsk
1:38:20,4
Olsztyn 1960[1] Franciszek Szyszka
Lechia Gdańsk
1:35:15,2 Wiesław Sarnecki
Konradia Gdańsk
1:36:46,2 Eugeniusz Ornoch
Flota Gdynia
1:38:12,8
Nowa Huta 1961[1] Franciszek Szyszka
Lechia Gdańsk
1:40:55,2 Eugeniusz Ornoch
Flota Gdynia
1:45:55,2 Wiesław Sarnecki
Konradia Gdańsk
1:46:11,2
Warszawa 1962[3] Franciszek Szyszka
Lechia Gdańsk
1:47:02,0 Wiesław Sarnecki
Konradia Gdańsk
1:49:14,0 Eugeniusz Ornoch
Flota Gdynia
1:49:18,2
Bydgoszcz 1963[3] Wiesław Sarnecki
Konradia Gdańsk
1:32:08,2 Edmund Paziewski
Konradia Gdańsk
1:32:15,0 Eugeniusz Ornoch
Flota Gdynia
1:33:42,0
Łódź 1964[3] Andrzej Czapliński
Wybrzeże Gdańsk
1:41:39,6 Janusz Wiśniewski
Konradia Gdańsk
1:44:17,6 Eugeniusz Ornoch
Flota Gdynia
1:47:25,0
Szczecin 1965[3] Andrzej Czapliński
Wybrzeże Gdańsk
1:31:22,2 Edmund Paziewski
Konradia Gdańsk
1:34:12,2 Eugeniusz Ornoch
Flota Gdynia
1:34:27,0
Poznań 1966[3] Edmund Paziewski
Konradia Gdańsk
1:34:13,6 Eugeniusz Ornoch
Flota Gdynia
1:34:42,2 Andrzej Czapliński
Wybrzeże Gdańsk
1:35:41,0
Chorzów 1967[4][3] Andrzej Czapliński
Wybrzeże Gdańsk
1:27:30,8 Edmund Paziewski
Konradia Gdańsk
1:28:29,8 Eugeniusz Rogowski
Konradia Gdańsk
1:30:43,8
Zielona Góra 1968[5][3] Edmund Paziewski
Konradia Gdańsk
1:27:28,0 Eugeniusz Rogowski
Konradia Gdańsk
1:28:47,0 Eugeniusz Ornoch
Flota Gdynia
1:30:13,0
Kraków 1969[6] Edmund Paziewski
Konradia Gdańsk
1:33:13,8 Janusz Cyrklaff
Lechia Gdańsk
1:38:27,2 Eugeniusz Rogowski
Konradia Gdańsk
1:39:27,6
Warszawa 1970[7] Andrzej Czapliński
Wybrzeże Gdańsk
1:39:00,0 Janusz Cyrklaff
Lechia Gdańsk
1:40:00,2 Eugeniusz Ornoch
Flota Gdynia
1:40:49,0
Warszawa 1971[7] Jan Ornoch
Flota Gdynia
1:34:02,2 Edmund Paziewski
Konradia Gdańsk
1:37:28,8 Andrzej Czyżewski
Gwardia Olsztyn
1:39:06,8
Warszawa 1972[7] Jan Ornoch
Flota Gdynia
1:31:17,0 Jerzy Jackiewicz
Spójnia Gdańsk
1:34:38,0 Bogusław Kmiecik
Start Łódź
1:35:11,6
Warszawa 1973[7] Jan Ornoch
Flota Gdynia
1:35:52,0 Jan Raszka
Górnik Zabrze
1:36:59,8 Feliks Śliwiński
Lechia Gdańsk
1:37:53,2
Warszawa 1974[7] Jan Ornoch
Flota Gdynia
1:28:56,6 Jerzy Pater
Flota Gdynia
1:29:15,4 Stanisław Korneluk
Flota Gdynia
1:29:25,0
Bydgoszcz 1975[7] Jan Ornoch
Flota Gdynia
1:26:30,0 Jerzy Pater
Pomorze Stargard
1:28:23,0 Feliks Śliwiński
Lechia Gdańsk
1:28:59,0
Bydgoszcz 1976[7] Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
1:31:43,8 Zbigniew Gosławski
Śląsk Wrocław
1:33:52,0 Mieczysław Górski
Start Łódź
1:33:57,4
Bydgoszcz 1977[8] Jan Ornoch
Flota Gdynia
1:29:37,4 Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
1:30:27,4 Zbigniew Gosławski
Śląsk Wrocław
1:31:20,8
Warszawa 1978[8] Jan Ornoch
Flota Gdynia
1:26:46,5 Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
1:26:45,5 Bogusław Kmiecik
Start Łódź
1:26:48,9
Poznań 1979[8] Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
1:21:33,0 Zbigniew Gosławski
Śląsk Wrocław
1:24:38,0 Stanisław Rola
Polonia Warszawa
1:26:26,0
Łódź 1980[8] Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
1:28:13,2 Grzegorz Ledzion
Flota Gdynia
1:30:16,0 Jarosław Kaźmierski
Skra Warszawa
1:31:39,1
Zabrze 1981[8] Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
1:29:20 Stanisław Rola
Polonia Warszawa
1:31:17 Jan Pilczuk
Polonia Warszawa
1:31:34
Lublin 1982[8] Stanisław Rola
Polonia Warszawa
1:28:58 Jarosław Kaźmierski
Skra Warszawa
1:29:17 Zdzisław Szlapkin
Olimpia Poznań
1:30:02
Bydgoszcz 1983[9][8] Bogusław Duda
Resovia Rzeszów
1:19:43 Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
1:20:19 Zdzisław Szlapkin
Olimpia Poznań
1:21:00
Lublin 1984[10] Jan Kłos
Resovia Rzeszów
1:24:17 Zdzisław Szlapkin
Olimpia Poznań
1:24:36 Jacek Bednarek
ROW Rybnik
1:27:23
Bydgoszcz 1985[11] Jan Kłos
Resovia Rzeszów
1:27:28 Jacek Herok
Skra Warszawa
1:27:36 Zdzisław Szlapkin
Olimpia Poznań
1:28:23
Grudziądz 1986[11] Grzegorz Ledzion
Flota Gdynia
1:24:50 Jan Kłos
Resovia Rzeszów
1:26:38 Jerzy Wróblewicz
Pomorze Stargard
1:27:48
Poznań 1987[11] Jan Kłos
Resovia Rzeszów
1:25:54 Zdzisław Szlapkin
Olimpia Poznań
1:26:11 Zbigniew Sadlej
Wawel Kraków
1:26:46
Grudziądz 1988[11] Zdzisław Szlapkin
Olimpia Poznań
1:25:12 Jan Kłos
Resovia Rzeszów
1:25:57 Zbigniew Sadlej
Wawel Kraków
1:26:22
Gdańsk 1989[11] Zbigniew Sadlej
Wawel Kraków
1:23:38 Robert Korzeniowski
AZS-AWF Katowice
1:23:54 Grzegorz Ledzion
Flota Gdynia
1:25:04
Piła 1990[11] Robert Korzeniowski
AZS-AWF Katowice
1:22:44 Jan Kłos
Resovia Rzeszów
1:26:08 Krzysztof Richter
Lechia Gdańsk
1:26:19
Kielce 1991[11] Robert Korzeniowski
AZS-AWF Katowice
1:26:36 Zbigniew Sadlej
Wawel Kraków
1:27:05 Sławomir Cielica
Agros Zamość
1:27:16
Warszawa 1992[12] Robert Korzeniowski
AZS-AWF Katowice
1:19:14 Janusz Goławski
WLKS Siedlce
1:24:52 Sławomir Cielica
Agros Zamośżk
1:25:25
Kielce 1993[12] Robert Korzeniowski
AZS-AWF Katowice
1:23:47 Jacek Müller
Flota Gdynia
1:23:59 Grzegorz Müller
Flota Gdynia
1:24:45
Piła 1994[12] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:22:33 Stanisław Stosik
Lechia Gdańsk
1:23:39 Jan Holender
Flota Gdynia
1:24:57
Warszawa 1995[12] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:20:52 Stanisław Stosik
Lechia Gdańsk
1:22:21 Mariusz Ornoch
Flota Gdynia
1:22:38
Gdynia 1996[12] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:20:51 Jan Holender
Flota Gdynia
1:24:54 Stanisław Stosik
Lechia Gdańsk
1:26:34
Bydgoszcz 1997[12] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:21:58 Stanisław Stosik
Lechia Gdańsk
1:24:02 Jan Holender
Flota Gdynia
1:25:45
Wrocław 1998[12] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:24:52 Tomasz Lipiec
Polonia Warszawa
1:25:39 Jacek Müller
Flota Gdynia
1:27:16
Kraków 1999[12] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:20:48 Tomasz Lipiec
Polonia Warszawa
1:22:58 Grzegorz Müller
Flota Gdynia
1:24:37
Kraków 2000[13] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:20:52 Tomasz Lipiec
Polonia Warszawa
1:21:03 Stanisław Stosik
Lechia Gdańsk
1:24:33
Rumia 2001[13] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:20:31 Tomasz Lipiec
Skra Warszawa
1:22:38 Benjamin Kuciński
AZS-AWF Katowice
1:24:55
Wschowa 2002[13] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:20:54 Tomasz Lipiec
Skra Warszawa
1:22:01 Benjamin Kuciński
AZS-AWF Katowice
1:22:25
Bielsko-Biała 2003[13] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:22:21 Benjamin Kuciński
AZS-AWF Katowice
1:22:25 Tomasz Lipiec
Skra Warszawa
1:24:02
Bydgoszcz 2004[13] Robert Korzeniowski
Wawel Kraków
1:21:40 Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
1:22:17 Benjamin Kuciński
AZS-AWF Katowice
1:23:32
Rumia 2005[13] Benjamin Kuciński
AZS-AWF Katowice
1:20:45 Roman Magdziarczyk
AZS-AWFiS Gdańsk
1:20:47 Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
1:21:03
Bydgoszcz 2006[14][13] Benjamin Kuciński
AZS-AWF Katowice
1:23:45 Rafał Augustyn
AZS-AWF Kraków
1:24:56 Rafał Fedaczyński
Unia Hrubieszów
1:25:01
Poznań 2007[15] Rafał Augustyn
AZS-AWF Kraków
1:23:38 Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
1:23:53 Artur Brzozowski
Znicz Biłgoraj
1:24:17
Rumia 2008[16] Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
1:23:01 Rafał Fedaczyński
AZS-AWF Katowice
1:23:44 Rafał Augustyn
AZS-AWF Kraków
1:24:00
Bydgoszcz 2009[17] Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
1:21:49 Rafał Augustyn
Sokół Mielec
1:22:03 Artur Brzozowski
Znicz Biłgoraj
1:22:23
Nowa Dęba 2010[18] Rafał Fedaczyński
AZS-AWF Katowice
1:24:57 Rafał Augustyn
Sokół Mielec
1:25:10 Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
1:25:49
Warszawa 2011[19] Rafał Augustyn
OTG Sokół Mielec
1:22:01 Rafał Fedaczyński
AZS-AWF Katowice
1:22:07 Jakub Jelonek
AZS-AWF Kraków
1:22:32
Bielsko-Biała 2012[20] Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
1:24:27 Łukasz Nowak
AZS Poznań
1:24:30 Dawid Tomala
AZS-AWF Katowice
1:24:36
Toruń 2013[21] Artur Brzozowski
AZS-AWF Katowice
1:22:16 PB Łukasz Nowak
AZS Poznań
1:22:42 Dawid Tomala
AZS-AWF Katowice
1:23:18
Szczecin 2014[22] Łukasz Nowak
AZS Poznań
1:22:10 Rafał Fedaczyński
AZS-AWF Katowice
1:22:25 Rafał Augustyn
OTG Sokół Mielec
1:22:34
Kraków 2015[23] Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
1:25:41 Jakub Jelonek
AZS-AWF Kraków
1:25:41 Rafał Augustyn
Stal Mielec
1:26:52
Bydgoszcz 2016[24] Łukasz Nowak
AZS Poznań
1:26:31 Jakub Jelonek
AZS-AWF Kraków
1:26:51 Artur Brzozowski
AZS-AWF Katowice
1:27:01
Nowa Dęba 2017[25] Artur Brzozowski
AZS-AWF Katowice
1:23:55 Damian Błocki
MKL Szczecin
1:24:00 Rafał Fedaczyński
AZS UMCS Lublin
1:24:11
Warszawa 2018[26] Artur Brzozowski
AZS-AWF Katowice
1:22:19 Dawid Tomala
AZS KU Politechniki Opolskiej
1:22:44 Rafał Sikora
AZS-AWF Katowice
1:22:58
Mielec 2019[27] Artur Brzozowski
AZS-AWF Katowice
1:24:20 Rafał Fedaczyński
AZS-UMCS Lublin
1:25:03 Rafał Augustyn
LKS Stal Mielec
1:25:16

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

W historii mistrzostw Polski seniorów na podium tej imprezy stanęło w sumie 56 chodziarzy. Najwięcej medali – 16 – zdobył Robert Korzeniowski, który nieprzerwanie zwyciężał w latach 1990-2004. W tabeli kolorem wyróżniono zawodników, którzy wciąż są czynnymi lekkoatletami.

Lp. Zawodnik Złoto Srebro Brąz Razem
1. Robert Korzeniowski 15 1 0 16
2. Jan Ornoch 7 0 0 7
3. Franciszek Szyszka 5 1 0 6
4. Bohdan Bułakowski 4 3 0 7
5. Grzegorz Sudoł 4 2 2 8
6. Artur Brzozowski 4 0 3 7
7. Andrzej Czapliński 4 0 1 5
8. Edmund Paziewski 3 4 0 7
9. Jan Kłos 3 3 0 6
10. Rafał Augustyn 2 3 4 10
11. Wiesław Sarnecki 2 2 3 7
12. Łukasz Nowak 2 2 0 4
13. Rafał Fedaczyński 1 4 2 7
14. Benjamin Kuciński 2 1 3 3
15. Zdzisław Szlapkin 1 2 3 6
16. Zbigniew Sadlej 1 1 2 4
17. Grzegorz Ledzion 1 1 1 3
17. Stanisław Rola 1 1 1 3
19. Jerzy Hausleber 1 1 0 2
20. Bogusław Duda 1 0 0 1
21. Tomasz Lipiec 0 5 1 6
22. Stanisław Stosik 0 3 2 5
23. Eugeniusz Ornoch 0 2 7 9
24. Zbigniew Gosławski 0 2 1 3
24. Jakub Jelonek 0 2 1 3
26. Janusz Cyrklaff 0 2 0 2
26. Jerzy Pater 0 2 0 2
28. Jan Holender 0 1 2 3
28. Eugeniusz Rogowski 0 1 2 3
28 Dawid Tomala 0 1 2 3
31. Jarosław Kaźmierski 0 1 1 2
31. Jacek Müller 0 1 1 2
33. Damian Błocki 0 1 0 1
33. Janusz Goławski 0 1 0 1
33. Jacek Herok 0 1 0 1
33. Jerzy Jackiewicz 0 1 0 1
33. Roman Magdziarczyk 0 1 0 1
33. Bolesław Michoń 0 1 0 1
33. Bogusław Nowacki 0 1 0 1
33. Jan Raszka 0 1 0 1
33. Janusz Wiśniewski 0 1 0 1
42. Sławomir Cielica 0 0 2 2
42. Bogusław Kmiecik 0 0 2 2
42. Grzegorz Müller 0 0 2 1
42. Feliks Śliwiński 0 0 2 2
46. Jacek Bednarek 0 0 1 1
46. Andrzej Czyżewski 0 0 1 1
46. Mieczysław Górski 0 0 1 1
46. Stanisław Korneluk 0 0 1 1
46. Jerzy Łoskoczyński 0 0 1 1
46. Mariusz Ornoch 0 0 1 1
46. Jan Pilczuk 0 0 1 1
46. Krzysztof Richter 0 0 1 1
46. Mieczysław Rutyna 0 0 1 1
46. Rafał Sikora 0 0 1 1
46. Jerzy Wróblewicz 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 228. ISBN 978-83-61233-20-6.
  2. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 417. ISBN 978-83-61233-20-6.
  3. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 229. ISBN 978-83-61233-20-6.
  4. Dystans wyniósł 18.240 m.
  5. Dystans wyniósł 18.540 m.
  6. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 229-230. ISBN 978-83-61233-20-6.
  7. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 230. ISBN 978-83-61233-20-6.
  8. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 231. ISBN 978-83-61233-20-6.
  9. Dystans wyniósł 18.660 m.
  10. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 231-232. ISBN 978-83-61233-20-6.
  11. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 232. ISBN 978-83-61233-20-6.
  12. a b c d e f g h Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 233. ISBN 978-83-61233-20-6.
  13. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 234. ISBN 978-83-61233-20-6.
  14. Drugie miejsce zajął Colin Griffin z Irlandii. 82. Mistrzostwa Polski Seniorów. „Lekkoatleta”, s. 42, sierpień 2006. Łomianki: Sportpress. 
  15. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 234-235. ISBN 978-83-61233-20-6.
  16. MP w chodzie i VII Otwarte Mistrzostwa Wybrzeża w Chodzie Sportowym. „Lekkoatleta”, s. 3, lipiec 2008. Łomianki: Sportpress. 
  17. LXXXV Mistrzostwa Polski. „Lekkoatleta”, s. 32-33, wrzesień 2009. Łomianki: Sportpress. 
  18. Mistrzostwa Polski seniorów i weteranów w chodzie na 20 km; III ogólnopolski miting w chodzie sportowym; Nowa Dęba - 12.06.2010, pzla.pl [dostęp 2010-11-01] (pol.).
  19. Janusz Rozum, Dygacz i Augustyn mistrzami Polski w chodzie na 20 km, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2018-06-24] (pol.).
  20. 88th National Championships Bielsko-Biała POL 15 - 17 June 2012, tilastopaja.org [dostęp 2012-06-18] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-06] (ang.).
  21. NC Toruń POL 19 - 21 July Multievents 89th National Championships, Mistrzostwa Polski, tilastopaja.org [dostęp 2013-07-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (ang.).
  22. Maciej Jałoszyński, 90. MPS: 51.95 Hołub, 45.11 Krzewiny, 78.80 Fajdka, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2018-06-24] (pol.).
  23. Komunikat końcowy zawodów. Kraków, 19-21 lipca 2015. 91. Mistrzostwa Polski Seniorów, domtel-sport.pl [dostęp 2015-08-08] (pol.).
  24. Komunikat końcowy zawodów, Bydgoszcz 24-26 czerwca 2016; 92. Mistrzostwa Polski Seniorów, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2016-07-03] (pol.).
  25. Maciej Jałoszyński, Buziak i Brzozowski mistrzami Polski na 20 km, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2018-06-24] (pol.).
  26. r, Buziak i Brzozowski mistrzami Polski w chodzie na 20 km, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, 23 czerwca 2018 [dostęp 2018-06-24] (pol.).
  27. Janusz Rozum, Zdziebło i Brzozowski mistrzami Polski w chodzie na 20 kilometrów., Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, 23 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-24] (pol.).