Medaliści mistrzostw Polski seniorów w chodzie na 50 kilometrów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medaliści mistrzostw Polski seniorów w chodzie na 50 kilometrów – zdobywcy medali seniorskich mistrzostw Polski w konkurencji chodu na 50 kilometrów.

Po raz pierwszy mistrzostwa Polski w chodzie na 50 km mężczyzn rozegrano 12 października 1930 w Białymstoku[1]. Odbywały się one co roku do 1934. W 1935 i 1936 nie rozegrano tej konkurencji z powodu braku zgłoszeń[1], w 1937 i 1938 się odbyły, a wybuch II wojny światowej udaremnił zaplanowane na 1 października 1939 mistrzostwa w Łucku.

Po II wojnie światowej po raz pierwszy mistrzostwa odbyły się w 1947, następnie w 1949 i 1956. Regularnie rozgrywane są od 1972, z tym że w 2001[2]zgłosił się tylko 1 uczestnik (Jan Holender), który nie ukończył chodu, więc uznano, że mistrzostwa w tym roku się nie odbyły. Chód na 50 km jest jedyną konkurencją, w której mistrzostwa Polski rozgrywane są za granicą (po raz pierwszy w 2002).

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem wśród startujących w mistrzostwach Polski jest Rafał Augustyn, który zdobył najwięcej złotych medali krajowego czempionatu (sześć)[3]. Najwięcej medali – dziewięć – zdobył Jan Holender[3].

Aktualny rekord mistrzostw Polski seniorów w chodzie na 50 km wynosi 3:43:22 i został ustanowiony przez Rafała Augustyna podczas mistrzostw w 2016 19 marca w Dudincach[4].

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

NR – rekord kraju | PB – rekord życiowy | SB – najlepszy wynik w sezonie | NL – najlepszy wynik w polskich tabelach w sezonie
Mistrzostwa Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Białystok 1930[1] Julian Strzałkowski
WKS Białystok
5:02:12,0 Tadeusz Ptaszycki
AZS Warszawa
5:14:30,0 Mienzla
Strzelec Białystok
5:34:55,0
Wilno 1931[1] Kazimierz Powierza
Strzelec Warszawa
5:28:05,0 Józef Kaczmarczyk
Polonia Warszawa
5:34:04,0 Roman Grodzki
AKS Warszawa
5:34:47,2
Lublin 1932[1] Kazimierz Powierza
Strzelec Warszawa
5:01:45,0 Aleksander Jarmołyszko
Jagiellonia Białystok
5:02:04,2 Henryk Roguski
Strzelec Warszawa
Łuck 1933[1] Lucjan Grajda
Strzelec Warszawa
5:22:27,0 Kazimierz Powierza
Pocztowy KS Warszawa
5:22:40,0 Henryk Roguski
Pocztowy KS Warszawa
5:29:00,0
Bydgoszcz 1934[1][5]. Kazimierz Krzyczkowski
Strzelec Warszawa
5:04:51,0 Lucjan Grajda
Strzelec Warszawa
5:15:05,0 Antoni Lis
Strzelec Bydgoszcz
5:17:07,0
1935-1936 nie rozgrywano
Białystok 1937[6] Jan Marynowski
Warszawianka
5:07:10,4 Brunon Czech
Strzelec Kraków
5:16:44,6 Tadeusz Możdżyński
PZL Warszawa
5:30:51,2
Kraków 1938[6] Marian Śliwiński
Strzelec Ostrowiec Św.
5:30:29,2 Henryk Możdżyński
Polonia Warszawa
5:34:37,0 Władysław Grechuta
Flota Gdynia
5:37:57,5
1939-1946 nie rozgrywano
Gdańsk 1947[6] Stanisław Głuszcz
Syrena Warszawa
5:36:38,4 Marian Sarama
Wisła Kraków
5:45:54,6 Antoni Piotrowski
Kolejarz Poznań
5:54:22,4
1948 nie rozgrywano
Katowice 1949[6] Edmund Kaczmarek
Związkowiec Olesno
5:04:12,0 Jan Filipek
Związkowiec Katowice
5:09:30,0 Stanisław Głuszcz
Ogniwo Warszawa
5:10:17,0
1950-1955 nie rozgrywano
Zabrze 1956[6] Kazimierz Bandrowski
CWKS Warszawa
5:18:31,0 Tadeusz Nowak
Sparta Łódź
5:20:29,0 Wiesław Sarnecki
AZS Gdańsk
5:23:25,0
1957-1971 nie rozgrywano
Gdańsk 1972[6] Bogusław Kmiecik
Start Łódź
4:27:32,8 Jerzy Jackiewicz
Spójnia Gdańsk
4:31:05,8 Janusz Cyrklaff
Lechia Gdańsk
4:32:42,6
Warszawa 1973[6] Bogusław Kmiecik
Start Łódź
4:22:03,0 Stanisław Korneluk
Flota Gdynia
4:26:48,0 Jerzy Pater
Flota Gdynia
4:27:44,0
Poznań 1974[7] Stanisław Korneluk
Flota Gdynia
4:17:36,0 Bohdan Bułakowski
Legia Warszawa
4:22:06,8 Bogusław Kmiecik
Start Łódź
4:27:16,6
Bydgoszcz 1975[8] Bogusław Kmiecik
Start Łódź
4:09:23,6 Marek Kasprzyk
Olimpia Poznań
4:14:01,0 Bohdan Bułakowski
Legia Warszawa
4:15:23,0
Bydgoszcz 1976[8] Bogusław Kmiecik
Start Łódź
4:36:04,0 Stanisław Korneluk
Flota Gdynia
4:43:02,0 Franciszek Ustarbowski
Neptun Gdańsk
4:42:06,0
Bydgoszcz 1977[8] Bogusław Kmiecik
Start Łódź
4:22:55,2 Franciszek Ustarbowski
LKS Puck
4:27:22,2 Marek Kasprzyk
Olimpia Poznań
4:30:33,0
Gdynia 1978[8] Jan Ornoch
Flota Gdynia
4:03:18,4 Bogusław Kmiecik
Start Łódź
4:03:58,9 Feliks Śliwiński
Lechia Gdańsk
4:06:14,8
Gdynia 1979[8] Bogusław Duda
Resovia Rzeszów
3:54:09 Jan Ornoch
Flota Gdynia
3:56:42 Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
3:58:19
Gdynia 1980[8] Feliks Śliwiński
Lechia Gdańsk
4:07:00 Krzysztof Drajski
Flota Gdynia
4:17:27 Stanisław Korneluk
Flota Gdynia
4:20:05
Warszawa 1981[8] Krzysztof Drajski
Flota Gdynia
4:03:44 Feliks Śliwiński
Lechia Gdańsk
4:08:21 Jan Pilczuk
Polonia Warszawa
4:10:15
Warszawa 1982[9] Bogusław Duda
Resovia Rzeszów
3:57:06 Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
3:57:41 Stanisław Rola
Polonia Warszawa
4:04:30
Szczecin 1983[10] Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
3:54:03 Jan Kłos
Resovia Rzeszów
4:03:04 Jan Pilczuk
Polonia Warszawa
4:03:21
Szczecin 1984[10] Jan Kłos
Resovia Rzeszów
4:00:19 Grzegorz Ledzion
Flota Gdynia
4:01:33 Bogdan Morawski
Oleśniczanka
4:10:12
Sopot 1985[10] Bohdan Bułakowski
Skra Warszawa
4:01:26 Bogdan Morawski
AZS Gdańsk
4:07:02 Adam Urbanowski
Śląsk Wrocław
4:17:55
Rzeszów 1986[10] Grzegorz Ledzion
Flota Gdynia
3:52:23 Jerzy Wróblewicz
Pomorze Stargard
4:08:39 Adam Urbanowski
Śląsk Wrocław
4:10:29
Mielec 1987[10] Grzegorz Ledzion
Flota Gdynia
3:56:47 Jerzy Wróblewicz
Pomorze Stargard
4:07:07 Jan Holender
Flota Gdynia
4:13:34
Gdynia 1988[10] Jerzy Wróblewicz
Pomorze Stargard
4:03:13 Adam Urbanowski
Śląsk Wrocław
4:04:48 Jan Holender
Flota Gdynia
4:10:03
Warszawa 1989[10] Jacek Bednarek
ROW Rybnik
3:59:53 Adam Urbanowski
Śląsk Wrocław
4:00:47 Jerzy Wróblewicz
Pomorze Stargard
4:02:47
Mielec 1990[11] Adam Urbanowski
Śląsk Wrocław
4:01:46 Jerzy Wróblewicz
Pomorze Stargard
4:05:50 Jan Holender
Flota Gdynia
4:06:33
Warszawa 1991[12] Jan Kłos
Resovia Rzeszów
3:49:30 Adam Urbanowski
Śląsk Wrocław
3:58:19 Sławomir Cielica
Agros Zamość
4:02:52
Zamość 1992[12] Tomasz Lipiec
Polonia Warszawa
4:01:13 Jan Kłos
Resovia Rzeszów
4:04:45 Jan Holender
Flota Gdynia
4:07:48
Zamość 1993[12] Robert Korzeniowski
AZS-AWF Katowice
3:44:24 Jan Holender
Flota Gdynia
4:03:25 Sławomir Cielica
Agros Zamość
4:13:21
Zamość 1994[12] Sławomir Cielica
Agros Zamość
4:05:52 Krzysztof Krysiak
Flota Gdynia
4:15:39 Adam Urbanowski
Śląsk Wrocław
4:25:58
Zamość 1995[12] Jan Holender
Flota Gdynia
4:06:22 Stanisław Stosik
Lechia Gdańsk
4:07:24 Waldemar Dudek
Wawel Kraków
4:09:45
Zamość 1996[12] Tomasz Lipiec
Polonia Warszawa
3:49:30 Jacek Müller
Flota Gdynia
3:53:26 Stanisław Stosik
Lechia Gdańsk
3:54:38
Gdynia 1997[12] Waldemar Dudek
Wawel Kraków
4:04:35 Jan Holender
Flota Gdynia
4:11:58 Janusz Goławski
Pogoń Siedlce
5:28:56
Gdynia 1998[12] Roman Magdziarczyk
AZS-AWF Gdańsk
4:06:42 Jan Holender
Flota Gdynia
4:12:14 Grzegorz Poręba
Górnik Zabrze
4:19:42
Biała Podlaska 1999[13] Tomasz Lipiec
Polonia Warszawa
3:53:40 Waldemar Dudek
Wawel Kraków
4:25:52 Janusz Goławski
UNTS Warszawa
4:54:56
Zamość 2000[14] Jan Holender
Flota Gdynia
4:15:23 Rafał Fedaczyński
Unia Hrubieszów
4:53:47 Jacek Müller
Flota Gdynia
5:05:00
2001 nie odbyły się
Podiebrady 2002[14] Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
3:50:37 Roman Magdziarczyk
AZS-AWF Gdańsk
3:51:15 Kamil Kalka
Gwda Piła
4:14:24
Zaniemyśl 2003[14] Rafał Fedaczyński
Unia Hrubieszów
4:06:39 Maciej Rosiewicz
UKS 12 Kalisz
4:07:04 Tomasz Ostrowski
Agros Zamość
4:25:57
Rumia 2004[14] Kamil Kalka
Gwda Piła
3:56:29 Maciej Rosiewicz
UKS 12 Kalisz
4:03:50 Paweł Grzonka
Olimpia Bytów
4:17:06
Wiedeń 2005[14] Kamil Kalka
Gwda Piła
4:04:23 Maciej Rosiewicz
UKS 12 Kalisz
4:05:10 Michał Jarosz
AZS-AWF Kraków
4:08:12
Huta Krzeszowska 2006[14] Rafał Fedaczyński
Unia Hrubieszów
3:59:27 Maciej Rosiewicz
UKS 12 Kalisz
4:03:07 Paweł Grzonka
Olimpia Bytów
4:26:24
Bad Deutsch Altenburg 2007[14] Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
3:55:22 Artur Brzozowski
Znicz Biłgoraj
3:59:27 Maciej Rosiewicz
UKS 12 Kalisz
4:03:01
Dudince 2008[15] Grzegorz Sudoł
AZS-AWF Kraków
3:45:47 Artur Brzozowski
Znicz Biłgoraj
3:59:43 Maciej Rosiewicz
UKS 12 Kalisz
4:00:53
Hollenburg 2009[16] Rafał Sikora
AZS-AWF Kraków
3:52:33 Łukasz Nowak
AZS Poznań
3:58:57 Maciej Rosiewicz
UKS 12 Kalisz
4:00:23
Dudince 2010|[a] [17] Rafał Augustyn
AZS Poznań
3:49:54 Łukasz Nowak
AZS Poznań
3:50:30
Dudince 2011[18] Rafał Fedaczyński
AZS AWF Katowice
3:46:05 Rafał Sikora
niestowarzyszony
3:46:16 Łukasz Nowak
AZS Poznań
3:46:40
Dudince 2012[19][20] Łukasz Nowak
OŚ AZS Poznań
3:44:24 Rafał Sikora
KS AZS AWF Kraków
3:46:52 Rafał Goławski
WLKS Iganie Nowe
4:29:13
Dudince 2013[21] Adrian Błocki
MKL Szczecin
3:50:48 PB Damian Błocki
MKL Szczecin
3:51:32 PB Rafał Augustyn
Sokół Mielec
3:51:33
Dudince 2014[22] Rafał Augustyn
Sokół Mielec
3:45:32 PB Adrian Błocki
MKL Szczecin
3:52:07 Rafał Sikora
KS AZS AWF Kraków
3:55:11
Dudince 2015[23] Rafał Augustyn
Sokół Mielec
3:43:55 PB Łukasz Nowak
OŚ AZS Poznań
3:44:53 Adrian Błocki
AZS-AWF Katowice
3:49:30 PB
Dudince 2016[4] Rafał Augustyn
Stal Mielec
3:43:22 PB Adrian Błocki
AZS-AWF Katowice
3:47:16 PB Rafał Fedaczyński
AZS UMCS Lublin
3:48:43
Dudince 2017[24] Rafał Augustyn
Stal Mielec
3:44:42 Adrian Błocki
AZS-AWF Katowice
3:48:39 Rafał Fedaczyński
AZS UMCS Lublin
3:48:56
Wiedeń 2018[25] Jakub Jelonek
CKS Budowlani Częstochowa
4:08:28 Grzegorz Grinholc
RKS Rumia
4:54:45 [b]
Dudince 2019[26] Rafał Augustyn
LKS Stal Mielec
3:47:04 Rafał Fedaczyński
AZS-UMCS Lublin
3:50:41 Jakub Jelonek
CKS Budowlani Częstochowa
3:56:33

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

W historii mistrzostw Polski seniorów na podium tej imprezy stanęło w sumie 71 chodziarzy. Najwięcej medali – 9 – zdobył Jan Holender, który dodatkowo mógł zdobyć medal w 2001, ale był jedynym zgłoszonym zawodnikiem i nie ukończył chodu. W tabeli kolorem wyróżniono zawodników, którzy wciąż są czynnymi lekkoatletami.

Lp. Zawodnik Złoto Srebro Brąz Razem
1. Rafał Augustyn 5 0 1 6
2. Bogusław Kmiecik 5 1 1 7
3. Rafał Fedaczyński 3 2 2 7
4. Tomasz Lipiec 3 0 0 3
4. Grzegorz Sudoł 3 0 0 3
6. Jan Holender 2 3 4 9
7. Bohdan Bułakowski 2 2 2 6
8. Jan Kłos 2 2 0 4
9. Grzegorz Ledzion 2 1 0 3
9. Kazimierz Powierza 2 1 0 3
11. Kamil Kalka 2 0 1 3
12. Bogusław Duda 2 0 0 2
13. Adam Urbanowski 1 3 3 7
14. Adrian Błocki 1 3 1 5
14. Łukasz Nowak 1 3 1 5
14. Jerzy Wróblewicz 1 3 1 5
17. Stanisław Korneluk 1 2 1 4
17. Rafał Sikora 1 2 1 4
19. Waldemar Dudek 1 1 1 3
19. Feliks Śliwiński 1 1 1 3
21. Krzysztof Drajski 1 1 0 2
21. Lucjan Grajda 1 1 0 2
21. Roman Magdziarczyk 1 1 0 2
21. Jan Ornoch 1 1 0 2
25. Sławomir Cielica 1 0 1 2
25. Stanisław Głuszcz 1 0 1 2
25. Jakub Jelonek 1 0 1 2
28. Kazimierz Bandrowski 1 0 0 1
28. Jacek Bednarek 1 0 0 1
28. Edmund Kaczmarek 1 0 0 1
28. Robert Korzeniowski 1 0 0 1
28. Kazimierz Krzyczkowski 1 0 0 1
28. Jan Marynowski 1 0 0 1
28. Julian Strzałkowski 1 0 0 1
28. Marian Śliwiński 1 0 0 1
36. Maciej Rosiewicz[27] 0 4 3 7
37. Artur Brzozowski 0 2 0 2
38. Marek Kasprzyk 0 1 1 2
38. Bogdan Morawski 0 1 1 2
38. Jacek Müller 0 1 1 2
38. Stanisław Stosik 0 1 1 2
38. Franciszek Ustarbowski 0 1 1 2
43. Damian Błocki 0 1 0 1
43. Brunon Czech 0 1 0 1
43. Jan Filipek 0 1 0 1
43. Grzegorz Grinholc 0 1 0 1
43. Jerzy Jackiewicz 0 1 0 1
43. Aleksander Jarmołyszko 0 1 0 1
43. Józef Kaczmarczyk 0 1 0 1
43. Krzysztof Krysiak 0 1 0 1
43. Henryk Możdżyński 0 1 0 1
43. Tadeusz Nowak 0 1 0 1
43. Tadeusz Ptaszycki 0 1 0 1
43. Marian Sarama 0 1 0 1
55. Janusz Goławski 0 0 2 2
55. Paweł Grzonka 0 0 2 2
55. Jan Pilczuk 0 0 2 2
55. Henryk Roguski 0 0 2 2
59. Janusz Cyrklaff 0 0 1 1
59. Rafał Goławski 0 0 1 1
59. Władysław Grechuta 0 0 1 1
59. Roman Grodzki 0 0 1 1
59. Michał Jarosz 0 0 1 1
59. Antoni Lis 0 0 1 1
59. Mienzla 0 0 1 1
59. Tadeusz Możdżyński 0 0 1 1
59. Tomasz Ostrowski 0 0 1 1
59. Jerzy Pater 0 0 1 1
59. Antoni Piotrowski 0 0 1 1
59. Grzegorz Poręba 0 0 1 1
59. Wiesław Sarnecki 0 0 1 1

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jako drugi z Polaków przyszedł Artur Brzozowski (3:50:07), ale był w trakcie zmiany barw klubowych i startował poza konkurencją MP. Pozostali Polacy nie ukończyli chodu, wobec czego nie przyznano brązowego medalu.
  2. Chód ukończyły tylko dwóch zawodników z Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 235. ISBN 978-83-61233-20-6.
  2. Mistrzostwa miały odbyć się 1 kwietnia 2001 w Podiebradach w Czechach.
  3. a b Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 418. ISBN 978-83-61233-20-6.
  4. a b Rafał Augustyn mistrzem Polski na 50 km, pzla.pl [dostęp 2016-03-26] (pol.).
  5. Jako pierwszy chód ukończył Teodor Bieregowoj ze Strzelca Lublin z czasem 5:02:00,0, ale startował poza konkurencją
  6. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 236. ISBN 978-83-61233-20-6.
  7. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 236-237. ISBN 978-83-61233-20-6.
  8. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 237. ISBN 978-83-61233-20-6.
  9. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 237-238. ISBN 978-83-61233-20-6.
  10. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 238. ISBN 978-83-61233-20-6.
  11. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 238-239. ISBN 978-83-61233-20-6.
  12. a b c d e f g h Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 239. ISBN 978-83-61233-20-6.
  13. Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 239-240. ISBN 978-83-61233-20-6.
  14. a b c d e f g Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008, s. 240. ISBN 978-83-61233-20-6.
  15. Zwycięstwo Grzegorza Sudoła na 50 km – trzech Polaków z minimum na Pekin. „Lekkoatleta”, s. 3, maj 2008. Łomianki: Sportpress. 
  16. Sikora mistrzem Polski w chodzie na 50 km. „Lekkoatleta”, s. 32, październik 2009. Łomianki: Sportpress. 
  17. Rafał Augustyn mistrzem Polski. „Lekkoatleta”, s. 11, kwiecień 2010. Łomianki: Sportpress. 
  18. Janusz Rozum, Fedaczyński mistrzem Polski na 50 km, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-03-27] (pol.).
  19. Dudinská päťdesiatka / Dudince SVK 24 March 2012 Race walk, tilastopaja.org [dostęp 2012-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-22] (ang.).
  20. Dudince: Nowak mistrzem Polski na 50 km, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2012-03-26] (pol.).
  21. Adrian Błocki mistrzem Polski na 50 km, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2013-03-24] (ang.).
  22. Rafał Augustyn liderem tabel światowych!, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2014-03-23] (ang.).
  23. Rafał Augustyn mistrzem Polski na 50 km, pzla.pl [dostęp 2015-03-31] (pol.).
  24. Rafał Augustyn mistrzem Polski na 50 km, pzla.pl [dostęp 2017-03-25] (pol.).
  25. Wiedeń: Jelonek mistrzem Polski w chodzie na 50 km, pzla.pl, 6 października 2018 [dostęp 2019-04-01] (pol.).
  26. Maciej Jałoszyński, Dudince: Rafał Augustyn i Agnieszka Ellward najlepsi w mistrzostwach Polski na 50 km, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, 23 marca 2019 [dostęp 2019-04-01] (pol.).
  27. Od 2011 roku reprezentuje Gruzję.