Medalistki mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poniższe tabele przedstawiają medalistki mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach w konkurencjach kobiet.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

500 m[edytuj | edytuj kod]

Rok Złoto Srebro Brąz
Hamar 1996 Rosja Swietłana Żurowa Japonia Kyoko Shimazaki Japonia Tomomi Okazaki
Warszawa 1997 Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong Niemcy Sabine Völker Niemcy Franziska Schenk
Calgary 1998 Kanada Catriona Le May Doan Rosja Swietłana Żurowa Japonia Tomomi Okazaki
Heerenveen 1999 Kanada Catriona Le May Doan Rosja Swietłana Żurowa Japonia Tomomi Okazaki
Holandia Marianne Timmer
Nagano 2000 Niemcy Monique Garbrecht Rosja Swietłana Żurowa Kanada Catriona Le May Doan
Salt Lake City 2001 Kanada Catriona Le May Doan Kanada Jeremy Wotherspoon Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Berlin 2003 Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt Chińska Republika Ludowa Wang Manli Białoruś Anżalika Kaciuha
Seul 2004 Chińska Republika Ludowa Wang Manli Białoruś Anżalika Kaciuha Chińska Republika Ludowa Ren Hui
Inzell 2005 Chińska Republika Ludowa Wang Manli Chińska Republika Ludowa Wang Beixing Korea Południowa Lee Sang-hwa
Salt Lake City 2007 Niemcy Jenny Wolf Chińska Republika Ludowa Wang Beixing Japonia Sayuri Ōsuga
Nagano 2008 Niemcy Jenny Wolf Chińska Republika Ludowa Wang Beixing Holandia Annette Gerritsen
Richmond 2009 Niemcy Jenny Wolf Chińska Republika Ludowa Wang Beixing Korea Południowa Lee Sang-hwa
Inzell 2011 Niemcy Jenny Wolf Korea Południowa Lee Sang-hwa Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Heerenveen 2012 Korea Południowa Lee Sang-hwa Chińska Republika Ludowa Yu Jing Holandia Thijsje Oenema
Soczi 2013 Korea Południowa Lee Sang-hwa Chińska Republika Ludowa Wang Beixing Rosja Olga Fatkulina
Heerenveen 2015 Stany Zjednoczone Heather Richardson Stany Zjednoczone Brittany Bowe Japonia Nao Kodaira

1000 m[edytuj | edytuj kod]

Rok Złoto Srebro Brąz
Hamar 1996 Holandia Annamarie Thomas Stany Zjednoczone Chris Witty Austria Emese Hunyady
Warszawa 1997 Holandia Marianne Timmer Holandia Sandra Zwolle Niemcy Franziska Schenk
Calgary 1998 Stany Zjednoczone Chris Witty Kanada Catriona Le May Doan Niemcy Franziska Schenk
Heerenveen 1999 Holandia Marianne Timmer Niemcy Monique Garbrecht Kanada Catriona Le May Doan
Nagano 2000 Niemcy Monique Garbrecht Holandia Marianne Timmer Stany Zjednoczone Chris Witty
Salt Lake City 2001 Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt Niemcy Sabine Völker Kanada Catriona Le May Doan
Berlin 2003 Niemcy Anni Friesinger Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez Kanada Cindy Klassen
Seul 2004 Niemcy Anni Friesinger Holandia Marianne Timmer Kanada Cindy Klassen
Inzell 2005 Holandia Barbara de Loor Niemcy Anni Friesinger Holandia Marianne Timmer
Salt Lake City 2007 Holandia Ireen Wüst Niemcy Anni Friesinger Kanada Christine Nesbitt
Nagano 2008 Niemcy Anni Friesinger Kanada Kristina Groves Holandia Annette Gerritsen
Richmond 2009 Kanada Christine Nesbitt Niemcy Anni Friesinger Holandia Margot Boer
Inzell 2011 Kanada Christine Nesbitt Holandia Ireen Wüst Stany Zjednoczone Heather Richardson
Heerenveen 2012 Kanada Christine Nesbitt Chińska Republika Ludowa Yu Jing Holandia Margot Boer
Soczi 2013 Rosja Olga Fatkulina Holandia Ireen Wüst Stany Zjednoczone Brittany Bowe
Heerenveen 2015 Stany Zjednoczone Brittany Bowe Stany Zjednoczone Heather Richardson Czechy Karolína Erbanová

1500 m[edytuj | edytuj kod]

Rok Złoto Srebro Brąz
Hamar 1996 Holandia Annamarie Thomas Niemcy Claudia Pechstein Holandia Sandra Zwolle
Warszawa 1997 Niemcy Gunda Niemann Niemcy Anni Friesinger Holandia Marianne Timmer
Calgary 1998 Niemcy Anni Friesinger Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Niemcy Claudia Pechstein
Heerenveen 1999 Austria Emese Hunyady Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Holandia Tonny de Jong
Nagano 2000 Niemcy Claudia Pechstein Niemcy Anni Friesinger Austria Emese Hunyady
Salt Lake City 2001 Niemcy Anni Friesinger Japonia Maki Tabata Kanada Cindy Klassen
Berlin 2003 Niemcy Anni Friesinger Japonia Maki Tabata Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Seul 2004 Niemcy Anni Friesinger Kanada Cindy Klassen Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Inzell 2005 Kanada Cindy Klassen Niemcy Anni Friesinger Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Salt Lake City 2007 Holandia Ireen Wüst Kanada Cindy Klassen Kanada Kristina Groves
Nagano 2008 Niemcy Anni Friesinger Holandia Paulien van Deutekom Kanada Kristina Groves
Richmond 2009 Niemcy Anni Friesinger Holandia Ireen Wüst Kanada Christine Nesbitt
Inzell 2011 Holandia Ireen Wüst Holandia Diane Valkenburg Holandia Jorien Voorhuis
Heerenveen 2012 Kanada Christine Nesbitt Holandia Ireen Wüst Holandia Linda de Vries
Soczi 2013 Holandia Ireen Wüst Holandia Lotte van Beek Kanada Christine Nesbitt
Heerenveen 2015 Stany Zjednoczone Brittany Bowe Holandia Ireen Wüst Stany Zjednoczone Heather Richardson

3000 m[edytuj | edytuj kod]

Rok Złoto Srebro Brąz
Hamar 1996 Niemcy Gunda Niemann Niemcy Claudia Pechstein Kazachstan Ludmiła Prokaszowa
Warszawa 1997 Niemcy Gunda Niemann Niemcy Anni Friesinger Holandia Carla Zijlstra
Calgary 1998 Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Niemcy Claudia Pechstein Niemcy Anni Friesinger
Heerenveen 1999 Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Holandia Tonny de Jong
Niemcy Claudia Pechstein
Nagano 2000 Niemcy Claudia Pechstein Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Japonia Maki Tabata
Salt Lake City 2001 Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Niemcy Anni Friesinger Niemcy Claudia Pechstein
Berlin 2003 Niemcy Anni Friesinger Niemcy Claudia Pechstein Holandia Gretha Smit
Seul 2004 Niemcy Claudia Pechstein Niemcy Anni Friesinger
Holandia Gretha Smit
Inzell 2005 Kanada Cindy Klassen Niemcy Claudia Pechstein Kanada Kristina Groves
Salt Lake City 2007 Czechy Martina Sáblíková Holandia Renate Groenewold Kanada Cindy Klassen
Nagano 2008 Kanada Kristina Groves Holandia Paulien van Deutekom Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
Richmond 2009 Holandia Renate Groenewold Czechy Martina Sáblíková Kanada Kristina Groves
Inzell 2011 Holandia Ireen Wüst Czechy Martina Sáblíková Niemcy Stephanie Beckert
Heerenveen 2012 Czechy Martina Sáblíková Niemcy Stephanie Beckert Holandia Ireen Wüst
Soczi 2013 Holandia Ireen Wüst Czechy Martina Sáblíková Niemcy Claudia Pechstein
Heerenveen 2015 Czechy Martina Sáblíková Holandia Ireen Wüst Holandia Marije Joling

5000 m[edytuj | edytuj kod]

Rok Złoto Srebro Brąz
Hamar 1996 Niemcy Claudia Pechstein Holandia Carla Zijlstra Włochy Elena Belci-Dal Farra
Warszawa 1997 Niemcy Gunda Niemann Holandia Carla Zijlstra Niemcy Claudia Pechstein
Calgary 1998 Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Niemcy Claudia Pechstein Holandia Carla Zijlstra
Heerenveen 1999 Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Niemcy Claudia Pechstein Holandia Tonny de Jong
Nagano 2000 Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Niemcy Claudia Pechstein Holandia Tonny de Jong
Salt Lake City 2001 Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann Niemcy Claudia Pechstein Japonia Maki Tabata
Berlin 2003 Niemcy Claudia Pechstein Kanada Clara Hughes Holandia Gretha Smit
Seul 2004 Kanada Clara Hughes Holandia Gretha Smit Niemcy Claudia Pechstein
Inzell 2005 Niemcy Anni Friesinger Niemcy Claudia Pechstein Kanada Clara Hughes
Salt Lake City 2007 Czechy Martina Sáblíková Niemcy Claudia Pechstein Kanada Kristina Groves
Nagano 2008 Czechy Martina Sáblíková Kanada Clara Hughes Kanada Kristina Groves
Richmond 2009 Czechy Martina Sáblíková Kanada Clara Hughes Kanada Kristina Groves
Inzell 2011 Czechy Martina Sáblíková Niemcy Stephanie Beckert Niemcy Claudia Pechstein
Heerenveen 2012 Czechy Martina Sáblíková Niemcy Stephanie Beckert Niemcy Claudia Pechstein
Soczi 2013 Czechy Martina Sáblíková Holandia Ireen Wüst Niemcy Claudia Pechstein
Heerenveen 2015 Czechy Martina Sáblíková Holandia Carlijn Achtereekte Niemcy Claudia Pechstein

Start masowy[edytuj | edytuj kod]

Rok Złoto Srebro Brąz
Heerenveen 2015 Holandia Irene Schouten Kanada Ivanie Blondin Holandia Mariska Huisman

Bieg drużynowy[edytuj | edytuj kod]

Rok Złoto Srebro Brąz
Inzell 2005  Niemcy
Daniela Anschütz-Thoms
Anni Friesinger
Sabine Völker
 Kanada
Kristina Groves
Clara Hughes
Cindy Klassen
 Japonia
Eriko Ishino
Nami Nemoto
Maki Tabata
Salt Lake City 2007  Kanada
Kristina Groves
Christine Nesbitt
Shannon Rempel
 Holandia
Paulien van Deutekom
Renate Groenewold
Ireen Wüst
 Niemcy
Daniela Anschütz-Thoms
Lucille Opitz
Claudia Pechstein
Nagano 2008  Holandia
Paulien van Deutekom
Renate Groenewold
Ireen Wüst
 Kanada
Kristina Groves
Christine Nesbitt
Brittany Schussler
 Niemcy
Daniela Anschütz-Thoms
Lucille Opitz
Claudia Pechstein
Richmond 2009  Kanada
Kristina Groves
Christine Nesbitt
Brittany Schussler
 Holandia
Renate Groenewold
Jorien Voorhuis
Ireen Wüst
 Japonia
Masako Hozumi
Hiromi Otsu
Maki Tabata
Inzell 2011  Kanada
Cindy Klassen
Christine Nesbitt
Brittany Schussler
 Holandia
Marrit Leenstra
Diane Valkenburg
Ireen Wüst
 Niemcy
Stephanie Beckert
Isabell Ost
Claudia Pechstein
Heerenveen 2012  Holandia
Diane Valkenburg
Linda de Vries
Ireen Wüst
 Kanada
Kristina Groves
Christine Nesbitt
Brittany Schussler
 Polska
Natalia Czerwonka
Katarzyna Woźniak
Luiza Złotkowska
Soczi 2013  Holandia
Marrit Leenstra
Diane Valkenburg
Ireen Wüst
 Polska
Katarzyna Bachleda-Curuś
Natalia Czerwonka
Luiza Złotkowska
 Korea Południowa
Kim Bo-reum
Noh Seon-yeong
Park Do-yeong
Heerenveen 2015  Japonia
Nana Takagi
Miho Takagi
Ayaka Kikuchi
 Holandia
Marije Joling
Ireen Wüst
Marrit Leenstra
 Rosja
Olga Graf
Natalja Woronina
Julija Skokowa

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Stan po MŚ 2015.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1  Niemcy 36 31 18 85
2  Holandia 16 25 21 62
3  Kanada 14 11 18 43
4  Czechy 10 3 1 14
5  Stany Zjednoczone 4 4 7 15
6  Chiny 3 8 2 13
7  Rosja 2 3 3 8
8  Korea Południowa 2 1 3 6
9  Japonia 1 3 9 13
10  Austria 1 0 2 3
11  Białoruś 0 1 1 2
 Polska 0 1 1 2
13  Kazachstan 0 0 1 1
 Włochy 0 0 1 1

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]