Media III RP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Media III RP
Gatunek dokumentalny
Rok produkcji 2009
Data premiery 14 grudnia 2016 (TVP1)
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 75 minut (3 odcinki)
Reżyseria Paweł Nowacki
Scenariusz Paweł Nowacki, Robert Kaczmarek, Krzysztof Nowak
Produkcja Film Open Group, Telewizja Polska

Media III RP – trzyczęściowy polski film dokumentalny z 2009 roku zrealizowany przez Pawła Nowackiego, przedstawiający historie polskich mediów w latach 1989–2009. W filmie wykorzystano fragmenty m.in. filmu dokumentalnego Ireneusza Englera Taka była telewizja z 2002 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Media III RP opowiada o historii polskich mediów w latach 1989–2009, przedstawiając również kulisy ich powstania i działalność oraz przeszłość właścicieli Polsatu, TVN i niektórych prezesów TVP.

Pierwsza część opowiada o przeszłości niektórych dziennikarzy współpracujących ze Służbą Bezpieczeństwa PRL i PZPR, zmianach w tygodniku itd, medialnych przemianach ustrojowych w 1989 roku (m.in. wybór Jerzego Urbana, Andrzeja Drawicza i Mariana Terleckiego na szefa Radiokomitetu, prywatyzacja Ruchu oraz powołanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) oraz historii powstania Gazety Wyborczej, Tygodnika Nie, Radia ZET i Polsatu.

Druga część opowiada o czasach prezesury Wiesława Walendziaka, Ryszarda Miazka oraz Roberta Kwiatkowskiego w TVP, historii powstania TVN, TV Puls i Radia Maryja oraz krytyce kościoła katolickiego w mediach.

Trzecia część opowiada o historii powstania Czasu Krakowskiego i Życia, przejęcia gazet regionalnych przez firmy niemieckie, o tym jak media informowały o Aleksandrze Kwaśniewskim, o Aferze Rywina oraz o tym, jak media są zaangażowane w działalność polityczną.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W filmie dokumentalnym pojawiają się Piotr Gontarczyk, Piotr Legutko, Cezary Michalski, Paweł Milcarek, Andrzej Nowak, Barbara Fedyszak-Radziejowska, Piotr Semka, Bronisław Wildstein, Piotr Zaremba oraz Rafał A. Ziemkiewicz.

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Do 2016 roku emisja Media III RP w telewizji była blokowana przez ówczesnych prezesów TVP, przez co film dokumentalny był wyświetlany na specjalnych pokazach organizowanych przez dziennikarzy Gazety Polskiej gdzie przez co stał się tzw. półkownikiem. Po kilku latach Media III RP został wrzucony do internetu, m.in. na portalu Fronda oraz YouTube.

Gdy w 2016 roku prezesem TVP został Jacek Kurski, doszło do oficjalnej emisji filmu w telewizji. Premiera Media III RP odbyła się w TVP1 14 grudnia 2016 roku[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Media III RP – legendarny „półkownik” w końcu na antenie, Do Rzeczy, 13 grudnia 2016 [dostęp 2017-01-01] (pol.).