Meir Eisenstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Meir ben Izaak Eisenstadt lub Meir Ash, hebr. מאיר בן יצחק איזנשטט lub מהר"ם א"ש (ur. 1670 w Poznaniu, zm. 1744 w Eisenstadt) – rabin i teolog judaizmu działający na terenie Polski, Czech, Niemiec i Węgier.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był autorem respons talmudycznych i innych prac z zakresu literatury rabinicznej. Jako autorytet w Halasze, konsultowali się z nim rabini z Turcji, Niemiec i Włoch. Po opublikowaniu jego traktatu pod tytułem Shu"t Panim Me'irot był określany jako Panim Me'irot. Znany był również pod imieniem Maharam Ash, co w języku hebrajskim oznacza nasz nauczyciel, Rabbi Meir Eisenstadt.

Po odbyciu służby w rodzinnym Poznaniu, w 1693 objął rabinat w Szydłowcu, z którego wyjechał w 1700 do Niemiec. Osiadł w Wormacji, gdzie otrzymał propozycję kierownictwa jesziwą. Kiedy Wormacja została zajęta przez Francuzów w 1701 przeniósł się do Prościejowa. W latach 1711–1714 z powrotem związał się z Szydłowcem, po czym pojechał do Eisenstadt (przybrał nazwisko od miasta, w którym się osiedlił) przyjmując posadę rabina siedmiu wspólnot. Eisenstadt znacząco wpłynął na charakter wspólnoty i jego jesziwę. Duży ośrodek miejski oraz znaczące skupisko Żydów na zachodnich Węgrzech przyciągnęło studentów z dalszych okolic. Jednym z jego uczniów był prawdopodobnie Jonathan Eybeschutz.

Wybrane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Meir ben Izaak Eisenstadt pozostawił po sobie następujące traktaty:

  • Or ha-Ganuz
  • Shu"t Panim Me'irot
  • Kotnot Or

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]