Meir Toubianski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Toviansky.jpg

Toubianski Meir (hebr.) מאיר טוביאנסקי Tubianski, Tobianski, Tuwiański, Tobiansky, Tubiansky (ur. 20 maja 1904 w Kownie, zm. 30 czerwca 1948 w Bajt Dżiz) – żydowski oficer, major armii brytyjskiej.

W czasie II wojny światowej służył w stopniu majora w korpusie saperów armii brytyjskiej. W 1948 przeszedł do armii izraelskiej, zweryfikowany w stopniu kapitana.

30 czerwca 1948 z rozkazu nowego szefa Amanu Issera Be’eriego został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, aresztowany, zdegradowany i rozstrzelany.

W grudniu 1948 przy okazji rozpatrywania innej sprawy sąd wojskowy uznał, iż Be’eri winny jest zabójstwa Toubianskiego. Po odwołaniu go ze stanowiska szefa Amanu został aresztowany, uznany za winnego i skazany symbolicznie (ze względu na zasługi w służbie) na jeden dzień więzienia. Toubianski został zrehabilitowany - przywrócono mu stopień wojskowy, ekshumowano i ponownie pochowano z ceremoniałem wojskowym należnym oficerowi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Norman Polmar, Thomas B. Allen, Księga szpiegów. Encyklopedia. Wydawnictwo Magnum sp. z o.o., Warszawa, 2000. ​ISBN 83-85852-27-1​.