Meldunek bojowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Meldunek bojowyinformacja przekazana dowódcy (przełożonemu) dotycząca aktualnej sytuacji bojowej.

Złożenie meldunku winno rozpocząć się od umiejscowienia pod względem taktycznym i topograficznym punktu rekonesansowego.

Układ meldunku (przykład)[edytuj | edytuj kod]

Orientowanie[edytuj | edytuj kod]

Panie Pułkowniku znajdujemy się w punkcie dowódczo obserwacyjnym dowódcy 1kz 1 bz, 200 m na zachód od drogi WIRKI – KLUSY i 450 m na południe od punktu 46,4

Wskazuję dozory: Budynek z czerwonym dachem na północnym skraju osiedla MIODKI – Dozór 1 – 1500, lub Dozór "CZERWONY" – 1500. (kolejne dozory podobnie)

Położenie sił przeciwnika[edytuj | edytuj kod]

wojska będące w styczności[edytuj | edytuj kod]

Przeciwnik siłami dwóch brygad dąży do opanowania ADAMOWA. Do chwili obecnej opanował rubież: płd. ROSTKI – 300m zachód osiedle RAJ – droga: Osiedle RAJ- osiedle MIODKI.

Na kierunku KLUSY- WIRKI naciera 2BZ która ma aktualnie zaangażowane w walce dwa bataliony. Jej 21 bz nacierający w kierunku: Dozór 1 – osiedle RAJ uzyskał największe powodzenie i opanował rubież: płd. skraj lasu RAJ – 300 m zachodni skraj zabudowań osiedla RAJ – skrzyżowanie ulic KOPERNIKA REJA.

Batalion ma zaangażowane w walce w pierwszym rzucie dwie kompanie. Odwód batalionu kz na drodze: KLUSY – Osiedle MIODKI, czołem 2000m płn. osiedle MIODKI

Kompania zatrzymana SOZ "LIPA". Możliwość wprowadzenia kompanii do walki za ok. 60 min.

Działanie batalionu wspiera das ze SO w rejonie: Kol. KLUSY

Wykryto SO kwsp w rejonie: wsch. Las MIODKI

odwody które mogą mieć wpływ na naszą sytuację[edytuj | edytuj kod]

Ponadto wykryto kolumnę ok. 30 BWP na drodze: ŁAZIE – KLUSY, prawdopodobnie podchodzące siły kolejnej brygady przeciwnika.

(Podobnie wszystkie znane i wykryte elementy przeciwnika)

działanie przeciwnika podczas okresu objętego meldunkiem[edytuj | edytuj kod]

Oceniam, że przeciwnik w wyniku poniesionych strat w pododdziałach pierwszego rzutu zmuszony będzie za ok. godzinę wprowadzić do walki odwody pierwszorzutowych batalionów. (itd.)

prawdopodobny sposób jego dalszego działania[edytuj | edytuj kod]

Przewiduję, że w wyniku poniesionych strat, po opanowaniu siłami 2 i 4BZ ADAMOWA, dążył będzie do wprowadzenia do walki kolejnej brygady uchwycenia, przesmyków międzyjeziornych i przejścia do obrony na dogodnej rubieży, prawdopodobnie wykorzystując wzgórza ZIELONE, płn. brzeg jeziora KLIN i kanał GŁĘBOKI .

Sytuacja własnych wojsk[edytuj | edytuj kod]

krótki opis i wyniki działań, przeprowadzony w okresie objętym meldunkiem[edytuj | edytuj kod]

11 bz zgodnie z otrzymanym zadaniem broni ADAMOWA i przesmyku międzyjeziornego KLUKI. Skutecznie wzbrania przeciwnikowi opanowania miejscowości zatrzymując jego natarcie na przedpolach miasta.

Aktualnie pododdziały 11bz walczą na rubieży: płn. KLUKI –zachód osiedle RAJ, droga: osiedle RAJ- osiedle MIODKI.

położenie własnych elementów ugrupowania bojowego[edytuj | edytuj kod]

1kz z powodzeniem broni osiedla RAJ. Zatrzymała natarcie przeciwnika na linii: skraj lasu RAJ 300 m zachodni skraj zabudowań osiedla RAJ- skrzyżowanie ulic KOPERNIKA REJA. Kompania nie użyła w walce swojego odwodu. Straty kompanii 2 BWP zniszczone 1 uszkodzony, 5 zabitych 12 rannych.

(Podobnie pozostałe pododdziały i elementy ugrupowania)

linie rozgraniczenia, położenie i zadania sąsiednich jednostek[edytuj | edytuj kod]

Na prawo broni się 12bz. Linia rozgraniczenia wzdłuż płd. brzegu jeziora KLIN. Z tyłu, na stoku pagórka, przeszedł do obrony 13 bcz – odwód brygady z zadaniem ostatecznego załamania natarcia przeciwnika na zajmowanej rubieży. Jest też w gotowości do wsparcia częścią sił działań mojego batalionu.

1 das – wspiera walkę batalionu z rejonu: płd. KLUKI wykonał na korzyść batalionu SOZ: "BUK", "LIPA", – wskazuje w terenie ( tu należy wskazać miejsca SOZ), oraz jest w gotowości do wykonania kolejnych dwu ogni zaporowych na rubieży ( tu należy również wskazać miejsca SOZ).

Zabezpieczenie logistyczne[edytuj | edytuj kod]

  • ogólne uwagi o sytuacji
  • wpływ na sytuację taktyczną

Inne informacje[edytuj | edytuj kod]

(Informacje nie występujące gdzie indziej}

Własna ocena rozwoju sytuacji i zamiar działania[edytuj | edytuj kod]

Zamierzam siłami pierwszorzutowych kompanii niedopuścić do wdarcia się przeciwnika w kompleks zabudowań ADAMOWA. W wypadku włamania się przeciwnika na jednym z kierunków, działaniem odwodu we współdziałaniu z kompaniami pierwszego rzutu w rejonie włamania wykonać kontratak i wypchnąć przeciwnika z miasta.

Prośby[edytuj | edytuj kod]

Proszę o ZO na skrzyżowanie ulic: 1 MAJA, FORTECZNA za ok. 5 min.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]