Memoriał Janusza Kusocińskiego 1954

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1. Memoriał Janusza Kusocińskiegomityng lekkoatletyczny, który odbył się 19 i 20 czerwca 1954 na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie[1]. Podczas zawodów Maria Gołubnicza wyrównała rekord Europy w biegu na 80 metrów przez płotki czasem 11,0[2]. Ustanowiono również kilka rekordów Polski: Gerard Mach w biegu na 400 metrów wynikiem 48,0, Edmund Potrzebowski w biegu na 800 metrów wynikiem 1:50,7 oraz w biegu na 1500 metrów czasem 3:48,4, a także Danuta Adamczyk w skoku wzwyż wynikiem 1,55 m[3]. Główny bieg memoriałowy był rozgrywany na dystansie 5000 metrów. Zwyciężył w nim Wołodymyr Kuc.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 metrów Polska Edward Szmidt 10,7 Polska Emil Kiszka 10,7 Polska Zdobysław Stawczyk 10,8
Bieg na 200 metrów Polska Zdobysław Stawczyk 21,7 Polska Edward Szmidt 21,8 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Riabow 21,9
Bieg na 400 metrów Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ardalion Ignatjew 47,3 Polska Gerard Mach 48,0 Polska Zbigniew Makomaski 48,6
Bieg na 800 metrów Dania Gunnar Nielsen 1:50,2 Polska Edmund Potrzebowski 1:50,7 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Gieorgij Iwakin 1:51,7
Bieg na 1500 metrów Polska Edmund Potrzebowski 3:48,4 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Bagrajew 3:48,6 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) István Rózsavölgyi 3:49,4
Bieg na 5000 metrów Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wołodymyr Kuc 14:12,8 Polska Alojzy Graj 14:16,8 Polska Władysław Płonka 14:17,2
Bieg na 10 000 metrów Ludowa Republika Bułgarii Dymityr Wuczkow 30:46,0 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Albert Iwanow 30:48,8 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Grigorij Basałajew 30:50,4
Bieg na 110 metrów przez płotki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jewhen Bułanczyk 14,6 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Boris Stoljarow 14,9 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiaczesław Bogatow 15,1
Bieg na 400 metrów przez płotki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Litujew 51,9 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anatolij Julin 51,9 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Gieorgij Żiwotjagin 54,2
Bieg na 3000 metrów z przeszkodami Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Fiodor Marulin 8:54,2 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Kuczawow 8:54,8 Finlandia Pentti Karvonen 8:56,6
Sztafeta 4 × 100 m  Polska I
Nikodem Goździalski
Edward Szmidt
Zdobysław Stawczyk
Emil Kiszka
41,8 Polska AZS
Jerzy Solarski
Cyryl Adamski
Wiesław Holajn
Andrzej Wojtowicz
42,7  Polska II
Roman Budzyński
Tadeusz Kluzek
Janusz Jarzembowski
Ryszard Szymański
43,3
Sztafeta 4 × 400 m  Polska I
Stanisław Swatowski
Wiesław Werbliński
Zbigniew Makomaski
Gerard Mach
3:14,9  Polska II
Edward Brabański
Leszek Sierek
Jerzy Witulski
Andrzej Kasprzycki
3:17,5
Skok wzwyż Szwecja Bengt Nilsson 2,00 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Stiepanow 1,95 Polska Zbigniew Lewandowski 1,95
Skok o tyczce Polska Edward Adamczyk 4,32 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Tamás Hommonay 4,25 Polska Zbigniew Janiszewski 4,20
Skok w dal Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Ödön Földessy 7,37 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Leonid Grigorjew 7,18 Polska Kazimierz Kropidłowski 7,13
Trójskok Polska Zygfryd Weinberg 15,22 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anton Terkel 14,87 Ludowa Republika Bułgarii Nikola Dagorow 14,80
Pchnięcie kulą Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oto Grigalka 16,97 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Heino Heinaste 15,95 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Gieorgij Fiodorow 15,95
Rzut dyskiem Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Ferenc Klics 51,69 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Boris Matwiejew 49,55 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Kriwonosow 49,44
Rzut młotem Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) József Csermák 61,09 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Kriwonosow 61,03 Ludowa Republika Bułgarii Boris Popow 56,04
Rzut oszczepem Polska Janusz Sidło 79,03 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Kuzniecow 76,60 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Cybułenko 72,30

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 metrów Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiera Kriepkina 12,2 Niemiecka Republika Demokratyczna Gisela Köhler 12,4 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Flora Kazancewa 12,5
Bieg na 200 metrów Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiera Kriepkina 24,7 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Flora Kazancewa 24,8 Ludowa Republika Bułgarii Weselina Kolarowa 24,8
Bieg na 400 metrów Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nina Otkalenko 57,2 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nina Czernoszcziek 58,0 Polska Halina Gabor 59,9
Bieg na 880 jardów[a] Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nina Otkalenko 2:12,3 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nina Czernoszcziek 2:14,5 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelizawieta Jermołajewa 2:16,2
Bieg na 80 metrów przez płotki Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Maria Gołubnicza 11,0 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Olga Gyarmati 11,3 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anna Aleksandrowa 11,4
Sztafeta 4 × 100 m  Polska I
Maria Ilwicka
Elżbieta Bocian
Genowefa Minicka
Maria Kusion
48,4  Polska II
Celina Jesionowska
Barbara Dalkowska
Agnieszka Białek
Maria Arndt
49,0
Skok wzwyż Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandra Czudina 1,65 Polska Danuta Adamczyk 1,55 Ludowa Republika Bułgarii Anka Rusewa 1,55
Skok w dal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandra Czudina 5,95 Polska Maria Ilwicka 5,63 Polska Elżbieta Duńska 5,60
Pchniecie kulą Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Galina Zybina 15,15 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lia Maremae 14,25 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Zinajda Dojnikowa 13,53
Rzut dyskiem Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jewgienija Arzumanowa 49,85 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Galina Zybina 48,03 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Wierkoszanska 46,74
Rzut oszczepem Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandra Czudina 49,75 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Virve Roolaid 49,53 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadieżda Koniajewa 48,71

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W tym samym biegu zmierzono również czasy na 800 metrów: Otkalenko – 2:11,6; Czernoszcziek – 2:13,9; Jermołajewa – 2:15,0.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Socha i inni: Historia Memoriału Janusza Kusocińskiego. Warszawa: 2014, s. 27. ISBN 978-83-64544-08-8.
  2. Andrzej Socha i inni: Historia Memoriału Janusza Kusocińskiego. Warszawa: 2014, s. 47. ISBN 978-83-64544-08-8.
  3. Janusz Waśko, John Brant, Györgyi Csiki, Andrzej Socha: Golden Century of IAAF Records. National Records Evolution 1912-2012. Zamość: 2013, s. 31, 38, 45 i 282.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Socha i inni: Historia Memoriału Janusza Kusocińskiego. Warszawa: 2014, s. 47-50. ISBN 978-83-64544-08-8.