Memoriał Janusza Kusocińskiego 1959

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

6. Memoriał Janusza Kusocińskiegomityng lekkoatletyczny, który odbył się 13 i 14 czerwca 1959 na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie[1]. Największym wydarzeniem zawodów było ustanowienie przez Edmunda Piątkowskiego rekordu świata w rzucie dyskiem wynikiem 59,91 m[2]. Walentina Szaprunowa uzyskała w skoku w dal rezultat 6,38 m, lepszy od rekordu świata Elżbiety Krzesińskiej, ale przy zbyt silnym wietrze[3]. Główny bieg memoriałowy był rozgrywany na dystansie 3000 metrów. Zwyciężył w nim Hans Grodotzki. Rekordy Polski ustanowili: Marian Foik w biegu na 200 meterów (20,9), Ryszard Malcherczyk w trójskoku (16,44) i Alfred Sosgórnik w pchnięciu kulą dyskiem (17,46)[4].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 metrów[a] Ludowa Republika Bułgarii Michaił Byczwarow 10,5 Polska Marian Foik 10,5 Francja Jocelyn Delecour 10,6
Bieg na 100 metrów[b] Francja Claude Piquemal 10,2 Polska Jerzy Juskowiak 10,2 Francja Philippe Candau 10,9
Bieg na 200 metrów[a] Włochy Livio Berruti 20,9 Ludowa Republika Bułgarii Michaił Byczwarow 21,0 Czechosłowacja Vilém Mandlík 21,1
Bieg na 200 metrów[b] Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łeonid Barteniew 21,1 Polska Edward Szmidt 21,3 Polska Andrzej Karcz 21,9
Bieg na 400 metrów[a] Francja Abdoulaye Seye 47,5 Szwajcaria René Weber 47,8 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Carl Kaufmann 48,0
Bieg na 400 metrów[b] Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walentin Rachmanow 48,5 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Konstantin Graczew 48,6 Polska Jerzy Kowalski 48,7
Bieg na 800 metrów[c] Szwajcaria Christian Wägli 1:50,5 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) István Rózsavölgyi 1:50,9 Polska Jacek Jakubowski 1:51,5
Bieg na 800 metrów[c] Włochy Gianfranco Baraldi 1:51,7 Francja Gérard Vervoort 1:52,4 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jewgienij Sokołow 1:52,5
Bieg na 1500 metrów[d] Niemiecka Republika Demokratyczna Zbigniew Orywał 3:46,2 Polska Stefan Lewandowski 3:47,7 Polska Marian Jochman 3:48,3
Bieg na 1500 metrów[d] Wielka Brytania Brian Kent-Smith 3:50,5 Włochy Alfredo Rizzo 3:51,0 Polska Bolesław Kowalczyk 3:51,5
Bieg na 3000 metrów[e] Niemiecka Republika Demokratyczna Hans Grodotzki 7:58,4 Polska Kazimierz Zimny 7:58,4 Wielka Brytania Derek Ibbotson 8:00,0
Bieg na 3000 metrów[e] Wielka Brytania Brian Kent-Smith 8:18,8 Niemiecka Republika Demokratyczna Hermann Buhl 8:19,2 Polska Kazimierz Żbikowski 8:21,0
Bieg na 5000 metrów Polska Władysław Płonka 14:36,8 Polska Mieczysław Kierlewicz 14:38,0 Polska Władysław Sztwiertnia 14:39,6
Bieg na 110 metrów przez płotki[a] Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Stanko Lorger 14,4 Holandia Eef Kamerbeek 14,5 Francja Jean-Claude Reynaud 14,6
Bieg na 110 metrów przez płotki[b] Polska Tadeusz Niemczyk 15,4 Polska Zygmunt Kruszyński 15,5 Polska Zdobysław Stradowski 15,5
Bieg na 400 metrów przez płotki Włochy Moreno Martini 54,02 Norwegia Jan Gulbrandsen 54,5 Polska Werner Proske 54,8
Sztafeta 4 × 100 m  Polska I 41,5  ZSRR 41,8  Polska II 42,9
Skok wzwyż Polska Kazimierz Fabrykowski 2,01 Polska Zbigniew Lewandowski 1,96 Francja Michel Herrmann 1,92
Skok o tyczce Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Pietrenko 4,35 Polska Andrzej Krzesiński 4,35 Polska Janusz Gronowski 4,25
Skok w dal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Ter-Owanesian 8,00 Polska Henryk Grabowski 7,80 Finlandia Jorma Valkama 7,80
Trójskok Polska Ryszard Malcherczyk 16,44 Włochy Enzo Cavalli 15,39 Ludowa Republika Bułgarii Luben Gurguszinow 15,39
Pchnięcie kulą Stany Zjednoczone Bill Nieder 19,02 Włochy Silvano Meconi 18,15 Czechosłowacja Jiří Skobla 17,73
Rzut dyskiem Polska Edmund Piątkowski 59,91 Niemiecka Republika Demokratyczna Manfred Grieser 54,68 Polska Zenon Begier 53,96
Rzut młotem Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Gyula Zsivótzky 64,14 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Kriwonosow 62,79 Polska Tadeusz Rut 61,99
Rzut oszczepem Polska Janusz Sidło 77,73 Węgierska Republika Ludowa (1949–1989) Gergely Kulcsár 76,81 Włochy Carlo Lievore 75,57

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: 1. miejsce Rezultat 2. miejsce Rezultat 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 metrów[f] Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Galina Popowa 11,8 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nonna Polakowa 11,8 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wałentyna Masłowska 11,9
Bieg na 100 metrów[f] Polska Celina Jesionowska 12,2 Wielka Brytania Dorothy Hyman 12,3 Polska Halina Richter 12,4
Bieg na 200 metrów[g] Wielka Brytania Dorothy Hyman 24,2 Polska Celina Jesionowska 24,2 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nonna Polakowa 24,3
Bieg na 200 metrów[g] Ludowa Republika Bułgarii Weselina Kolarowa 25,2 Polska Elżbieta Twardowska 25,2 Polska Halina Richter 25,3
Bieg na 800 metrów Polska Beata Żbikowska 2:13,7 Wielka Brytania Diane Leather 2:14,8 Ludowa Republika Bułgarii Swetłana Isaewa 2:14,9
Bieg na 80 metrów przez płotki Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Draga Stamejčič 11,4 Polska Maria Chojnacka 11,5 Polska Janina Słowińska 11,5
Sztafeta 4 × 100 m  ZSRR
Wiera Kriepkina
Wałentyna Masłowska
Nonna Polakowa
Marija Itkina
46,3  Polska I
Maria Chojnacka
Barbara Janiszewska
Celina Jesionowska
Halina Richter
47,2  Polska II 48,6
Skok wzwyż Rumunia w epoce komunizmu Iolanda Balaș 1,80 Chińska Republika Ludowa Zheng Fengrong 1,70 Wielka Brytania Dorothy Shirley 1,64
Skok w dal Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walentina Szaprunowa 6,38 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Galina Popowa 6,19 Polska Maria Chojnacka 6,16
Pchniecie kulą Polska Jadwiga Klimaj 14,53 Rumunia w epoce komunizmu Ana Coman 14,50 Polska Eugenia Rusin 14,07
Rzut dyskiem Niemiecka Republika Demokratyczna Doris Müller 50,58 Czechosłowacja Marie Šimánková 45,72 Polska Helena Dmowska 45,71
Rzut oszczepem Polska Maria Grabowska 51,04 Polska Urszula Figwer 49,92 Niemiecka Republika Demokratyczna Ursula Behr 49,28

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Finał A.
  2. a b c d Finał B.
  3. a b Rozegrano dwie serie biegu na 800 metrów.
  4. a b Rozegrano dwie serie biegu na 1500 metrów.
  5. a b Rozegrano dwie serie biegu na 3000 metrów.
  6. a b Rozegrano dwie serie biegu na 100 metrów.
  7. a b Rozegrano dwie serie biegu na 200 metrów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Socha i inni: Historia Memoriału Janusza Kusocińskiego. Warszawa: 2014, s. 27. ISBN 978-83-64544-08-8.
  2. Progression of IAAF World Records. 2015 Edition, IAAF, s. 191 [dostęp 2017-05-02] (ang.).
  3. Andrzej Socha i inni: Historia Memoriału Janusza Kusocińskiego. Warszawa: 2014, s. 65. ISBN 978-83-64544-08-8.
  4. Janusz Waśko, John Brant, Györgyi Csiki, Andrzej Socha: Golden Century of IAAF Records. National Records Evolution 1912-2012. Zamość: 2013, s. 24, 124 i 134.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Socha i inni: Historia Memoriału Janusza Kusocińskiego. Warszawa: 2014, s. 65-67. ISBN 978-83-64544-08-8.