Merkuryusz Polski Ordynaryjny (tygodnik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Merkuryusz Polski Ordynaryjny dzieie wszystkiego świata w sobie zamykaiący dla informacyey pospolitey[1] – tygodnik społeczno-polityczny utworzony w 1933 przez Juliana Babińskiego, Władysława Zambrzyckiego i Jerzego Brauna. Tygodnik naśladował początkowo graficznie Merkuriusz Polski Ordynaryjny wydawany w XVII wieku, jednak nie był jego kontynuacją. Znany był z niezwykle zjadliwych komentarzy politycznych.

Poglądy prezentowane przez ten tygodnik były na tyle odmienne wobec wszystkich innych nurtów w polskiej prasie[potrzebny przypis], że przez niektórych był on zaliczany do pro-hitlerowskich[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Merkuryusz Polski Ordynaryiny: dzieie wszystkiego świata w sobie zamykaiący dla informacyey pospolitey.
  2. Antoni Wieczorkiewicz, Reszta polemiki, „Czarno na Białem”, III (26), 25 czerwca 1939, s. 7, Cytat: Przecież hitlerofile polscy — mam tu na myśli w tej chwili 'Merkuryusza', tygodnik pp. Babińskiego i Zambrzyckiego, już znaleźli wyjście. Orzekli, że religia hitlerowska jest oczywiście dobra, tylko papież tej wiary, Adolf Hitler, okazał się nieodpowiedni. Ale na to jest rada. 'Merkuryusz' ma już swojego antypapę, który sprostuje taktyczne błędy Adolfa Hitlera. Tym antypapą ma być prawdziwy — według 'Merkuryusza' — typ urody germańskiej, polonofilski, antysemicki, pacyfistyczny i genialny 'der schoene Herman', feldmarszałek Goering. Jeżeli hitlerofile polscy znaleźli tak prostą drogę, czyż nie stoi ona otworem i przed hitlerowcami niemieckimi? Hitlerofile nasi pytają, cytując naszą dyskusję, czemu wywalam w niej drzwi rzekomo otwarte. Sądzę, że apologia i apoteoza p. Hermana Goeringa zaprodukowana w 'Merkuryuszu' odpowiedzialnością za Hitlera pragnie obarczać już nawet nie ruch hitlerowski, a Adolfa Hitlera osobiście..