Methernitha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Methernitha (niem. Methernitha, Genossenschaft) – niewielka wspólnota chrześcijańska (około 120 osób) w Linden w Szwajcarii, od 1960 zorganizowana w formie spółdzielni. Członkowie żyją we wspólnocie opartej na idei wzajemnej pomocy i wymianie zasobów zgodnie z prostą zasadą "jeden za wszystkich wszyscy za jednego". Nie używają alkoholu, nikotyny ani narkotyków. Pozostając obywatelami Szwajcarii, płacą należne podatki oraz składki emerytalne.

Pod koniec lat 50., grupka szwajcarskich obywateli, którym przewodził Paul Baumann, postanowiła stworzyć wspólnotę, która opierałaby się na ideałach chrześcijańskich i trosce o środowisko. Kupiono ziemię w wysoko położonej dolinie Alp szwajcarskich w kantonie Berno, gdzie rozpoczęto budowę domów i warsztatów. Pierwsze fundusze uzyskano z prowadzenia produkcji mebli.

Najważniejszą rzeczą dla wspólnoty jest samowystarczalność, w związku z tym wykorzystano odnawialne źródła energii. Pompy wodne zasilane są przez wiatraki a wodę ogrzewają kolektory słoneczne, aby spełniać kolejną zasadę "być w równowadze z przyrodą". Wspólnota twierdzi, iż dodatkowo wytwarza potrzebną jej energię elektryczną także przy użyciu urządzeń wolnej energii (wynalezionych przez Baumanna), zwanych przez nich Thesta-Distatica. Wspólnota-spółdzielnia ma własną stację telewizyjną, z której transmituje programy własnej produkcji. Prowadzi własną szkołę, dom opieki pielęgniarskiej i "dom klubowy", stanowiący centrum kultu i archiwum.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]