Metro w Bratysławie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Bratysławie
metro
Państwo  Słowacja
Lokalizacja Bratysława
Liczba linii 2 (planowane)
Infrastruktura
Długość sieci 29 km (planowane)
Portal Portal Transport szynowy

Metro w Bratysławie – nigdy nie ukończony i nie uruchomiony system metra w Bratysławie, stolicy Słowacji.

Dynamiczny rozwój Bratysławy w latach 1970., w tym powstawanie prawobrzeżnego osiedla Petržalka, spowodowały podjęcie prac nad budową systemu metra. Planowana sieć miała mieć dwie linie, A (Dúbravka – Karlova Ves – centrum – Rača) i B (Petržalka – centrum – Trnavské mýto – Ružinov), a ich łączna długość miała wynosić 29 km[1].

W 1988 r. rozpoczęto budowę stacji Dunaj linii B, a pierwszy odcinek od tej stacji do stacji Luky Juh zaplanowano oddać do użytku w 1997 r., a całą sieć trzy lata później. W 1990 r. budowa została wstrzymana z powodu trudności wynikających z transformacji polityczno-gospodarczej. Ze względu na szybkie zawieszenie prac wykonano niewiele prac w terenie, przy czym najdłuższym częściowo ukończonym odcinkiem był 300-metrowy tunel w rejonie projektowanej zajezdni Janikov dvor[1].

W następnych latach planowano budowę lekkiego metra, a w 2003 r. zapadła decyzja o rozbudowie sieci tramwajowej w formie szybkiego tramwaju i prace te ruszyły w 2013 r. Planowano wówczas ukończenie inwestycji w ciągu 10 lat. W lutym 2019 r. rozpoczęto prace związane z burzeniem części nieukończonych tuneli[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Bratysława burzy nieukończone metro (pol.). Witold Urbanowicz, 2019-03-10. [dostęp 2019-03-19].