Międzynarodowa Unia Astronomiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowa Unia Astronomiczna
International Astronomical Union
Union Astronomique Internationale
{{{nazwa}}}
IAU National Members.svg
74 kraje członkowskie Międzynarodowej Unii Astronomicznej
Siedziba Paryż,  Francja
Prezydent Silvia Torres-Peimbert
Utworzenie 28 lipca 1919
Strona internetowa

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (ang. International Astronomical Union; fr. Union Astronomique InternationaleIAU/UAI/MUA) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca 10871 zawodowych astronomów[1] (wymagane jest posiadanie co najmniej doktoratu) rekomendowanych przez odpowiednie Komitety Narodowe. Koordynuje działalność badawczą w dziedzinie astronomii na świecie, organizuje kongresy generalne co trzy lata (ostatni, XXIX, odbył się w sierpniu 2015 w Honolulu), sympozja i inne konferencje specjalistyczne, prowadzi działalność wydawniczą i informacyjną (np. telegramy o nowych odkryciach). Zorganizowana jest w 37 komisji specjalistycznych grupujących się w 12 zespołach. Obecnym prezydentem MUA jest Robert Williams, a sekretarzem generalnym Ian F. Corbett.

Unia posiada wyłączne prawo do nadawania nazw nowo odkrytym ciałom niebieskim oraz nazywania tworów powierzchniowych na nich występujących. Zajmuje się tym Grupa Robocza ds. Nomenklatury Systemu Planetarnego (ang. Working Group for Planetary System Nomenclature[2]).

MUA powstała w 1919 roku w wyniku połączenia różnych międzynarodowych projektów, m.in. Carte du Ciel, Unii Słonecznej (Solar Union) i Międzynarodowego Biura Czasu (fr. Bureau International de l'Heure). Pierwszym prezydentem MUA był Benjamin Baillaud.

Polska przystąpiła do MUA w 1922 roku, obecnie do organizacji należy około stu polskich astronomów. Kilku najwybitniejszych Polaków zostało też wybranych na 6-letnią kadencję Wiceprezydentów Unii. Byli to: Tadeusz Banachiewicz (1932-1938), Eugeniusz Rybka (1952-1958), Wilhelmina Iwanowska (1973-1979) oraz Józef Smak (1991-1997).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]