Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki Teoretycznej, Matematycznej i Stosowanej (w skrócie Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna, MOL, akronim angielski – IOL) – jedna z najnowszych (rozgrywana od 2003 roku) olimpiad przedmiotowych należących do grupy międzynarodowych olimpiad przedmiotowych, podczas której rozgrywane są zarówno zawody indywidualne, jak i drużynowe.

Przedmiotem olimpiady jest lingwistyka deskryptywna, teoretyczna oraz matematyczna. Zadania są sformułowane w językach ojczystych uczestników i w tych językach mają także być rozwiązane. Pełne rozwiązanie obejmuje odpowiedź oraz jej uzasadnienie, podobnie jak przy rozwiązywaniu zadań matematycznych. Mimo że najważniejszą umiejętnością przydatną na tej olimpiadzie jest myślenie analityczne i dedukcja, i nie trzeba znać języków, których dotyczą zadania konkursowe, znajomość języka należącego do danej rodziny często jest pomocna.

Przebieg zawodów[edytuj | edytuj kod]

Indywidualna część zawodów obejmuje 5 zadań, na rozwiązanie których zawodnicy mają 6 godzin. Zadania dotykają najważniejszych zagadnień teoretycznej, matematycznej i stosowanej lingwistyki: fonetyki, morfologii, semantyki itd.

Od II MOL rozgrywany jest także turniej drużynowy. 4-osobowe drużyny z każdego państwa rozwiązują w czasie 3-4 godzin wyjątkowo trudne i czasochłonne zadanie lingwistyczne.

Miejsca organizacji olimpiady[edytuj | edytuj kod]

Numer Rok Miasto Kraj Termin Oficjalna witryna
1. 2003 Borowec  Bułgaria 6–12 września 2003 [1]
2. 2004 Moskwa  Rosja 31 lipca–2 sierpnia 2004 [2]
3. 2005 Lejda  Holandia 8–12 sierpnia 2005 [3]
4. 2006 Tartu  Estonia 1–6 sierpnia 2006 [4]
5. 2007 Petersburg (Zielenogorsk)  Rosja 31 lipca–4 sierpnia 2007 [5]
6. 2008 Słoneczny Brzeg  Bułgaria 4–9 sierpnia 2008 [6]
7. 2009 Wrocław  Polska 26–31 lipca 2009 [7]
8. 2010 Sztokholm  Szwecja 19–24 lipca 2010 [8]
9. 2011 Pittsburgh  Stany Zjednoczone 24–30 lipca 2011 [9]
10. 2012 Lublana  Słowenia 29 lipca–4 sierpnia 2012 [10]
11. 2013 Manchester  Wielka Brytania 22–26 lipca 2013 [11]
12. 2014 Pekin  Chiny 21–25 lipca 2014 [12]
13. 2015 Błagojewgrad  Bułgaria 20–24 lipca 2015 [13]
14. 2016 Mysuru  Indie 25–29 lipca 2016 [14]
15. 2017 Dublin  Irlandia 31 lipca–4 sierpnia 2017 [15]
16. 2018 Praga  Czechy 25–31 lipca 2018 [16]
17. 2019 Yongin  Korea Południowa 29 lipca–2 sierpnia 2019 [17]
2020 Windawa  Łotwa odwołano
18. 2021 Windawa  Łotwa 19–23 lipca 2021 [18]
19. 2022  Wyspa Man (wstępnie)

W 2020 roku z powodu pandemii choroby COVID-19 komitet organizacyjny olimpiady podjął decyzję o przesunięciu całego wydarzenia o rok[1].

Polscy medaliści olimpiady[edytuj | edytuj kod]

Olimpiada Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal Wyróżnienie (honorable mention) Zawody drużynowe
Moskwa 2004 Rosja Tymon Słoczyński (Kraków) (nagroda jeszcze nie przyznawana)
Tartu 2006 Estonia Paweł Świątkowski (Wrocław) Poland 1 (brązowy medal)
Sankt Petersburg 2007 Rosja Łukasz Cegieła (Wrocław)
Słoneczny Brzeg 2008 Bułgaria Maciej Janicki (Wrocław)
Łukasz Cegieła (Wrocław)
Marcin Filar (Kraków)
Radosław Burny (Płock)
Karol Konaszyński (Wrocław)
Wrocław 2009 Polska Łukasz Cegieła (Wrocław) Witold Małecki (Wrocław)
Łukasz Kalinowski (Bydgoszcz)
Szymon Musioł (Katowice)
Tomasz Dobrzycki (Leszno)
Adam Polak (Kraków)
Maciej Jaromin (Rybnik)
Sztokholm 2010 Szwecja Łukasz Kalinowski (Bydgoszcz)
Krzysztof Pawlak (Poznań)
Daniel Rucki (Poznań)
Maciej Dulęba (Wrocław)
Szymon Kanonowicz (Toruń)
Roman Stasiński (Opole)
Artur Zygadło (Bydgoszcz) Poland 2 (brązowy medal)
Pittsburgh 2011 Stany Zjednoczone Daniel Rucki (Poznań) Maciej Dulęba (Wrocław)
Mateusz Skórski (Jelenia Góra)
Maciej Tyszko (Wrocław)
Lublana 2012 Słowenia Konrad Myszkowski (Kraków) Daniel Rucki (Poznań) Edyta Gajdzik (Jelenia Góra) Piotr Bobołowicz (Lublin)
Joanna Cichowska (Gdynia)
Mateusz Kopeć (Białystok)
Dariusz Matlak (Kraków)
Kamil Rychlewicz (Łódź)
Poland 2 (brązowy medal)
Manchester 2013 Wielka Brytania Michał Hadryś (Wrocław) Martyna Siejba (Wrocław) Maciej Kucharski (Wrocław)
Jan Bajer (Poznań)
Michał Mazur (Gliwice)
Tomasz Skalski (Wrocław)
Bartosz Wojtalewicz (Bydgoszcz)
Jakub Woliński (Wałbrzych)
Pekin 2014 Chińska Republika Ludowa Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński (Złotów) Stanisław Wilczyński (Wrocław) Maciej Kocot (Kraków) Adam Dobrakowski (Częstochowa)
Katarzyna Kowalska (Warszawa)
Błagojewgrad 2015 Bułgaria Stanisław Frejlak (Warszawa)
Katarzyna Kowalska (Warszawa)
Piotr Gajdzica (Cieszyn) Eliza Siemaszko (Białystok)
Mateusz Włodarczyk (Bydgoszcz)
Poland White (brązowy medal)
Mysuru 2016 Indie Zofia Kaczmarek (Toruń)
Krzysztof Choszczyk (Warszawa)
Maciej Paliga (Katowice)
Agnieszka Dudek (Wrocław)
Wojciech Piątek (Wrocław)
Dawid Bucki (Kraków)
Rafał Pragacz (Kielce)
Dublin 2017 Irlandia Przemysław Podleśny (Lubartów) Paweł Piekarz (Kraków)
Szymon Stolarczyk (Ostrołęka)
Iga Jaworska (Warszawa)
Alicja Maksymiuk (Lublin)
Jakub Famulski (Wrocław)
Weronika Motkowska (Białystok)
Filip Karcz (Kraków)
Poland Ą (srebrny medal)
Praga 2018 Czechy Przemysław Podleśny (Lubartów)
Diego Król (Łódź)
Alicja Maksymiuk (Lublin)
Patryk Sapała-Niedzin (Toruń)
Yongin 2019 Korea Południowa Diego Król (Łódź) Alicja Maksymiuk (Lublin)
Izabela Znój (Krosno)
Krzysztof Olejniczak (Wrocław)
Poland Bóbr (brązowy medal)
Poland Żubr (wyróżnienie)

Uczestnictwo według państw[edytuj | edytuj kod]

Kraje kiedykolwiek uczestniczące w IOL

     Uczestnicy

     Uczestnicy, którzy przynajmniej raz organizowali wydarzenie

Rok, w którym dane państwo było gospodarzem MOL, oznaczono cieniowaniem.

Państwo 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Australia Australia + + + + + + + + + + +
Bangladesz Bangladesz + + +
Brazylia Brazylia + + + + + + + +
Bułgaria Bułgaria + + + + + + + + + + + + + + + + +
Chińska Republika Ludowa Chiny + + + + + + + +
Czechy Czechy + + + + + + + + + +
Dania Dania + +
Estonia Estonia + + + + + + + + + + + + + + + + +
Finlandia Finlandia + + + +
Francja Francja +
Grecja Grecja + +
Hiszpania Hiszpania + + + + +
Holandia Holandia + + + + + + + + + + + + + + + + +
Hongkong Hongkong +
Indie Indie + + + + + + + + + + +
Irlandia Irlandia + + + + + + + + + + +
Izrael Izrael +
Japonia Japonia + + + + + + + +
Kanada Kanada (anglojęz.) + + + + + + + + +
Kanada Kanada (fr.) + + +
Kazachstan Kazachstan + + + + +
Kolumbia Kolumbia +
Korea Południowa Korea Płd. + + + + + + + + + + + +
Litwa Litwa +
Łotwa Łotwa + + + + + + + + + + + + + + + + +
Malezja Malezja + +
Nepal Nepal +
Niemcy Niemcy + + + + + +
Norwegia Norwegia +
Pakistan Pakistan + +
Polska Polska + + + + + + + + + + + + + + + +
Rosja Rosja + + + + + + + + + + + + + + + + +
Rumunia Rumunia + + + + + + + + +
Serbia Serbia + + + + + + +
Singapur Singapur + + + + + +
Słowenia Słowenia + + + + + + + + + + + +
Sri Lanka Sri Lanka +
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone + + + + + + + + + + + + +
Szwecja Szwecja + + + + + + + + + + + + +
Republika Chińska Tajwan + + + + + + +
Turcja Turcja + + + + +
Ukraina Ukraina + + + + + +
Uzbekistan Uzbekistan +
Węgry Węgry + + + + + + + +
Wielka Brytania Wielka Brytania + + + + + + + + + + +
Wietnam Wietnam +
Wyspa Man Wyspa Man + + + + + + +
Zjednoczone Emiraty Arabskie Zjednoczone Emiraty Arabskie +

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ventspils 2021, International Linguistics Olympiad [dostęp 2020-04-07] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]