Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Piotra Czajkowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radziecki znaczek wydany 18 marca 1958 z okazji pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego

Międzynarodowy Konkurs im. Piotra Czajkowskiego – jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów dla instrumentalistów na świecie. Odbywa się w Moskwie regularnie co cztery lata od roku 1958, zmiana nastąpiła w 2006 roku gdy konkurs przesunięto o rok. Od 2007 r. konkurs odbywa się zgodnie z czteroletnim harmonogramem. Należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie

Aby utrzymać wysoki poziom konkursu, w 2007 roku organizatorzy wprowadzili zmiany do regulaminu:

  1. komitet Organizacyjny konkursu zapewnia promocję koncertową laureatów na całym świecie,
  2. jury zmieniło system głosowania z tajnego na otwarty dla publiki,
  3. konkurs jest nadawany na żywo przez Internet.

Początkowo konkurs był organizowany tylko w dwóch kategoriach: dla pianistów i skrzypków. W 1962 roku, podczas drugiej edycji dodano kategorię dla wiolonczelistów, podczas trzeciej w 1966 r. - dla wokalistów. W 1990 roku wprowadzono ostatnią kategorię - lutnictwo artystyczne w dyscyplinie skrzypce, altówka i wiolonczela.

Konkurs organizowany jest przez komitet składający się z wybitnych muzyków rosyjskich oraz impresariat Rosyjskiego Biura Koncertowego "Commonwealth"[1]. Uczestników ocenia międzynarodowe jury, wybitni instrumentaliści, profesorowie akademii muzycznych, dyrektorzy instytucji muzycznych, a także laureaci poprzednich edycji konkursu.

Eliminacje odbywają się w trzech rundach trwając przez cały miesiąc, przyznawanych jest 26 nagród: sześć w każdej kategorii instrumentalistów oraz po cztery dla głosów męskich i żeńskich. Regulamin dopuszcza możliwość nie przyznania nagrody, a także podzielenie jej ex aequo. We wczesnych edycjach konkursu przyznawano do ośmiu nagród.

Od 14 czerwca do 2 lipca 2011 odbył się w Moskwie XIV Międzynarodowy Konkurs im. Piotra Czajkowskiego pod auspicjami rządu federalnego i rosyjskiego Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej w kategoriach fortepian, skrzypce, wiolonczela (dla kandydatów od 16 do 30 roku życia w dniu konkursu) i kategorii śpiewu (19-32 lata).

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

Laureaci złotych medali przyznanych w danym roku i kategorii (pierwsze nagrody - chyba, że podano inaczej)

Fortepian[edytuj | edytuj kod]

Skrzypce[edytuj | edytuj kod]

Wiolonczela[edytuj | edytuj kod]

Śpiew - mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Śpiew - kobiety[edytuj | edytuj kod]

Polscy laureaci[edytuj | edytuj kod]

Polacy w jury[edytuj | edytuj kod]

Jedyną edycją, w której do Moskwy nie został zaproszony żaden Polak, był X konkurs w 1994 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Contact (ang.). 2010-01-01. [dostęp 2010-04-14].
  2. Allan Kozinn (October 26, 1991) Classical Music in Review The New York Times

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]