Miasto zagubionych dusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miasto zagubionych dusz
City of Lost Souls
Autor Cassandra Clare
Tematyka urban fantasy
Data powstania 2012
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język język angielski
Data wydania 8 maja 2012
Wydawca Margaret K. McElderry
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 28 listopada 2012
Wydawca Wydawnictwo Mag
Przekład Anna Reszka

Miasto Zagubionych Dusz (ang. City of lost souls) – piąta część serii Darów anioła, napisanej przez Cassandrę Clare. Książka w Polsce została wydana 28 listopada 2012 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jace stał się sługą zła, będąc na wieczność związanym z Sebastianem. Niewielka grupa Nocnych Łowców wierzy jednak, że uda się go uratować. Jednocześnie Clary samodzielnie rozgrywa własną, niebezpieczną grę, w której może stracić zarówno własne życie, jak i duszę Jace'a[1].

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Dary anioła.
 • Clarissa Fray (Clary) – jest zwykłą nastolatką – aż do dnia, w którym spotyka dziwne postacie, niedostrzegalne dla nikogo prócz niej. Ma 16 lat, jest niska (trochę powyżej 5 stóp, ok. 154 cm wzrostu) i ma płomiennorude, kręcone włosy oraz piegi. Jest artystką, tak jak jej matka. W Mieście Kości szuka zaginionej mamy i powoli przyzwyczaja się do innego życia jako córka byłego Nocnego Łowcy.
 • Jace Herondale – 17-letni Nocny Łowca, osierocony przez zabójstwo jego ojca, mieszka z rodziną Lightwoodów i Hodgem Starkweatherem w Instytucie w Nowym Jorku. Jest najlepszym Nocnym Łowcą ze swojego pokolenia, ponieważ został doskonale wyszkolony przez ojca. Ma złote włosy, oczy i skórę, podrywa dziewczyny, ale nigdy nie był w żadnym stałym związku. Jest arogancki, a takie cechy jak uprzejmość i troskliwość próbuje w sobie ukryć.
 • Isabelle Lightwood (Izzy) – przybrana siostra Jace'a, ma starszego brata Aleca, a także młodszego Max' a. Jest w wieku Clary. Piękna i nieznośna, według Jace’a jest najlepszą Nocną Łowczynią, jaką kiedykolwiek znał. Jest wysoka, ma czarne włosy i czarne oczy.
 • Alexander Lightwood (Alec) – brat Isabelle, oraz Max' a. Podobnie jak siostra, ma czarne włosy, ale za to intensywnie niebieskie oczy. Jest rok starszy od Jace'a. Jest homoseksualistą, co on i jego siostra starają się ukryć przed konserwatywnymi rodzicami. Jest zakochany w Jace'ie. W 'Mieście Popiołów' tworzy związek z Mangusem
 • Simon Lewis – od ponad dziesięciu lat najlepszy przyjaciel Clary; jest w niej zakochany, ale niestety ona nie odwzajemnia jego uczucia. Ma ciemne oczy, rozczochrane włosy i nosi okulary. W tomie 2 staje się wampirem.
 • Valentine Morgenstern – potężny i zły Nocny Łowca, powraca po wielu latach (wielu uznawało go za martwego) i próbuje odzyskać Kielich Anioła od Jocelyn (matki Clary), swojej byłej żony. Jak się później okazuje, jest ojcem Clary. Założyciel Kręgu. Jego włosy są białe jak sól, a oczy czarne. Umiera w trzecim tomie.
 • Lucian "Luke" Graymark – najlepszy przyjaciel Jocelyn, Nocny Łowca i współzałożyciel Kręgu, teraz wilkołak.
 • Hodge Starkweather – nauczyciel Isabelle, Aleca i Jace'a. Poprzez nałożoną na niego przed laty Klątwę nie może do końca życia opuścić murów Instytutu; jest to kara za należenie do Kręgu. Później klątwa zostaje zdjęta przez Valentine'a. W trzecim tomie zostaje zabity przez Sebastiana.
 • Jocelyn Fray/ Fairchild – matka Clary, ukryła Kielich Anioła, należała do Kręgu, była żoną Valentine'a. Uciekła z Lukiem z Idrisu, po rzekomej śmierci jej pierwszego syna, za którą obwiniała się przez całe życie. Wmawiała Clary, że jej ojciec zmarł.
 • Magnus Bane – Wysoki Czarownik Brooklynu, lubi organizować przyjęcia i jest zakochany w Alecu. Ma złoto-brązową skórę i skośne, zielono-złote oczy z pionowymi źrenicami, które odbijają światło jak kocie. Jego włosy są długie i czarne. Urodził się w bardzo religijnym stuleciu, przez co bardzo dobrze zna Biblię. Ma kota o imieniu Prezes Miau.
 • Raphael Santiago – lider miejscowego klanu wampirów, mówi z hiszpańskim akcentem. Ma bladą skórę, ciemne włosy i oczy.
 • Max Lightwood – najmłodszy brat Isabelle i Aleca. Ma ciemne włosy, nosi okulary i lubi japońskie komiksy. Zostaje zabity przez Sebastiana.

Istoty fantastyczne występujące w książce[edytuj | edytuj kod]

 • Nocni Łowcy (Nefilim) – Zwykli ludzie, którzy zostali przemienieni w półanioły poprzez wypicie krwi Razjela z Kielicha Anioła. Ich przeznaczeniem jest zabijanie demonów, które przedostają się do naszego świata. Każdy Nocny Łowca ma swoją stelę (m.in. Jace, Clary, Isabelle, Alec).
 • Wampiry (Dzieci Nocy) – Istoty nieśmiertelne, które muszą pić krew. Na słońcu spalają się, potrafią też chwilowo przemieniać się w nietoperze, szczury lub kupki kurzu (m.in. Raphael, Simon – jest on jednak wyjątkowym wampirem tzw. "chodzącym za dnia"; stał się nim dzięki wypiciu krwi Jace'a).
 • Wilkołaki (Dzieci Księżyca) – Inaczej likantropy. Są to ludzie, którzy potrafią zmieniać się w wilki. Żyją w stadach, a przywódcę wybierają podczas walki na śmierć i życie. Wilkołak rzuca wyzwanie "królowi", a jeśli z nim wygra, staje się jego następcą (m.in. Luke, Maia).
 • Faerie (Potomkowie Diabłów i Aniołów) – według legend są potomkami aniołów i diabłów. Po tych pierwszych odziedziczyły urodę, po drugich zaś wrodzoną złośliwość. Istnieją również inne legendy, które mówią, że są one upadłymi aniołami. Nie są nieśmiertelne, lecz żyją o wiele dłużej niż Przyziemni (zwykli ludzie). Faerie nie umieją kłamać, zawsze mówią prawdę (m.in. królowa Jasnego Dworu).
 • Czarownicy (Dzieci Lilith) – Są to ludzie, którzy znają się na magii, często mają dziwny wygląd, np.kocie oczy lub kozie rogi na głowie (m.in. Magnus Bane).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Miasto Zagubionych Dusz, Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-01-30] (pol.).