Michał Łanuszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Łanuszka
Data i miejsce urodzenia 13 lutego 1982
Kielce
Instrumenty gitara
Gatunki poezja śpiewana, pop
Zawód wokalista, aktor
Aktywność od 2000
Wydawnictwo My Music
Strona internetowa

Michał Łanuszka (ur. 13 lutego 1982 w Kielcach) – polski wokalista tworzący w kręgu poezji śpiewanej, gitarzysta, kompozytor, aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W 2001 r. ukończył krakowskie V LO. Od 2006 do 2013 r. był dziennikarzem RMF Classic, gdzie prowadził m.in. autorską audycję "Noc poetów piosenki" oraz pasmo przedpołudniowe. W latach 1982-2009 mieszkał w Krakowie. Od 2009 zamieszkały w Wieliczce.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Na scenie muzycznej zadebiutował w 2002 r. podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej „Piostur Gorol Song” w Andrychowie, gdzie zdobył II nagrodę oraz nagrodę specjalną dla "wybitnego instrumentalisty". W 2004 r., na 40 Studenckim Festiwalu Piosenki zdobył również II nagrodę i Wyróżnienie Honorowe dla Wybitnego Instrumentalisty. W 2006 roku został uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa[1]. Artysta zagrał na gitarze na płycie "Piosenki i nie" (2007), będącej zapisem koncertu Roberta Kasprzyckiego w Radiu Kraków. W 2009 r. ukazał się jego debiutancki album pt. "Bieski idiota". Artysta zaśpiewał również na krążku "Świat według Nohavicy". W 2013 r. ukazał się drugi album pt. "A miało być tak pięknie". Pierwszy singiel z tej płyty - "Jeszcze, jeszcze", znalazł się na składance Cafe Night & Day. Piosenka ta przez kilka tygodni znajdowała się na pierwszym miejscu listy przebojów Radia Merkury. W 2014 r. ukazała się płyta "Łanuszka/Cohen" z 11 piosenkami Leonarda Cohena w nowych polskich tłumaczeniach autorstwa Michała Kuźmińskiego. W roku 2015 koncert z piosenkami z tej płyty został zarejestrowany na płycie DVD "Łanuszka/Cohen - life in Wieliczka". Materiał z tej płyty zaprezentowany został również słuchaczom Trójki w czasie koncertu z transmisją[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W początkowych latach swojej kariery grał na gitarze klasycznej, którą zamienił na gitarę akustyczną. Posiada 3 gitary akustyczne produkcji czeskiej manufaktury BSG, 2 gitary elektryczne produkcji japońskiej z lat 70-tych XX w. (Fender Stratocaster oraz Greco) oraz zabytkową, dwugryfową gitarę Anton Dehmal z XIX wieku. Prowadzi w Wieliczce własne studio nagraniowe. Charakterystyczny, niski głos lektorski Łanuszki można usłyszeć w produkcjach radiowych i telewizyjnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Laureaci 1994-2004 - Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa - BIP MK, www.bip.krakow.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).
  2. Łanuszka śpiewa Cohena, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2017-03-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]