Michał Górski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Górski
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1939
Bystra
Data śmierci 5 sierpnia 1992
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Polskie Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Michał Górski (ur. 9 lipca 1939 w Bystrej, zm. 5 sierpnia 1992) – polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1965 studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Lublinie. Pracował jako nauczyciel w Technikum Rolniczym w Dowspudzie. Działał w Związku Młodzieży Wiejskiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego i Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym.

W październiku 1981 objął stanowisko naczelnika gminy Raczki, jednak już w grudniu tego roku, po wprowadzeniu stanu wojennego został zawieszony przez wojskowego komisarza. Na skutek protestów lokalnych rolników i sporządzonej przez nich petycji powrócił do pełnienia tej funkcji. Bez powodzenia usiłowano usunąć go ze stanowiska ponownie pięć lat później, uzyskał wówczas poparcie Gminnej Rady Narodowej. W 1990 po reaktywacji samorządu terytorialnego rada gminy powołała go na urząd wójta.

Rok wcześniej Michał Górski uzyskał mandat na Sejm kontraktowy z ramienia ZSL w okręgu suwalskim, na koniec kadencji należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 1991 nie ubiegał się o reelekcję.

W 1986 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]