Michał Kelles-Krauz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michał Kelles-Krauz właściwie Michał Jerzy Elehard baron Kelles-Krauz (ur. 1930[1], zm. 4 października 2015) – polski ekonomista, doktor habilitowany inż., rektor Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka w Warszawie[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Podczas powstania warszawskiego przebywał w Warszawie, był zakładnikiem w gmachu Sejmu RP. Po wojnie ukończył studia na Politechnice Warszawskiej[2]. W 1993 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego[3]. Był wykładowcą, profesorem i dziekanem Wydziału Transportu Politechniki Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego (obecnie Wydział Transportu i Elektrotechniki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu). Pomysłodawca i zwolenniki budowy systemu komunikacji tramwajowej w Radomiu. Piastował również funkcję rektora Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych im. Fryderyka Skarbka w Warszawie[4] oraz dziekana Wydziału Zamiejscowego w Radomiu Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie[3].

Zmarł 4 października 2015 roku. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarz przy ulicy Bolesława Limanowskiego w Radomiu[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. osoby-krs.pl
  2. a b c Michał Kelles-Krauz. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2015-10-10].
  3. a b Dr hab. Michał Jerzy Kelles-Krauz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2015-10-10].
  4. Zmarł profesor Michał Kelles – Krauz z Radomia. Miał 85 lat. echodnia.eu. [dostęp 2015-10-10].