Michał Korpal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Korpal
Ilustracja
Grób Michała Korpala na Rakowicach.
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1854
Kraków
Data i miejsce śmierci 31 marca 1915
Pelhřimov
Zawód, zajęcie rzeźbiarz

Michał Stefan Korpal (ur. 14 marca 1854 w Krakowie, zm. 31 marca 1915 w Pelhřimovie) – rzeźbiarz. Był synem kamieniarza i rzeźbiarza Michała Adama (zm. 1863), ojciec rzeźbiarza Aleksandra oraz malarza Tadeusza.

Początkowo praktykował w zakładzie kamieniarskim Edwarda Stehlika, a w latach 1870-1873 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych gdzie był uczniem Marcelego Guyskiego. W latach 1874-1880 przebywał we Lwowie, a po powrocie do Krakowa pracował w zakładach kamieniarskich Stehlików i Trembeckich, a następnie w pracowni Walerego Gadomskiego.

Jest autorem grupy "Poloneza czas zacząć" na fasadzie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, popiersi Mikołaja Kopernika i Jana Kilińskiego w krakowskim magistracie, pomnika papieża Piusa IX w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie wykonanego wspólnie z Walerym Gadomskim, popiersia na ulicy Lubicz 34, figur Zygmunta Augusta i Jana III Sobieskiego w Parku Strzeleckim. Jest również współautorem pierwszych 45 rzeźb znajdujących się w Parku Jordana wykonanych wspólnie z Alfredem Daunem. Ponadto jest autorem licznych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim, np. Chrystus na grobie Jordanów, Krakowskie pacholę na grobie Adama Staszczyka oraz Anioł budzący zmarłą z 1889 na grobie Fabiańskich.

Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w kwaterze XXIb.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Adamczewski "Kraków od A do Z" wyd KAW 1992
  • Encyklopedia Krakowa wyd PWN Warszawa- Kraków 2000
  • Karolina Grodziska-Ożóg "Cmentarz Rakowicki w Krakowie (1803-1939)" wyd. II Wydawnictwo Literackie Kraków 1987