Michał Kwaśniewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Kwaśniewicz
Data i miejsce urodzenia 4 września 1920
Olszanik
Data śmierci 12 października 2014
Poseł VII kadencji Sejmu PRL
Okres od 21 marca 1976
do 21 marca 1980
Przynależność polityczna Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Krzyż Walecznych (1943–1989) Srebrny Krzyż Zasługi Medal 30-lecia Polski Ludowej Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego Odznaka Grunwaldzka

Michał Kwaśniewicz (ur. 4 września 1920 w Olszaniku, zm. 12 października 2014[1]) – polski rolnik i działacz ludowy, poseł na Sejm PRL VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał wykształcenie podstawowe. Pracował we własnym gospodarstwie rolnym we wsi Leszczyny (pod Kłodzkiem). Podczas II wojny światowej walczył w 2. Armii Wojska Polskiego. W 1964 przystąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W następnym roku został prezesem Powiatowego Komitetu ZSL w Kłodzku, potem zasiadał w prezydium Wojewódzkiego Komitetu partii w Wałbrzychu. Współorganizował kółka rolnicze w Leszczynach i jej okolicy. Był radnym, a także zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnej Powiatowej Rady Narodowej. Zasiadał w Powiatowym Komitecie Frontu Jedności Narodu. Był także działaczem Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. W 1972 i 1976 uzyskiwał mandat posła na Sejm PRL w okręgach kolejno Ząbkowice Śląskie i Wałbrzych. Przez dwie kadencje zasiadał w Komisji Obrony Narodowej. Ponadto w trakcie VI kadencji był członkiem Komisji Przemysłu Ciężkiego i Maszynowego, a w trakcie VII w Komisji Górnictwa, Energetyki i Chemii.

Pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Dusznickiej w Kłodzku[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]