Michał Mackiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Mackiewicz
Data i miejsce urodzenia 1 października 1953
Wilno
Zawód, zajęcie dziennikarz, wydawca, polityk
Alma Mater Państwowy Instytut Pedagogiczny w Wilnie
Stanowisko poseł na Sejm Republiki Litewskiej, przewodniczący Związku Polaków na Litwie
Partia Akcja Wyborcza Polaków na Litwie
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP

Michał Mackiewicz, lit. Michal Mackevič (ur. 1 października 1953 w Wilnie) – litewski dziennikarz, wydawca, działacz społeczny i polityk narodowości polskiej, przewodniczący Związku Polaków na Litwie, poseł na Sejm Republiki Litewskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły rolniczej i uzyskaniu uprawnień agronoma w 1973 podjął studia polonistyczne w Państwowym Instytucie Pedagogicznym w Wilnie. W 1976 został członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W 1979 został zatrudniony w "Czerwonym Sztandarze" (pracował m.in. jako kierownik działu propagandy), w 1985 wysłano go na studia do Akademii Nauk Społecznych przy KC KPZR w Moskwie, którą ukończył w 1987[1]. Później objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego dziennika "Sovetskaja Litva", które zajmował do 1990.

Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w 1991 założył dwutygodnik "Magazyn Wileński", którego został redaktorem naczelnym. Utworzył także Wydawnictwo Polskie na Litwie. Aktywnie działał w polskich organizacjach społecznych na Litwie, w tym w Związku Polaków, którego prezesem wybrano go na IX nadzwyczajnym zjeździe ZPL 25 maja 2002. Był także członkiem grupy inicjatywnej na rzecz powołania Akcji Wyborczej Polaków na Litwie w 1994.

W wyborach samorządowych z 2003 wszedł do rady miejskiej Wilna jako jeden z sześciu polskich radnych, w wyborach z 2007 utrzymał mandat, obejmując funkcję przewodniczącego komitetu rozwoju miasta.

W wyborach parlamentarnych w 2008 startował w okręgu jednomandatowym Wilno-Szyrwinty, umieszczono go również na drugim miejscu listy krajowej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Ostatecznie uzyskał mandat w okręgu jednomandatowym, pokonując w drugiej turze wyborów Tomasa Baranauskasa[2]. W wyborach parlamentarnych w w 2012 i 2016 uzyskiwał reelekcję z listy krajowej AWPL[3][4].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]