Michał Nagengast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Nagengast
Data i miejsce urodzenia 1906
Poznań
Kariera seniorska
Lata Klub
1930–39 Unia Poznań
1945–? Unia Gorzów Wlkp.

Michał Nagengast (ur. w 1906 w Poznaniu, zm. w 1999) – polski motocyklista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, stał się jednym z najbardziej znanych sportowców i pasjonatów zawodów motocyklowych[1]. W 1932 roku ustanowił oficjalny rekord Polski z szybkości jazdy motocykla na odcinku 1 km ze startu lotnego, osiągając prędkość 159 km/h (na motocyklu Rudge 500[2][3]). W 1935 roku poprawił go o 4 km/h (rekord utrzymał się do II wojny światowej - nieudaną próbę pobicia rekordu podjął Witold Rychter). Michał Nagengast brał też udział w wielu zawodach krajowych i międzynarodowych. W 1930 roku zajął czwarte miejsce w zawodach organizowanych przez Towarzystwo Sportowe Poznań. 24 maja 1931 zwyciężył w Międzynarodowych Zawodach w Mysłowicach (w klasie do 250 cm³). W 1932 roku zajął drugie miejsce w klasie 550 cm³ w międzynarodowym turnieju Złoty Kask (Sopot)[4].

Po zakończeniu czynnej kariery zawodniczej był mechanikiem innego znanego poznańskiego motocyklisty – Jerzego Mielocha.

Po zakończeniu wojny Michał Nagengast zamieszkał w Gorzowie Wielkopolskim, piastując jednocześnie stanowisko kierownika Państwowego Urzędu Samochodowego. W dniach 8-10 września 1945 roku z jego inicjatywy odbył się pierwszy polski Motocyklowy Zlot Gwiaździsty. Miesiąc później z inicjatywy Michała Nagengasta powstał Klub Motorowy Unia Gorzów Wlkp. (początkowo jako filia Unii Poznań), z nim samym jako pierwszym prezesem[5].

Był ojcem Henryka Nagengasta, również sportowca motocrossowego (zakończył karierę po niebezpiecznej kontuzji). Został pochowany na Cmentarzu parafialnym św. Jana Vianneya w Poznaniu[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]