Micha’el Dekel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Micha’el Dekel
Ilustracja
Parlamentarny Sekretarz Stanu przy Federalnym Ministrze Spraw Wewnętrznych, dr Carl Dieter Spranger (RFN) oraz izraelski wiceminister obrony, Micha’el Dekel (po prawej)
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1920
Pińsk
Data i miejsce śmierci 20 września 1994
Izrael
Zawód, zajęcie polityk

Micha’el Dekel (ur. 1 sierpnia 1920 w Pińsku, zm. 20 września 1994 w Izraelu) – izraelski polityk, członek Knesetu z ramienia partii Likud.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Pińsku, po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie został wcielony w jej szeregi. Służył tam do 1944, kiedy to zdobył przeniesienie do Wojska Polskiego. Po przejściu do rezerwy w 1946 udało mu się przedostać do Austrii, gdzie został dowódcą Bejtaru, który powstał w obozie dla przesiedlających się. Należał również do grupy przywódców powstałego w Austrii oddziału Irgunu. W 1949 wyemigrował do Izraela, rok później zamieszkał w moszawie Nordijja, który założyli dawni członkowie Irgunu. Równocześnie wstąpił do partii Herut, w 1966 wszedł do grona jej przywódców oraz został członkiem komitetu centralnego. W 1977 partia Herut zawarła sojusz z innymi partiami prawicowymi, umożliwiło to umieszczenie Michaela Dekela podczas wyborów na liście wyborczej partii Likud. Podczas następnej kadencji pełnił funkcję zastępcy ministra rolnictwa, a w kolejnej zastępcy ministra obrony. W 1988 nie został wybrany na kolejną kadencję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]