Michael Warfel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Warfel
biskup Great Falls-Billings
Herb Michael Warfel Always to walk in Christ
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 16 września 1948
Elkhart
biskup Great Falls-Billings
Okres sprawowania od 2007
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 26 kwietnia 1980
Nominacja biskupia 19 listopada 1995
Sakra biskupia 17 grudnia 1995
Sukcesja apostolska
Konsekrator Francis Hurley
Współkonsekratorzy Michael Kaniecki SJ
William Skylstad

Michael William Warfel (ur. 16 września 1948 w Elkhart, Indiana) – amerykański duchowny katolicki, biskup Great Falls-Billings w metropolii Portland.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny mieszanej pod względem wyznania. Będąc pod wpływem religii katolickiej swej matki przyjął chrzest w wieku dwunastu lat. Studiował na Indiana University, a także w seminariach w Cincinnati i Colchester. Będąc już seminarzystą odwiedził pewnego lata swą siostrę mieszkającą na Alasce i postanowił, że tam właśnie rozpocznie pracę duszpasterską po uzyskaniu święceń kapłańskich. Otrzymał zgodę ordynariusza rodzinnej diecezji Fort Wayne-South Bend i został włączony do archidiecezji Anchorage. Dnia 26 kwietnia 1980 ordynowany do kapłaństwa w katedrze św. Mateusza w South Bend przez abpa Francisa Hurley'a, ówczesnego metropolity Anchorage. Służył następnie duszpastersko na terenie archidiecezji Anchorage, będąc m. in. proboszczem w Wasilla i Kodiak.

19 listopada 1995 otrzymał nominację na biskupa Juneau na Alasce. Sakry udzielił mu szafarz jego święceń kapłańskich abp Hurley. 20 listopada 2007 mianowany ordynariuszem Great Falls-Billings w Montanie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]